Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell helyesen leírni azt...

Hogy kell helyesen leírni azt (számokkal), hogy "július húsztól huszonkilencedikéig leszámítva bármikor tudnék menni"?

Figyelt kérdés

2012. júl. 3. 22:08
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
74%

Hahó :)


Nem mindig azért van az offolás, kedves rokon; például gyűjtöttünk mi itt már tájszavakat is. :P

Meg néha szoktunk linkeket is másolgatni tanácskérés / válaszírás kérése / szimplán csak mutogatási célból. :D

A napokban is javasoltam valakinek, hogy írjon ki egy szógyűjtögetős kérdést, de szerintem ez még nem történt meg.


A 0 kiírása nagy bánatomra tényleg nem kötelező; legalábbis én is úgy értettem a szöveget, amit Ági olyan kedvesen bemásolt nekem.


Egyszerű folyószövegben pedig azért írjuk ki a nullát, mert úgy szoktuk meg, kész, passz. Legalábbis én. Nem tudom jobban megmagyarázni. :(


Na, jó, legyen, megfűztem magam: mesedélután következik. ;)


Az általános iskola 5. osztályos tanulója voltam még valamikor a múlt században, sőt, az előző évezredben... :D

Egy januári napon a helyi múzeumba látogattunk el az osztállyal. Az egészből semmire nem emlékszem már; csak arra, hogy a vendégkönyvben észrevettem egy bejegyzést, amit egy hozzánk közel lakó, de másik iskolába járó fiú írt. A dátumot arab számokkal, és bizony a 0-t kiírva...

Megtetszett, átvettem, begyakoroltam, megszoktam. A megszokás pedig nagy úr, legalábbis azt szokták mondani. :)


Erről eszembe jutott egy másik sztori is: 1. osztályban többek között számtant is tanultam, mint mindenki. 2. osztályban a tanév elején sokkszerűen ért a hír, miszerint a nagyokosok átnevezték a jó kis számtant matematikára. :D

Én még abban a tanévben dafke számtant írtam a füzetemre. :D

Nem tudom, mit gondolhattam, hogy talán majd az én kedvemért visszahozzák, vagy hogy egész életemben lázadni fogok... De persze aztán 3.-ban már beadtam a derekamat. :)


Visszatérve: nekem teljesen természetes, hogy pl. a lányom születésnapja 07. 16-án lesz, nem pedig 7. 16-án.

Húúú, életemben először írtam így; de borzasztó érzés volt. :P

Nem vicc, komolyan mondom. Lehet, hogy ez már beteges, de akkor is.

Egészen egy-két évvel ezelőttig még csak nem is láttam 0 nélküli alakot, legalábbis nem emlékszem ilyesmire.


Viszont most eszembe jutott még egy indok: ugyan már mi a csudáért váltogatnám a két formát, még ha nem is lenne semmi bajom a 0 nélkülivel? Nekem az olyan furcsa lenne, hogy a hivatalos doksikon így, máshol meg úgy...

Mostanában ugyan nem nagyon irkálok egyik típusút sem; de ezelőtt hosszú éveken át dolgoztam olyan munkakörökben, amelyekben sokszor kellett hivatalos iratot dátumozni, születési időt írni stb.

Szóval, nekem ez a természetes, az alap, a normális, a ... :)


Remélem, elég kimerítően indokoltam. :)


A gyermeked születéséhez pedig így utólag is gratulálok, kedves 10. válaszoló. [Már ha nem csak légből kapott példát írtál.] :)


Üdv. :)

2012. júl. 6. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 BringaManó ***** válasza:

"A hatályos szabályzat szerint dátumoknál ha kötőjelet teszünk a toldalékolás miatt, akkor NEM kell pontot tenni"


Az előző szabályzatban is így volt (AkH’54/435. pont: "márc. 15-én; november 1-ig vagy 1-jéig").


A korábbiakról (1832, 1877, 1901, 1922) nem tudok nyilatkozni...

2013. szept. 5. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
54%

"Az előző szabályzatban is így volt (AkH’54/435. pont: "márc. 15-én; november 1-ig vagy 1-jéig")."


Hmm. Ezt én nem tudom. De az biztos, hogy a '60-as és a 70-es korosztály pont + kötőjellel tanulta; egyszer beszélgettünk is a változásokról, mert néhányakra a meglepetés erejével hatott, hogy nem kell pont.


"A korábbiakról (1832, 1877, 1901, 1922) nem tudok nyilatkozni..."


Javasolnék egy kis memóriajavítót: omega3 kapszula, Gingko Biloba, dió, hal. Hátha akkor eszedbe jutnak a régi emlékek. :P

2013. szept. 7. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 BringaManó ***** válasza:

Ha 60 évvel ezelőtt ponttal tanították (mondjuk a 70-eseknek, kb.), akkor az még OK lehet, akkor még éppen az 54-es szabályzat előtt voltak. (Bár nem tudom, hogy az azt megelőzőben mi volt, azt még nem sikerült beszereznem. Ha így megy, teljesen legatyásodom: ez a tizedik kiadás is 200 forintomba került néhány napja... :-)

A 60-asok viszont, ha ponttal tanulták (~10 éves korukban), akkor szegény tanáraik le voltak maradva 10 évvel, hiszen '54 után már biztos pont nélkül kellett...


Memóriajavítás: hah, micsoda arzenál, te aztán tudod, mitől döglik a légy, hozzád forulok majd tanácsért, ha émn is odáig jutok... (Már amennyiben még emlékszem majd, hogy téged kell megkérdezni...)

2013. szept. 7. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Ööö, izé... Mondom: '60-as. Jó, a '70-es elől lemaradt az aposztróf, bocsi. De úgy értettem, hogy akik a '60-as és a '70-es években születtek. Ez teljesen komoly, mert az említettek között vannak, akiknek tudom a pontos korát. (A kérdést nem mutatom meg, így is túlzott hajlamod van a régi kérdésekbe való beleszólásra. :D)

A lényeg, hogy akkor a tanárok nagyon le voltak maradva... Lehet, hogy ők is lázadtak? :D

(Nálunk már alsóban ment a suttogás a folyosón, hogy az osztálynévsort nem is úgy kellett volna, ahogy... Mert az a és az á között nem kell különbséget tenni betűrendbe sorolásnál, a 2. betű számít, és aszerint viszont tényleg a 2. gyerek lett volna az 1.; de mi tutira nem így tanultuk. Nekem ez az "újítás" sem tetszett, de az összes további [összesen 4] osztályfőnökünknek sem, mert mindegyik úgy hagyta a névsort. :D)


Memóriajavítás: nem kell odáig jutnod, hiszen már most is ott vagy: képtelen vagy visszaemlékezni arra a pár évtizedre. :P

Esetleg Cavintont tudok még javasolni, kettesével, hogy el ne felejtsd, hogy be kell venned. :D

2013. szept. 7. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 BringaManó ***** válasza:

OK, bocs, két mentségem van a félreértésre:

1. úgy még szinte lett volna értelme, mert az még határeset,

2. A "'60-as és a 70-es _korosztály_"-t automatikusan úgy értettem, hogy ez _kor_osztály, ugye. Nem feltételeztem olyan pongyolaságot, hogy "a 60-as, 70-es években születettek korosztályát" így lerövidíted. :-P


"így is túlzott hajlamod van a régi kérdésekbe való beleszólásra"

Igen, kifejezetten élvezem, hogy még a régi butáknak is utólag beszólhatok valami okosat. :-)

(Jaj, ne vedd magadra, nem úgy értettem, csak...)


"Nálunk már alsóban ment a suttogás a folyosón"


Jó, hát azt nem tudom, hogy akkor régen mit hogy kellett volna, mondom, hogy nekem csak '54-es van, de lehet, hogy ebben a kérdésben a '22-essel sem mennék semmire(?)... ;-)

(Ha a betűrend mindegy volt nekik, és már azt is ti tudtátok jobban, akkor persze semmin se csodálkozzunk...)


"Esetleg Cavintont tudok még javasolni"


Ááá, köszi, ez az!!! Akartam is kérdezni, hogy ez miért maradt ki az előző felsorolásból, csak nem jutott eszembe a neve.

;-)

2013. szept. 8. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"úgy még szinte lett volna értelme, mert az még határeset"


Hááát, nagyon engedékeny vagy; pont mint a viccbeli boszorkány a királyfival. :P

(Csak a te motivációdról halvány elképzelésem sincs...)


"Nem feltételeztem olyan pongyolaságot, hogy "a 60-as, 70-es években születettek korosztályát" így lerövidíted. :-P"


Pedig már ismerhetnél...


"Jaj, ne vedd magadra, nem úgy értettem, csak..."


Csak de. :D


"Jó, hát azt nem tudom, hogy akkor régen mit hogy kellett volna, mondom, hogy nekem csak '54-es van, de lehet, hogy ebben a kérdésben a '22-essel sem mennék semmire(?)... ;-)"


Khmmm... Mintha már tisztáztuk volna, hogy _nem_ 1910 előtt születtem...

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__430001..

És ha egy kicsit logikáznál, akkor ki is tudnád számolni, hogy nagyjából mikor. :P


"Akartam is kérdezni, hogy ez miért maradt ki az előző felsorolásból, csak nem jutott eszembe a neve. ;-)"


Egy másik gyógyszer is kimaradt, mert annak a neve meg nekem nem jut(ott) eszembe. Hónapok óta. :D

2013. szept. 8. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Már megint én. Elfelejtettem néhány dolgot. :$


1. Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni nemrég ünnepelte a 101. születésnapját:

[link]

(Látod, Bringa, még Fifi néni is 1910 _után_ született. :D)


2. Göncz Árpád még csak" a 91.-et töltötte júliusban:

[link]


3. Csak úgy:

[link]


4. És végül még egy kis memóriajavítás:

[link]


Szerintem John Carpenternek nincs igazán szüksége ilyesmire...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fDvN..

2013. szept. 8. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 BringaManó ***** válasza:

"_nem_ 1910 előtt születtem"

Ja, igen, bocs, tudod a memóriám...

Köszi a linket, tehát akkor kb. 1950. nov. 20-án (+/- 5 év) születtél.


(Hiszen:

BW: „szeretnék majd annyi idős koromban én is olyan fitt lenni... :)

... van rá 2-3 évtizedem, hogy megvalósítsam ezt a célt. :D”

BM: »...born November 20, 1925...«


Innen már csak matek. :-)



"Már megint én. Elfelejtettem néhány dolgot. :$"


xD, ott a pont.

2013. szept. 8. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

"Innen már csak matek. :-)"


Neeeem, inkább továbbolvasás. (BW: "Akkor jócskán van még időm...")

Viszont ez alapján, tehát abból a kérdésből mégsem lehet pontosan kiszámolni; összekevertem egy másikkal, ami már jobban közelítő eredményt adna, bocsi.


"xD, ott a pont."


Tényleg nem direkt volt.


Nnna, szerintem itt kifogytunk a témából. :D

2013. szept. 8. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!