Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a motor szót tárgyesetbe...

Ha a motor szót tárgyesetbe rakom, akkor motort vagy motrot lesz?

Figyelt kérdés
2012. jún. 8. 21:17
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Motort. Egyes tájegységeken használják a motrot is. Még mielőtt ez utóbbit lealázná valaki elmondom, hogy szokatlanul hangzik, nincs is szótári alakja, de nem nem is súlyos nyelvtani hiba.
2012. jún. 8. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
66%
És érdekességképpen a hasonló hangzású "lator" tárgyesete "latrot".
2012. jún. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nemrég egy hasonló kérdésre így válaszoltam:

<Szerintem is motort.

A következő kérdést megelőzendő: motoromat, motorodat, motorját, motorunkat, motorotokat, motorjukat. :) 

Továbbá: motorok, motorokat, motoros, motorban, motorral...>


De most használtam a kereső funkciót, így már tudom, hogy tájszóként létezik a motrot alak is.

Böngéssz te is kedvedre:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=motor&katego..


Így találtam ezt is:

<Természetesen több alakban él a motor szó tárgyesete, és érthető, hogy sokaknak „kényelmesebb” az inkább nyelvjárásokra jellemző motrot forma, azonban mindenképpen a motort köznyelvi változat a gyakoribb – ahogy az Osiris-féleHelyesírás szótári részében is ezt az alakot találjuk (1080. o.), illetve a Nyelvhasználati szótár 174. oldalán is ez olvasható (Balázs–Zimányi [szerk.], Pauz-Westermann Könyvkiadó, Celldömölk, 2007). >

Forrás: [link]


Továbbá az egyik kedvencem linkjét is bemásolta valaki az egyik kérdéshez; most kiemelem én is. :D

http://www.youtube.com/watch?v=oT4CKxZWpeg


Üdv. :)



@ túrórudi: Nálam a "lator" szó tárgyesete "latort"; ilyenkor mi van? :D

2012. jún. 9. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Tom Benko ***** válasza:
Felénk például motrot. Ez Balassagyarmat és környékét jelenti.
2012. jún. 10. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Tom Benko, akkor mi "szomszédok" vagyunk. :Oo

Pest megye Nógrádhoz közeli részén lakom, járnak is át onnan elég sokan. És vannak ismerőseim Gyarmaton is. Majd megkérdezem őket, hogy mondják. :)

2012. jún. 10. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Kom-Egom megyében a motrot használják, mifelénk megszokottabb alak a motort (Miskolcon születtem).
2012. jún. 11. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 nkRR válasza:
felénk, meg is-is sok ilyen szó van amit így is meg úgy is lehet mondani majd írok ide párat ha eszembe jut.( győr- moson - sopron megye -> darnózseli) pl a föl -fel is hasonló..
2012. jún. 14. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Milyen jó szó már ez a Darnózseli. :)

Igaz, úgy kellett rákeresnem, hol van; de föciből sosem voltam jó. :P


Elég sok ilyen szó van, mint amit említettél: tejföl - tejfel; zsemle - zsömle; törölköző - törülköző; seprű - seprő; fent - fönt - fenn - fönn, így kapásból. Ha tudsz még, jöhet. :)


És ha nem túl nagy kérés: használnál nagy kezdőbetűket és írásjeleket? Legalább már itt, a Helyesírás kategóriában illene. :)


Üdv. :)

2012. jún. 14. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!