Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mik a helyesirás alapjai? Pl...

Mik a helyesirás alapjai? Pl a j és ly használata .

Figyelt kérdés
Normális válaszokat kérek.

2012. febr. 7. 09:42
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

@qkker:


Eredetileg (vagy inkább: először) én is a régebbi nyelvtant tanultam,...


-...csak pár évvel később, mint te. -> Fiatalabb vagyok nálad. :P


-...de később az újabbakat is. Ezért tudom. :)


-...de ezt nem nevezném "eredetinek". Mert azoknál a szabályoknál, amikről most szó van, vannak régebbiek is, pl. a cz-s írásmód (utcza). Bár lehet, hogy ezeknek ez az eredetije, ezt viszont nem tudom.


Eszembe jutott még egy, ami változott a mi gyerekkorunk óta: a dátumok helyesírása. Mi még úgy tanultuk, hogy a napot sorszámnévvel jelöljük, ezután kötőjel és toldalék következik. Pl. 2012. február 11.-én írom ezt a választ. Most már pont nélkül, tehát tőszámnévként írjuk: február 11-én. [Beszédben mindenképp a sorszámnév a helyes, tehát "tizenegyedikén".] Külön kiemelendő: "január 1.-én" helyett "január 1-jén" a helyes írásmód [elsején]. Még régebbi forma lehetett a "11-ik" és "11-ikén" vagy "11-dik" és "11-dikén" forma, legalábbis elég sokat látok ilyesmit itt, a GYK-n, és dereng is valami erről (talán a nagyszüleim írásaiból).


Részemről ezzel az új szabállyal is nagyon nehezen barátkoztam meg, úgy látszik, erősen konzervatív vagyok. Amikor átnevezték a számtan tantárgyat matematikává, annyira ragaszkodtam a régi, megszokott névhez, hogy a füzetborítómra dafke számtant írtam. :P

A következő tanévben már beadtam a derekam. :(

2012. febr. 11. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim válasza:
95%
Nekem az a taktikám hogy sokat olvasok...îgy a szavak jelentösen nagy rèszèt automatikusan,gondolkodás nélkül helyesen írom le
2012. febr. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

@ andizsuzsi:


Most találtam egy régi kérdést, amiben minden válaszoló pontos j-t és elipszilont emleget. Hiába, ők már az új generáció. :)))


[A kérdések sorrendjét én úgy állítottam be, hogy az utolsó válasz időpontja szerint legyen, így futottam bele.]


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__107143..


Üdv. :)

2012. márc. 23. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 openbve112 válasza:
2012. ápr. 16. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!