Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes: mégegy vagy...

Melyik a helyes: mégegy vagy még egy? Mégegyszer vagy még egyszer?

Figyelt kérdés
2009. jún. 22. 21:05
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:
Most éppen hála Istennek mégegyszer gazdagszik a nyelv, és nem csak még egyszer.
2012. dec. 5. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim válasza:
És azt, hogy mégegyszeri? Még egyszeri vagy mégegyszeri?
2013. jún. 24. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 macu válasza:
77%
Lehet, hogy hivatalosan nincs így, de nekem így tűnne logikusnak: a mégegyszer szinonimája a "megint"-nek, így nem szófaj nélküli szó, hanem időhatározó.
2013. júl. 4. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim válasza:

Szerintem mégegyszer-t akkor használjuk, ha pl valami megtörtént megint(A kidobó során mégegyszer a sárga csapat nyert.)

És, ha külön akarjuk írni egy ilyen példára gondolok:(Csak még egyszer hadd egyek abból a finom fagyiból.)

Tehát ha már csak egyszer akarsz valamit szerintem ilyenkor kell külön írni.

2013. aug. 2. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 BringaManó ***** válasza:
83%

Teremtőm, hova kerültem?!... Egyesek teljesen eltévedtek: tudtommal ez a Helyesírás kategória, nem a "Nyelvújítás" vagy az "Álmodtam egy helyesírást magamnak". Jelenleg szabályosan különírva vannak, és punktum.


-----


A kulturálisban pedig ugyanazért rövidül a tő belseji hosszú magánhangzó, amiért a többi hasonló esetben, akár logikusnak tűnik, akár nem:


AkH:

"28. A közkeletű idegen szavak jelentős részében egyes idegen eredetű képzők előtt a tőbelseji hosszú magánhangzó rövidre változik: szláv – szlavista, szlavisztika; szociális – szocialista, szocializmus; hérosz – heroikus, heroizmus; hipnózis – hipnotikus, hipnotizál, hipnotizmus; szuverén – szuverenitás; irónia – ironikus, ironizál; stb. Ez a szabályszerűség a továbbképzésben is érvényesül; kolléga – kollegiális – kollegialitás stb. – De: akadémia, – akadémikus, akadémizmus, akadémista; stb. (Vö. 206.)"


"206. A közkeletű idegen szavak túlnyomó többségében egyes idegen eredetű képzők (-ikus, -ista, -itás, -izál, -izmus stb.) előtt a tőbelseji hosszú magánhangzó rövidre változik: passzív – passzivitás, periódus – periodikus; reális – realista, realizál, realizmus; típus – tipikus, tipizál; stb. (Vö. 28.)

A hosszú magánhangzó azonban (nem mindig következetesen) néhány szó származékaiban is megőrződik: akadémia – akadémikus, akadémizmus, akadémista; esztéta – esztétika, esztétikum, esztétikus; stb."


Bővebb felsorolások az OH-ban, az 55-56. oldalon.


(Az OH-ban egy helyen véletlenül mássalhangzót írtak, de ne zavarjon meg senkit. :-)


-----


Érdekesség, ha már erre járunk: az AkH-ban következetesen egybeírt "tővégi", "tőbelseji" alakot használnak, az OH-ban áttértek arra, hogy ezeket az -i képző miatt eltűnt/torzult birtokjelű – de azért érezhetően birtokos – szerkezeteket különírják (hasonlóan a Duna mente -> Duna menti esethez):

tő vége -> ("tő végei" =) tő végi

tő belseje -> ("tő belsejei" =) tő belseji


Hasonló okból pl. "függetlenség napi": [link]

illetve talán még e mögött a minapi tanács mögött is ez a jelenség rejlik: [link]

2013. aug. 4. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 Lord Grammar válasza:
14%
Nem olvastam el az összes kommentet, de a helyes még egyszer, és mégegyszer is lehet, ugyanez a helyzet a mégegy-gyel, és a még egy-gyel, attól függ, hogy mit akarsz kifejezni...
2013. nov. 4. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 BringaManó ***** válasza:
72%
És mindezt Lord Grammar néven?... Az vagány.
2013. nov. 4. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:

Bringamanó!


Igen, az aktuális szabályzat szerint neked van igazad (még), de a második oldalon megválaszolták elég jól a kérdést, kérlek, olvasd el:


"Tehát a kérdés lényegét tekintve nem is foglaltam állást. Abban teljesen igazad van! Egyelőre csak a még egyszer a szótározott forma. De lehet jelentéskülönbség. Ezt a beszédben más-más hangsúllyal tudjuk is

érzékeltetni, az írás viszont csak "utána kullog". Nyilván éppen ezért használják szükség esetén költők és írók Aranytól egészen napjainkig az egybeírt formát is. Aztán majd idővel kodifikálja az Akadémia a másik írásmódot is (vagy nem)."


"Azt nem tudom, hogy a jelenlegi szabályok alapján helyes-e. De szerintem, ha nem létezik ilyen szó, akkor igenis vezessük be. A "mégegy" szó szófaja legyen melléknév. Az értelme pedig az "újabb" lehetne. Tehát "még egy" lehetőség, vagy "mégegy" lehetőség. Attól függően, hogy valóban már csak egy lehetőség van hátra vagy, anélkül, hogy leszögeznénk mennyi van még hátra, kijelentjük, hogy "mégegy" vagy újabb lehetőség. A nyelv változik, azok változtatják, bővítik, pontosítják, akik használják, nem szabad kényszeresen ragaszkodni a régihez."


"Most mi a lényeg, az, hogy kellően fejezzük ki, illetve megértessük magunkat, vagy az, hogy megfeleljünk valamiféle elvárásnak.


"A leírt gondolat akkor értékesebb, ha képes hűen visszaadni a szóbeli hangsúlyozásokat. Ha tagoltan mondanám, akkor külön írnám, ha egybe ejteném ki, akkor egybe írnám."


Ha mindenkinek ilyen hozzáállása lenne, mint Neked, akkor nyelvünk megragadt volna valahol a XVIII. századi szinten.

2013. nov. 9. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 BringaManó ***** válasza:
Lehet.
2013. nov. 9. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 Sidodavid válasza:
Én csupán annyit tennék hozzá - így 10 év eltelte után -, hogy a Helyesírási szótárunk elég sok helyen következetlen. Példa: felkiáltójel DE felkiáltó mondat; szó()végi stb., és ha gondosan kutakodunk, találni még egyszer (vagy inkább mégegyszer?) ennyit! :)
2020. márc. 31. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!