Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Négyes szófajú szavak? NAGYON...

Négyes szófajú szavak? NAGYON KELL!

Figyelt kérdés
Sziasztok! Tud valaki négyes szófajú szót? Ez azt jelenti, hogy egy szó - semi változtatás, ragozás nélkül - több szófajba is besorolható. Pl.: Melléknév, főnév, számnév, ige. Nagyon fontos, várom a válaszokat! :)
2012. jan. 25. 16:05
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
14%
Hát ha annyira kell, akkor hajrá, hajrá, gondolkozz rajta! Nem sok ilyen lesz.
2012. jan. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
26%

Nem aggódom. Remélem kiáélted magad a piros kézzel, és megadom a lehetőséget, hogy megint megtehesd egy újabb hozzászólásban. :)


(Többiek kedvéért: válasz a szerző levelére:

"Köszönöm az építő jellegű hozzászólásodat, sokat segítettél KÉRDÉS MEGVÁLASZOLÁSÁBAN! Ne aggódj ment egy "lefelé muató ujjacska" a válaszodra!")

2012. jan. 25. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Köszi, meg is tettem! :) A levél publikálását is köszönöm, örülök, hogy már nem csak nekem adod meg a lehetőséget, hogy analfabétának nézzelek! :)
2012. jan. 25. 19:35
 4/21 anonim ***** válasza:

Számnévből olyat találtam, amely igeként is működik: hat. De ez csak két szófaj sajna.


A szlengben és a káromkodások között lehet találni olyan szavakat, amelyeknek sok jelentésük van. A "szar" például melléknév, főnév és (ugyan ikesként) ige is.

(A Monty Pythonnak volt egy vicces "értekezése" a fuck szó sokrétűségéről, emitt lehet megtekinteni e becses művet: http://www.youtube.com/watch?v=26UA578yQ5g)

2012. jan. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
0%

Én is csak max hármasat találtam, de tekintettel a bimbózó barátságunkra ami a kérdezővel kialakult, hagyom, hogy ő maga is meglelje.


(#1-es vagyok.)

2012. jan. 26. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Diszlexiádról nem tehetek, de a te kedvedért leírom még egyszer: NÉGYES SZÓFAJÚ KELL, NEM HÁRMAS, AZZAL SEMMIT NEM ÉREK!
2012. jan. 26. 21:31
 7/21 anonim ***** válasza:
45%

Szia! Ezt az egyetlen négyes szófajú szót találtam.

Nem hiába mondják, hogy wiki a barátnőd:


Nevezetes példa az ár szó, amelynek négy teljesen független jelentése van:


cipészszerszám

vízmennyiség

pénzben kifejezett érték

területegység (száz négyzetméter)


„Földmérő küzd öllel, árral; / árhivatal szökő árral, / ármentő a szökőárral, / suszterinas bökőárral.” (Bencze Imre: Édes, ékes apanyelvünk)


Üdv. Ági

2012. jan. 26. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy az mind főnév. Négy jelentésű több van, de négy szófajú, na az nincs.


Főleg úgy, hogy kikötés a szótári alak.

2012. jan. 26. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Hát igen. Nem találtam én sem.

De még csak nem is emlékszem ilyenre, hogy négyes szófajú szavakat tanultunk volna valaha.

2012. jan. 27. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim válasza:

A szópótló szavak?


pl: izé?


magam nem hiszem, hogy jó megoldás, csak ötletelek...

2012. jan. 28. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!