Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes Vegyesméz...

Melyik a helyes Vegyesméz vagy Vegyes méz? Akácméz vagy Akác méz? Lépesméz vagy Lépes méz?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy aláhúzza a gép a hibákat, de sokan azt állítják, hogy egyben kell írni a vegyesmézet. Az akácméznél meg a gép mind két variációt helyesnek találja. :) Kérem segítsen, aki tud! Köszönöm.
2012. júl. 27. 15:22
 1/10 2xSü ***** válasza:
91%

Vegyes méz, akácméz, lépesméz.


Az akácméz esetén ugye az akác nem jelző. Nem az akácnak a mézéről van szó. Ez egy önálló összetett szó, ami mást jelent, mintha külön írnánk. Lépesméz esetén sem arról van szó, hogy van a méz, ami lépes. A vegyes méz esetén viszont tényleg arról van szó, hogy a méz vegyes, azaz többféle mézből van összerakva.

2012. júl. 27. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ehhez a válaszhoz nem kell hozzátenni semmit. Ez így korrekt.
2012. júl. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
Nem korrekt,hanem helyes,ha már nyelvtanról beszélünk.[:
2012. aug. 7. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! :)
2012. szept. 2. 17:18
 5/10 szabóméhészet válasza:

Repceméz,akácméz,hársméz,selyemfűméz,vegyesméz,propoliszosméz,lépesméz.


Egybe irjuk mindet.

2013. máj. 25. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 BringaManó ***** válasza:

Várjunk!

A lépes méz különírandó!


Ha elég annyi, hogy benne van az AkH-ban és az OH-ban is (így, külön), akkor nem rabolnám az időtöket magyarázattal. :-) (Vagy tegyem?...)

2013. máj. 25. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 szabóméhészet válasza:
Akkor biztos hülyék a méhészeti szakkönyvek irói még maga a nagy Örösi professzor is,mert LÉPESMÉZ TREMELÉS a fejezet cime ahol a lépesméz termelés technológiája van leirva.
2013. máj. 26. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 szabóméhészet válasza:

Sőt,mézek csoportositása Örösi szerint a Méhek közöttben:


-virágmézek(repce,akác,hárs,pohánka,napraforgó,selyemfű stb)

-mézharmatmézek más néven édesharmatmézek(fenyőmézek)

2013. máj. 26. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:

Nem tudom, hogy hülyék-e – nem mondanék ilyen csúnyát rájuk –, pl. a méhészethez bizonyára jobban értenek, mint én. A helyesírás azonban, úgy látszik, nem az erősségük. Erre egyébként Te is jó példa vagy – de biztos vagyok benne, hogy ahogyan Örösi professzor, úgy a Szabó méhészet is legalább olyan jól tudja a szakmáját, mint amennyire a helyírást nem. :-)


(Dr. Szövérdi Ferenc dettó:

[link]

5. oldal)


Nincs is ezzel nagy baj, pl. autószerizt sem az alapján választ az okos ember, hogy rövid vagy hosszú í-vel, illetve egybe- vagy különírják-e a cégtáblán az "Autószerviz"-t.

(Ha ez alapján választana, és helyesen írt formát szeretne látni, akkor általában egy jó darabig keresgélhetne...)


Lehet amúgy, hogy a prof később kiművelte magát a mai magyar helyesírásból is, hiszen élete utolsó két évében (’84-86) még volt erre lehetősége... :-)


No de visszatérve a lényegre, elvégre a "Helyesírás" kategóriában vagyunk: maradjunk annyiban, hogy

- a lépes méz sima jelzős szerkezet (-> különírandó),

- a méztermelés jelöletlen birtokos jelzős összetétel (-> egybeírandó),

- a lépesméz-termelés pedig a mozgószabály értelmében így írandó (vö. AkH. 139. b)).


Vitatkozni is hajlandó vagyok természetesen, de csak olyan kérdésekről, amelyekről van értelme. :-)

(A fenti írásmódok azért nem tartoznak ezek közé, mert egész biztosan így vannak,

a méhészet kérdései pedig azért nem, mert azokhoz nem értek.

Bár egyébként most láttam A méhek világa című új filmet, tehát bátran mondhatnám, hogy már annyira értek hozzá, mint a méhészek a helyesíráshoz!... ;-)

2013. máj. 27. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
:D Köszönöm a segítséget! :)
2013. aug. 21. 15:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!