Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Idézet fiktív személytől -...

Idézet fiktív személytől - hogyan jelenítsem meg az idézőt és a karakter alkotóját egy komolyabb írásműben?

Figyelt kérdés

Például:


"Ne próbáld! Tedd! Vagy ne tedd! De ne próbáld!" - Yoda mester - George Lucas


Van erre valami szabály?



2012. ápr. 19. 22:44
 1/8 anonim ***** válasza:
31%

Nem értem a kérdésedet, de ha itt a Yoda mester is az idézet része, és az idézetben is idézet található, akkor így:

„»Ne próbűáld! Tedd! Vagy ne tedd! De ne próbáld!« – Yoda mester” (George Lucas)

De inkább így:

„Ne próbűáld! Tedd! Vagy ne tedd! De ne próbáld! – Yoda mester” (George Lucas)

2012. ápr. 19. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Általában úgy idéznek, hogy leírják az idézetet, majd utána az idézőt. De jelen esetben az idéző nem létező személy, akinek szeretném feltüntetni a nevét, ugyanakkor annak a nevét is, akitől ténylegesen származik a mondat. A kérdés lényege, hogy van-e erre valami konkrét szabály - írásmód (előbb a fiktív, aztán a valós, vagy fordítva), vagy ebben szabad kezem van.


De köszi a választ, a második forma jobb (nem idézet van idézetben).

2012. ápr. 19. 23:06
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem igazán értem a kérdésed.

Ha ezt a szöveget idéznéd, mit írnál a forráshoz?


„Hé, paraszt! melyik út megyen itt Budára?”


Azt írnád oda, hogy Laczfi Endre, vagy azt, hogy Arany János: Toldi? Mert bizony ezt Laczfi mondta a Toldiban, de eszembe nem jutna ezt az idézetet Laczfi szájába adni :)

Szóval ha te a "Ne próbáld! Tedd! Vagy ne tedd! De ne próbáld!" szöveget idézed, a forrás nem Yoda mester, hanem a Csillagok háborúja!

2012. ápr. 19. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
én amondó vagyok hogy ne akard george lucas nevét odaírni. ezt yoda mester mondta, nem george lucas. ha mindenáron pontosan hivatkozni akarsz akkor csillagozd meg, és lábjegyzetbe írd oda hogy idézet george lucas starwarsából. vagy ilyesmi.
2012. ápr. 19. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Sőt, ha nagyon szépen akarod, akkor:

"Ne próbáld! Tedd! Vagy ne tedd! De ne próbáld!" (George Lucas: Csillagok háborúja - mozifilm)

2012. ápr. 19. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ilyen esetben a szerzőt nem szokták megjeleníteni. Sokszor láttam már ilyet és mindig csak a karaktert írják oda.
2012. ápr. 20. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én így tenném:


"Ne próbáld! Tedd! Vagy ne tedd! De ne próbáld!" (Yoda mester; George Lucas: Star Wars)


Ezzel elkerülöd azt, hogy a szerzővel azonosítod a fiktív karakter szólását (máskülönben aki egyszer megírt egy káromkodó rossz karaktert, azt attól fogva lehet idézni, mintha ő mondta volna), de egyúttal jelzed, hogy ez egy fiktív karakter, és hol található. Mindez nem tűnik fontosnak, amíg nagyon közismert dolgokból idézel, de ki ismeri e következő esetet:


"Nektek, fiatal tudósok, kettőtöknek meg azt kívánom, ne legyetek soha olyan elöljáró híján, aki ostobább nálatok; gőg ellen ez a legjobb orvosság."


Három lehetősg az idézés megadására:

(Dániel apát)

(Hermann Hesse)

(Dániel apát; Hermann Hesse: Narziss és Goldmund)

2012. ápr. 20. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2012. ápr. 22. 22:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!