Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Titeket nem zavar ha valaki...

Titeket nem zavar ha valaki azt mondja/ írja hogy "szöllő"? Mert engem nagyon zavar.

Figyelt kérdés
2009. dec. 15. 21:52
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
95%
Az emberek 90%-a azt mondja, hogy szöllő. Sőt, sok családnév is így maradt meg. Engem konkrétan a nyelvújítás utáni változat zavar, annak a kiejtése.
2009. dec. 15. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
64%
Engem általában a tömeges helyesírási problémákkal küszködők zavarnak..
2009. dec. 15. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
91%

Sok helyütt így mondják, én inkább nyelvi jellegzetességről vagy tájnyelvről beszélnék, mint hibáról. Viszont leírni mindenképp szőlő-ként kell.

Ez olyan, mint az Attila név. Soha nem hallottam még leírás szerint kimondva.

2009. dec. 16. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
54%

engem az ilyen kérdések jobban zavarnak.

dehát izlések és pofonok...

2009. dec. 16. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 Sz1u ***** válasza:
84%

A "harmadiknak" (23:15-ös) nyomtam egy zöldet! Jót nevettem!

Kedves Kérdező! Nem kell mindjárt anyázni (mégha nyomtál is egy szmájlit a végére).

Sok olyan szó van, ami nagyon zavarhatna Téged! Attól még a köznyelv másként mondja, mint a helyesírás azt diktálná.

Csak néhány példa:

- Attila-Atilla (mint már előttem is írták, ráadásul asszem' mindkét forma hivatalos)

- Egyenlőre-egyelőre (figyeld csak meg a TV-ben a hírolvasók is "N"-nel mondják, pedig ha más nem is, de ők biztos tanulnak beszédtechnikát

- Idéglenes-ideiglenes

stb...stb...


"A helyesírás valamilyen szinten elfogadja a nyelvi változatok létét, például egyaránt lehetséges fel–föl, lány–leány, foltoz–foldoz (l. AkH. 25.), míg más változatokat a helyesírási normán kívül esőnek ítél, például *szöllő, *kőrut (l. AkH. 17.). Ez a megszorítás azonban főként a köznyelv írott, sztenderd változatára vonatkozik."

Forrás:

[link]


De, hogy a kérdésre is válaszoljak: engem nem zavar a "szöllő" ilyen módon való mondása/írása.

2009. dec. 16. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
95%
Biztos nem ismerik a "szépen szóló szőlő, mosolygó alma..." c. mesét. De a szépen szaladó szalagról sajnos nem szól mese. :) Engem jobban zavar a : komojan, muszály, nemá, vok stb...
2009. dec. 17. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
93%
engem zavar ha valaki "szöllő"-zik
2009. dec. 17. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim válasza:
71%

A kiejtés tájanként változó lehet. A nyelvjárások és tájszólások természetes részei minden nyelvnek, a szó írásmódja az "irodalmi" nyelv(járás) szerint elfogadott.


Engem sokkal jobban zavar az amikor olyanokat írnak és mondanak mint:

- "Bent van a házba" - "Bent van a házban" helyett

- "Az autóba hagytam" - "Az autóban hagytam" helyett

és a többi


Ha ezt magukat műveltnek nevező emberek (akár újságírók is!!!) követik el az még szörnyűbbé teszi e bűnt. Igazi nyelvrombolás amikor a gyerekek a tanáraiktól, a tévéből ezt hallják a könyvekben pedig ezt olvassák.

2009. dec. 18. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
52%
En ugy tudom, h a szöllő az eredeti forma. Kell tudni, h a nyelvujitas alkalmaval rengeteg mindent kiforgattak a nyelvunk logikajabol, szépsegebol, most nem targyalnam, h milyen okokbol. Az Attila meg azé nem atilla, mert akkor tajonnenk, h allj meg, annak jelentese van!Atillla ebben a formaban amugy egy fajta eros kabatot jelent, v mit, de lényeg, vm nagyon eros. Az a lényeg sok ujitasban, h ne ertsd meg sajat nyelvedbe beépitett alap logikus dolgokat. Példaul akkor dontottek el csomo szorol, h az most akkor csunya szo lesz, ilyen a gané, p*na,és még sok mas, amit most itt én ki kell csillagozzak, mert el van konyvelve, az csunya szo, holott osi nyelvekkel valo osszefuggest értesz meg rengeteg regi, v "csunya" szo segitsegevel.
2009. dec. 18. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim válasza:
91%
Szerintem a szöllő-zés elbújhat a "nák"-olás mellett. Tegnap még a híradóban is mondta valami értelmes ember, azt hittem lekaparom a falat. (Valami olyasmit mondott, hogy lemondanák. Mármint ő a posztjáról.. vááá)
2009. dec. 19. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!