Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen ragozni?...

Barackvirág 5 kérdése:

Hogyan kell helyesen ragozni? Így jól elragoztam? Kijelentő mód, jelen idő, alanyi eset:E/1-várok, E/2-vársz, E/3-vár, T/1-várunk, T/2-vártok, T/3-várnak. Mi a különbség az alanyi és a tárgyeset között?

Figyelt kérdés
2012. jún. 26. 16:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A tárgyas ragozásra gondolsz? Az úgy lenne:

várom, várod, várja, várjuk, várjátok, várják.

2012. jún. 26. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Nagy segítség volt köszönöm!Felszólító mód,tárgy eset így jó? várjam,várd,várja,várjuk,várjátok,várják. alanyi eset: várom,várj,várjon,várjunk,várjatok,várjanak
2012. jún. 26. 17:10
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Jó így, ahogy írtad. Az alanyi és a tárgyeset között úgy tudsz egyszerűen különbséget tenni, ha hozzágondolsz az igéhez valamilyen konkrét tárgyat, pl. "sokszor olvasok könyvet" (alanyi), "ezt a könyvet olvasom" (tárgy). Vagy itt a "vár" esetében az összes alanyi lehetne "várj/várjunk/várjatok egy percet", a tárgyas pedig "várd meg, míg befejezem a mondatot".
2012. jún. 26. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Elragozni viszont nem helyes.
2012. jún. 26. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:
100%
Szerintem a felszólító mód alanyinál nem jó a "várom".
2012. jún. 26. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Felszólító mód alany eset E/1.

várjak


A többi jó.

2012. jún. 26. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Így van, alanyi ragozásnál az E/1 felszólító módja: "várjak".


A különbség pedig: az alanyi ragozást akkor használjuk, ha a cselekvés határozatlan tárgyra irányul; ilyenkor határozatlan névelőt teszünk a tárgy elé, pl. Egy könyvet olvasok. Énekeljünk el egy dalt! Bárcsak lenne egy görkorcsolyám!

A tárgyas ragozást pedig határozott tárgy esetén használjuk, határozott névelő áll a tárgy előtt, pl. Azt a könyvet olvasom, amit tegnap kaptam. Énekeljük el a kedvenc dalomat! Bárcsak megvehetném a legjobb görkorcsolyát!


Bocs, egyszerűbbeket is lehetett volna, de már nem törlöm ki, inkább írok olyanokat is. :)

Alanyi: Látok egy házat (a távolban). Festek egy képet. Írok egy mondatot.

Tárgyas: Látom a házat. Festem a képet. Írom a mondatokat.


Egy kis segítség még az eddigieken felül: Mindig találj ki egy-egy mondatot, és mondd végig az egészet személyes névmással együtt, minden szám minden személyben; így nagyobb az esély, hogy nem tévedsz.

Például:

Jelen idő, alanyi ragozás: Én varrok egy szoknyát. Te varrsz egy szoknyát. Ő varr egy szoknyát. Mi varrunk egy szoknyát. Ti varrtok egy szoknyát. Ők varrnak egy szoknyát.

Jelen idő, tárgyas ragozás: Én varrom a szoknyát. Te varrod a szoknyát. Ő varrja a szoknyát. Mi varrjuk a szoknyát. Ti varrjátok a szoknyát. Ők varrják a szoknyát.


Kicsit uncsi, de így lesz gyakorlatod, és így fog rögzülni.


Üdv. :)

2012. jún. 27. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a segítségét,és a türelmet az elmagyarázáshoz! Hatodikos fiamnak segítek felkészülni a nyelvtan pótvizsgára.(De sajnos a könyvet vissza kellett adni év végén,mert ingyen könyvesek vagyunk,tartós betegség miatt.)
2012. jún. 27. 16:14
 9/12 anonim ***** válasza:

Bocs, de nem kérdeztétek meg, hogy mivel pótvizsgára készül a fiad, nem lesz-e elég azután visszaadni a könyvet? :Oo


Még a héten elvileg vannak tanárok az iskolákban (délelőttönként), utána pedig heti egy ügyelet; szerintem kérjétek vissza.

Ha semmiképpen nem adják, akkor kérjétek kölcsön valamelyik osztálytársáét, lehetőleg jó nyelvtanosét. :)

2012. jún. 27. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Szia! Betegség miatt 257 órát hiányzott,ezért évismétlésre készültünk.Leadtuk a könyveket utolsó tanítási 7en mint mindenki más.Majd évzárón a bizivel együtt kapta meg az értesítést,hogy javítóvizsgát tehet.Ezért nem volt könyvünk.De már van,ma voltunk bent a suli könyvtárában,és kértünk egyet.
2012. jún. 28. 09:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!