Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ezek a mondatok helyesen...

Ezek a mondatok helyesen vannak leírva? (lent)

Figyelt kérdés

Lesz itt több mondat is, amit át szeretnék ellenőriztetni, mert 100%-an biztos akarok lenni bennük. Lehet, hogy lesz néhány egyértelmű, de azért azokat is ideírom. Vessző hibák, helyesírási hibák stb. Zárójelbe odaírom, hogy mi nem világos. Magyar dolgozatra kell:


1. Tizenötödik században... (így helyes, ha betűvel írom?)

2. 1458-tól 1490-ig uralkodott (számmal írhatunk ilyen dátumot?)

3. Visszaverte a törökök támadásait, terjeszkedett nyugat, északnyugat felé... (itt a nyugatok, meg a vesszők)

4. bécsi egyetem, krakkói egyetem és wittenbergi egyetem

5. Sőt, a híres reneszánsz festő is, Botticelli is dolgozott... ( Botticelli elé vessző?)

6. Érdekes műveket hozott létre a Mátyás kori (Mátyás kori? Kötőjellel? Vagy csak simán?)

7. nyugat-európai

8. ...meg akartak szabadulni a magas egyházi adóktól, satöbbi (Satöbbi? Elé kell vessző?)

9. ... és ehhez legfontosabb eszköze volt az anyanyelven írott, nagy példányszámban terjesztett nyomtatott könyv (Az "írott" szó útán szükséges a vessző?)

10. A középkort két nagy stílusirányzatra oszthatjuk fel: romanikára és a gótikára. (Kettőspontos megoldás jó, vagy vesszővel kell írni? Hogy helyes?)

11. A "medium aevum" kifejezést... (kell macskaköröm közé rakni, vagy lehet simán kiírni?)

12. Az első legrégebbi írásban fennmaradt mondattöredék 1055-ből van. Ez a Tihanyi-apátság alapítólevelében található. Ez pedig:"feheruaru rea menek hodu utu rea". Ez azt jelenti, hogy Fehérvárra menő hadi útra. (Jó, hogy így kettőspont után írtam a mondattöredéket macskakörmökkel?)

13. Például a mogyoró, és még a körte, amit úgy írtak, hogy "kurtuel". (Macskaköröm közé így jó?)

14. A koporsónak a sírba lebocsátása és szentelt vízzel való meghintése után hangzott el a szertartások szerint. (Helyes?)

15. Végül figyelmeztet, hogy egy ember sem kerülhetni el a "vermet"...

16. Ez az első, ránkmaradt, összefüggő lírai szöveg. (Vesszők helyesek?)


2012. jún. 12. 16:51
 1/9 A kérdező kommentje:

Ja, meg még egy.


Országos Széchényi Könyvtár.

És ha ragozzuk, akkor ez: Országos Széchényi Könyvtárban

vagy: Országos Széchényi könyvtárban

2012. jún. 12. 17:02
 2/9 anonim ***** válasza:
68%

Tőlem sem leszel 100-as, de azért megpróbálom... :)


1. A századokat római számmal szoktuk írni, újabban már arabbal is, tehát: a XV. században / a 15. században; a századot lehet rövidíteni is (a XV. sz.-ban / a 15. sz.-ban). Betűvel nem szokás írni, ha jól tudom, nem is szabad.


2. 1458-tól 1490-ig uralkodott. - Stimmt. Csakis számmal írjuk. :)


3. Én így írnám: Visszaverte a törökök támadásait; nyugat és északnyugat felé terjeszkedett.


4. Ha külön említed őket, akkor jó így. Ha ez egy felsorolás, akkor így írd: a bécsi, a krakkói és a wittenbergi egyetem.


5. Így jó: Sőt, a híres reneszánsz festő, Botticelli is dolgozott...

--> Tehát a Botticelli elé kell vessző, viszont az első "is" felesleges.


6. Nekem ez sehogy sem jön össze, nem tudom, kire / mire gondoltál. De talán jobb lenne Mátyás korabelit írni.


7. Nyugat-európai --> Tehát nagy N-nel kell kezdeni.


8. A satöbbi szót rövidítheted (stb.); vessző nem kell elé. Ha a mondat végén van, akkor sincs utána még egy pont. De én legalább még egy dolgot beírnék a felsoroláshoz a magas egyházi adókon kívül.


9. Igen, kell vessző. [Az "után" szó pedig rövid u.]


10. Mindkettő jó.


11. Én biztosan használnék macskakörmöt, de hogy ez kötelező-e, nem tudom.


12. A kettőspont és a macskaköröm jó, de én átfogalmaznám egy kicsit az egészet:

< A legrégebbi írásos nyelvemlékünk 1055-ből származik. A Tihanyi-apátság alapítólevelében található mondattöredék a következő: "feheruaru rea menek hodu utu rea". Jelentése: "A Fehérvárra menő hadi útra".>


13. Nem kell a "még" szó, továbbá itt az "és" elé nem kell vessző, mivel felsorolás. Én így írnám:

Például a mogyoró és a körte; utóbbit így írták: "kurtuel".


14. Kicsit körülményesnek tűnik, de jó. Viszont nincs alany, tehát nem derül ki, hogy miről van szó. De ha a szövegben az előző mondatból egyértelmű, akkor ez nem probléma.


15. Ez jó így, de nem kell az n a "kerülheti" szóba.


16. Az első vessző nem kell. Szerintem.


+ 1: Mindhárom szó nagybetűvel kezdődik ragozott alakban is, mert tulajdonnév; és Széchenyi, e-vel, nem é-vel.


Üdv. :)

2012. jún. 12. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim válasza:
37%

1. XV. században

2. jó

3. észak-nyugat

4. ahogy az első írta

5. a festő után nem kell az is, a vessző jó

6. Mátyás-kori micsoda? én Mátyás-korabelinek írnám

7. Nyugat-európai

8. a stb.-t felsorolások után írjuk, kell elé vessző és csak a rövidített formáját használjuk

9. kell a vessző; után rövid u

10. a kettőspont jó, de vagy mindkettő elé tegyél névelőt, vagy egyik elé se

11. ha nem teszed idézőjelbe, akkor szedd dőlten, ha idézőjelbe teszed, az első alul van, a végén felül

12. Az első írásban fennmaradt mondattöredék 1055-ből való, a Tihanyi-apátság alapítólevelében található: „feheruaru rea menek hodu utu rea”. Jelentése: „Fehérvárra menő hadi útra”.

kettőspont és idézőjel közé vessző, a szóismétlést pedig kerüld el!

13. én az és még helyett a vagy szót használnám, ami elé nem kell vessző, az idézőjelet pedig itt is alul nyitjuk, felül zárjuk.

14. Ez a koporsó sírba bocsátása és szentelt vízzel való meghintése után hangzott el a szertartások szerint. Nem kell túlbonyolítani a fogalmazást, helyesnek helyes, csak magyartalan

15. az idézőjel szintén „” és nem szeretik a hármas pontot dolgozatokban

16. a első után nem kell vessző

+1. Országos Széchenyi Könyvtárban, csupa nagy kezdőbetűvel és Széchenyi e-vel, nem é-vel

2012. jún. 13. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. jún. 13. 06:26
 5/9 A kérdező kommentje:

A hatosnál:


Érdekes műveket hozott létre a Mátyás-korabeli történetírás is.

2012. jún. 13. 06:31
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nos, összehasonlítottam a két választ; vannak eltérések, úgyhogy utánanéztem:


3. Az "északnyugat" egybeírandó, nem kötőjellel. Lásd itt (282. pont):

[link]


8. Pontosan azért nem kell vessző, mert a felsorolások után írjuk. Jelentése: "és a többi"; nyugodtan ki is lehet írni, de nem szokták. (Felsorolásnál az "és" elé sem teszünk vesszőt, ez a magyarázata.)


10. Jogos; a névelőt vagy mindkét szó elé tedd ki, vagy egyik elé sem. (Nem vettem észre.)


11. Jó ötlet, és igaz az idézőjelre vonatkozó rész is: magyarban a kezdő macskaköröm lent van. (Az én billentyűzetemen mindig fentre teszi, nem tudom, miért.)


Üdv. :)

2012. jún. 13. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat!
2012. jún. 13. 13:31
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Csak azokra válaszolok, ahol vagy nálad, vagy valamelyik válaszolónál hibát találtam:


1. Helyes, ha betűvel írod a századot, de praktikusabb számmal (ezen belül elegánsabb a római).


3. Az északnyugat jó egyben – te írtad jól.


5. A vessző rendben van, de a két „is” felesleges, az első törlendő.


6. Mátyás-kori a helyes írásmód.


7. A nyugat-európai végig kisbetűs – te írtad jól.


8. A satöbbit rendszerint rövidített formában írjuk, és alapesetben nem teszünk elé vesszőt.


10. Vagy mind a két főnév előtt legyen névelő, vagy egyik előtt se.


11. Nem muszáj idézőjelbe tenni a kifejezést, de kiemeli a szövegből.


12. A kettőspont után szóköz kell.


13. Az idézőjel-használatot illetően lásd a 11. pontot. Mindenesetre legyen egységes. Nyitó idézőjelet („) alt + 0132-vel, záró idézőjelet (”) pedig alt + 0148-cal tudsz írni.


14. Kicsit egyszerűsíteném: koporsónak helyett koporsó, lebocsátása helyett bocsátása. Az „el” szó után vesszőt tennék.


16. Az „első” szó után nem kell vessző, a „ránk maradt” szerintem különírandó.


+1: Helyes az Országos Széchényi Könyvtárban forma, viszont ha melléknévi képzőt kap a kifejezés, akkor a Széchényi szót leszámítva kisbetűs lesz, pl. országos Széchenyi könyvtári. Itt egyébként megint te írtad jól a nevet, a hozzászólók minden bizonnyal Széchenyi Istvánra gondoltak, de a könyvtárat édesapjáról nevezték el, aki még két é-vel írta a nevét.

2012. jún. 16. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ááá... :)


Kérdező, az előző válasz a 100 %-os, higgy nekem. :)


Igaz, befuthatott volna hamarabb is, akkor nem kellett volna annyit gépelnem. :P


De így legalább látom, hogy nem tévedtem sokat; igazán a 7. és a +1. pont rázott meg. :(


Korr-Rektor úr, nemrég írtam ki egy kérdést a hónapok arab számmal való írása tárgyában (--> kötelező-e a 0); de semmi használható válasz nem érkezett rá. Nem tudsz véletlenül valami biztosat?

Ha még egy pár napig nem lesz változás, kénytelen leszek kiemeltetni. :D


Ó, és köszönöm a segítséget az idézőjelek gyártásához. :)


Üdv.:)

2012. jún. 19. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!