Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Egybe- vagy különírandó a...

Egybe- vagy különírandó a szivar_alakú kifejezés?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, a kör alakú, négyzet alakú, U alakú stb. kifejezéseket mind két szóba kell írni (ahol az előtag már önmagában alakot jelöl). A szivaralakú, sportkocsi-formájú, hordóalakú stb. kifejezéseket pedig egybeírnám a kutyafejű, rőzsehajú, sasszemű, virsliujjú, malacorrú stb. szerkezetek mintájára.


Jól gondolom? Tévednék? Valaki legyen oly szíves, erősítsen vagy cáfoljon meg.



2012. febr. 14. 10:17
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Én külön írnám. Ahogy a hordó alakút is.

Nem tudom nyelvészeti szabályokkal alátámasztani, indokolni.

2012. febr. 14. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Külön kell írni, mert csak alkalmi szókapcsolat. A példáidban felsorolt szavakat azért írjuk egybe, mert az így keletkezett szónak más a jelentése, mint a két külön írtnak. A rőzse hajú külön azt jelenti, hogy rőzséből van a haja. Egybeírva kócosat jelent. A virsliujjú sem azt jelenti, hogy valakinek virsliből van az ujja, hanem csak a formája hasonlít rá.
2012. febr. 14. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!