Mik a helyesirás alapjai? Pl a j és ly használata .
@qkker:
Eredetileg (vagy inkább: először) én is a régebbi nyelvtant tanultam,...
-...csak pár évvel később, mint te. -> Fiatalabb vagyok nálad. :P
-...de később az újabbakat is. Ezért tudom. :)
-...de ezt nem nevezném "eredetinek". Mert azoknál a szabályoknál, amikről most szó van, vannak régebbiek is, pl. a cz-s írásmód (utcza). Bár lehet, hogy ezeknek ez az eredetije, ezt viszont nem tudom.
Eszembe jutott még egy, ami változott a mi gyerekkorunk óta: a dátumok helyesírása. Mi még úgy tanultuk, hogy a napot sorszámnévvel jelöljük, ezután kötőjel és toldalék következik. Pl. 2012. február 11.-én írom ezt a választ. Most már pont nélkül, tehát tőszámnévként írjuk: február 11-én. [Beszédben mindenképp a sorszámnév a helyes, tehát "tizenegyedikén".] Külön kiemelendő: "január 1.-én" helyett "január 1-jén" a helyes írásmód [elsején]. Még régebbi forma lehetett a "11-ik" és "11-ikén" vagy "11-dik" és "11-dikén" forma, legalábbis elég sokat látok ilyesmit itt, a GYK-n, és dereng is valami erről (talán a nagyszüleim írásaiból).
Részemről ezzel az új szabállyal is nagyon nehezen barátkoztam meg, úgy látszik, erősen konzervatív vagyok. Amikor átnevezték a számtan tantárgyat matematikává, annyira ragaszkodtam a régi, megszokott névhez, hogy a füzetborítómra dafke számtant írtam. :P
A következő tanévben már beadtam a derekam. :(
@ andizsuzsi:
Most találtam egy régi kérdést, amiben minden válaszoló pontos j-t és elipszilont emleget. Hiába, ők már az új generáció. :)))
[A kérdések sorrendjét én úgy állítottam be, hogy az utolsó válasz időpontja szerint legyen, így futottam bele.]
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__107143..
Üdv. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!