Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Meg kell csináljam", "el...

"Meg kell csináljam", "el kell érjem", stb. Helyes ez? Vagy támadható akár?

Figyelt kérdés

Szerintem: "meg kell, hogy csináljam", vagy: "meg kell csinálnom".

Jogosan gyűlölöm a fenti formákat? Vagy jobban teszem, ha beletörődöm?


2012. márc. 17. 13:00
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Meg kell csinálnom/el kell érnem a helyes, a többi szerintem helytelen.
2012. márc. 17. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

"Meg kell csinálnom/el kell érnem"

Ez valóban helyes, ugyanis ragozott főnévi igenév kell oda. (Csinálni, érni.)


"meg kell, hogy csináljam"

Így is helyes, csak a kettőt ne keverjük. :)

2012. márc. 17. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Ez kicsit olyan, mint a "muszáj vagyok megtenni". A "muszáj megtennem" és a "kénytelelen vagyok megtenni" keveréke. Én az ilyen keverékektől kapok hülyét. :DD
2012. márc. 17. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
75%
Nos, az attól függ. Egy szempontból igen, mivel jogodban áll a fentebb leírt formák kiejtett, hangzó, vagy leírt alakjai irányában olyan érzésekkel viszonyulni, amilyenek a tieid. Más szemszögből pedig, szerintem jobban teszed, ha beletörődsz. "Nyelvében él a nemzet", -és nem nyelvészprofesszorainak akadémikus szakterrorjában. A nyelv pedig változik, helynek, időnek, a használó személy jellemzőinek, és az adott életszituációnak megfelelően. Tehát szerintem egyfelől helyes, másfelől helytelen, és természetesen, miért pont ez ne lehetne támadható. A nyelv csak eszköz a kommunikációhoz, és önmagában nem cél. Egy folyamatosan változó, élő dolog. Nincs olyan, hogy "irodalmi magyar nép", de van pl. csángó, moldvai, palóc, stb., mint ahogyan budapesti is, és ennek megfelelő nyelvjárások, illetve nyelvhasználati szokások. Ezért ami az Alföld közepén helytelen, még lehet az Erdélyben, vagy Budapesten helyes. Minél inkább túltudományoskodjuk a nyelvet és annak használatát, annál távolabb kerülünk vele a való élettől. :)
2012. márc. 17. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Nehezen támadható. Szerintem jobb ha beletörődsz.
2012. márc. 17. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Ez Erdélyből ered. Ők a románoktól vették át, a magyarországiak meg tőlük. Egy kicsit nekem is fura.
2012. márc. 17. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm Kedves Mindannyiótoknak!

Azt tudtam, hogy Erdélyből és régről származik, ezért sem mertem nyíltan kifogásolni.

-"Hááát" akkor beletörődöm.

De alkalmazni sohasem fogom...

Mellékesen: furcsa az, hogy műveltebb körökben még idősebb és erdélyi származásúak között sem fellelhető ez a fülem számára hamis és a kifejezés dallamiságát megtörő "forma".

Pedig nyitott vagyok az újra, de úgy gondolom, hogy a nyelv entitásként való megélése, annak fraktális jellege sem jogosít fel az efféle jelenségek alkalmazására a továbbvitel érdekében.

A nyelv -pláne a magyar- idővel kidob magából mindent, ami nem oda való.

Persze, nem létkérdés

és....

ez csak az én véleményem.

Még egyszer: köszönöm Nektek.

2012. márc. 17. 19:52
 8/14 beglerbég ***** válasza:

Így a végire két kérdést szeretnék feltenni a kérdezőnek.:


Miért akarnál támadni bármit is?

Mit nyernél vele?


...Csak úgy érdeklődésképpen. :)

2012. márc. 17. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
Nincs véletlenül neked túl sok szabadidőd? Egyébként engem is zavar ha így mondja valaki, ezzel nem vagy egyedül, bár én leginkább csak románoktól hallottam ebben a formában. Viszont nem bántani akarlak de szerintem kicsit túlértékeled önmagad, azt meg csak halkan megjegyzem (de gondolom ezt te is tudod ha ennyire szereted a magyar nyelvet), hogy az emberek többségét nagyon idegesíti -a maradékot meg untatja- ha egy hétköznapi szövegben szakszavakat használnak, pláne ennyit, főleg ha van ismert megfelelője is az adott szónak.
2012. márc. 18. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nem helytelenek ezek a kifejezések.
2012. márc. 18. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!