Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha zárójelbe teszek dátumot...

Ha zárójelbe teszek dátumot az első mondatrész végén, akkor hogyan folytatom a mondatot? Pl. (1945. 08.16. ), és itt folytatódna a mondat második fele, ahová vesszőt tennék. Vagy a vesszőt hagyjam el?

Figyelt kérdés
Szerintem ez így nem helyes. De nem tudom hogy kellene?
2012. máj. 4. 09:21
 1/6 anonim ***** válasza:
90%

A zárójelnek, nagykötőjelnek, illetve a bezárt szövegtartalomnak nincs köze a mondatok tagolásához.


A fiam születésekor (1998. május 4.) esett az eső.

Amikor megszületett a fiam (1998. május 4.), esett az eső.

------------------

Azt viszont nem értem, hogy föltöltőkaraktereket minek ír valaki? Miért nem jó 1945. augusztus 16. Ha mindenképpen számmal kell (de miért?) írni a hónapot, akkor miért 08. és miért nem 8.?

2012. máj. 4. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

^ Ha tényleg ma van a fiad születésnapja, akkor gratulálok neki. :)

Ha csak a példamondat kedvéért találtad ki, akkor meg neked gratulálok, szerintem is pontosan így van.


A dátumok írásának több formája lehetséges. Akh. 293.: "Az évszámot mindig arab számmal írjuk, s utána pontot teszünk; a hónap neve teljesen kiírható vagy rövidíthető, illetőleg jelölhető római számmal is, arab számmal is; a napot mindig arab számmal írjuk, s utána pontot teszünk.

1983. november 28. 1983. XI. 28.

1983. nov. 28. 1983. 11. 28.

Terjedőben van a pontok nélküli, kötőjelekkel tagolt forma is: 1983-11-28"


Kár, hogy pont az egyjegyű számokra nem tér ki, de én úgy tudom, hogy nem is helyes ezeket a tízesek helyén levő nulla nélkül írni.

Hivatalos iratokon viszont 100 %, hogy ki kell tenni a nullákat az esetleges későbbi hamisítások megelőzése érdekében. Ez persze csak január és február esetében lehetséges, de az meg hogy nézne már ki, hogy ezt a kettőt 01. és 02. számokkal jelöljük, a többit meg csak egy számjeggyel?... :D


Üdv. :)

2012. máj. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Hengelhoffer ***** válasza:
24%
A vesszőt, (illetve írásjelet) a zárójel elé kell tenni. 1945. 08.16.)
2012. máj. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat :-)
2012. máj. 4. 17:30
 5/6 anonim ***** válasza:
93%
3. Helytelen válasz. Nem is értelmezhető úgy.
2012. máj. 4. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
49%

Ez esetben a zárójel után kell tenni a vesszőt.


Egyébként az esetek többségében a megelőző tagmondathoz kapcsolódik a zárójeles/gondolatjeles megjegyzés, ritkán fordul elő a másik eset.


Gyakori hiba, hogy a közbevetést lezáró gondolatjel után nem teszik ki a vesszőt, pedig a zárójel és a gondolatjel nem befolyásolja a vesszőhasználatot.

2012. máj. 5. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!