Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes: "több, mint"...

Melyik a helyes: "több, mint" vagy "több mint"? Sok helyen látom vessző nélkül, pedig szerintem a "mint" elé mindig kell vessző.

Figyelt kérdés
2012. okt. 10. 15:35
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

[link]

243. c)

[...]

A hasonlító több, mint szerkezetben vessző van a mint előtt: Ez sokkal több, mint a tavalyi. Hat több, mint öt. Stb. (Ilyenkor a több ragozható: többet, mint ötöt stb.) – Nem kell azonban vesszőt tenni a több mint alakulatban a mint elé, ha a több mint (a majdnem ellentéteként) a mondanivaló tartalmának erősítésére, nem pedig összehasonlításra szolgál: Ez több mint

szemtelenség. Több mint öt évig élt külföldön. Stb. (Ilyenkor a több nem ragozható.)

2012. okt. 10. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez a "mint elé mindig kell vessző" ugyanolyan általános tévhit, mint hogy a hogy elé mindig vesszőt teszünk; a határozói igenevet kerüljük, mert nem magyaros; vagy hogy hát szóval nem kezdünk mondatot.
2012. okt. 11. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Az elő válaszadó teljesen korrekt, én ebből jegyeztem meg: „több, mint” -> akkor és csak akkor van vessző a „több” szó után, ha összehasonlításról van szó! (pl. „20 több, mint 10”).

Jegyezzük meg: ha a „több” szó helyettesíthető lenne a „körülbelül / nagyjából” szavakkal, nem szabad vesszőt tenni!

Példa: „Körülbelül / nagyjából / több mint 1 km”.

2012. okt. 12. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Alaque ***** válasza:
Akkor az most helytelen, hogy "ez több, mint szemtelenség"?
2012. okt. 13. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, vessző nélkül kell írni az is!
2012. okt. 13. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
20%
szerintem nem kell, ha valami több mint a másik. de ha a másiknál a valami több, mint amaz (is), akkor kell:))
2012. okt. 15. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Valójában ez is olyan, mint a nemcsak, ... hanem/nem csak (mennyiség) dolog. Bizonyos mondatokban kell vessző, máshol nem kell. A mondattó függ. További segítségért nézd meg egy szótárban, vagy a neten.
2012. okt. 22. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!