Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "dr. " titulust különböző...

A "dr. " titulust különböző mondatokban, írásban hogyan kell helyesen használni?

Figyelt kérdés

Megszólításban, ugye, nagy kezdőbetűvel írjuk? Például: "Tisztelt Dr. Kiss Ildikó!"

Mondatban így helyes? "Elmentem dr. Kiss Ildikóhoz."

Dr. után pont szükséges, illetve, ha igen akkor a pont után kell-e szóköz a személynév előtt?



2012. dec. 5. 13:51
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Kedves 10. hozzászóló! Köszönöm a választ. Meg tudnád mondani azt, hogy az általad írt adat (szabály) honnan származik? Hol tudok utánanézni pontosan - úgy, hogy hivatkozni is tudjak arra (pl.: könyv). MHSZ? Köszi előre is!
2012. dec. 6. 10:24
 12/18 anonim ***** válasza:
100%

A magyar helyesírás szabályai, 153.


„A családnevek előtti doktor, idősb, ifjabb, özvegy stb. szót, illetőleg rövidítésüket csak kiemelt helyzetben (aláírásban, levélcímzésben, oszlopba rendezett névsorban stb.) és mondat elején kezdjük nagybetűvel: Dr. Mészáros Mihály, Id. Kelemen László, Ifj. Jakab Imréné; Özvegy Lukács Péterné azzal a kéréssel fordult a bizottsághoz, hogy…; stb. – Mondat belsejében ugyanezek kisbetűvel írandók: Ott volt dr. Mészáros Mihály is. Szép Gergely és ifj. Lukács Péter panaszt tettek özvegy Jakab Imréné ellen. – Hasonlóan a történelmi nevek esetében: Gróf Széchenyi István; de szövegben: Miniszteri tárcát vállalt gróf Széchenyi István is.”

2012. dec. 6. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
66%
De mi van, ha a helyesírási szabályzat ellentmond a jogi szabálynak? Azaz pl ha a törvény rögzíti, hogy a Dr. és a dr. között van különbség, egyiket ez viselheti, a másikat az. Na akkor mi van?
2012. dec. 7. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
Én speciel nem hallottam még ilyen törvényről.
2012. dec. 7. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
48%

mi az h akkor mi van?


Természetesen óriási a különbség dr és Dr között, csakhogy ezt alkalmanként a helyesírás felülírja ..


De aki írta azt a felsorolást, igen nagy tévedésben van, mert kapásból pl aláírásokon se lehet nagy Dr-t írni, ha egyszer az illető csak dr. Igazából még szabálysértést is követ el ezzel, ha annyira szőrszálhasogatunk, csak hát mivel mindenki fejében nagy a káosz ezen a téren, így a kutya nem foglalkozik vele.

2012. dec. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

„Én speciel nem hallottam még ilyen törvényről.”



Egyébként pont ezért linkeltem be a jogi fórumot az elején. Ide másolom, mert sokan még kattintani is lusták:


-------

A felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény (Ftv.) az oklevelek, bizonyítványok kapcsán a háromlépcsős felsőoktatás első két grádicsának kimeneti okiratairól rendelkezik. Ennek megfelelően szól az alapfokozatban szerezhető „Bachelor” vagy „baccalaureus” (rövidítve: BA, BSc) végzettségi szintről, illetve a mesterfokozatú „Master” vagy „magister” (röv.: MA, Msc) végzettségről [63. § (4) bek. a) és b) pont]. Utóbbi cím használatát azonban a contrario kizárja a törvény, amikor kimondja, hogy a mesterfokozattal rendelkezők az oklevelük által tanúsított szakképzettség előtt az „okleveles” megjelölést használják. Példálózva néhány lehetőséget is felsorol az idézett 63. § (5) bekezdése: „okleveles mérnök, okleveles közgazdász, okleveles tanár, stb.”

Az Ftv. 63. § (6) bekezdése értelmében az orvosok, a fogorvosok, a gyógyszerészek, az állatorvosok, a jogászok oklevele doktori címet tanúsít. Mindezeket a címeket nevezhetjük „kisdoktorinak” mivel ugyanebben a bekezdésben a törvényhozó a következőképpen jelöli meg a vonatkozó jelöléseket. Kategorikusan állítja, hogy a címek rövidítése a következőkként alakul: orvosoknál dr. med., fogorvosoknál dr. med. dent., gyógyszerészeknél dr. pharm., állatorvosoknál dr. vet. a jogászok esetén pedig dr. jur. Tehát mindenhol kisbetűs alakzatokról esik szó. Továbbá sehol sem áll magában a „dr.” jelölés. A fenti, differenciált jelzésekkel azonban nagyon ritkán találkozhatunk a mindennapokban. Leginkább akkor jellemző, ha valaki boldog tulajdonosa több olyan oklevélnek is, amely doktori címet tanúsít. A nagy kezdőbetűs doktori rövidítés pedig egészen általános. Pedig korántsem jelentőség nélküli a kezdőbetű fajtája.

Az Ftv. a doktori képzésre vonatkozó külön szabályok között rendelkezik a felsőoktatás harmadik lépcsőjében szerezhető oklevelekről. Az elnevezésekből adódhat némi félreértés, hiszen az orvos- vagy jogászdoktorok már doktorok doktori képzés híján is, a maguk egységes, nem-bolognai képzésük sikeres abszolválását követően is, ugyanakkor továbbtanulhatnak a tudományos sarzsiért, a „kisdoktori” cím ugyanis nem jelent tudományos fokozatot. Azt a doktori képzés nyújtja.

A felsőoktatási törvény 67. § (3) bekezdése megállapítja, hogy a doktori képzésben szerezhető oklevél által tanúsított tudományos fokozat a „Doctor of Philosophy” (rövidítve: PhD), a művészeti képzésben a „Doctor of Liberal Arts” (rövidítve: DLA). A jogalkotó ez után arról is rendelkezik, hogy a „Dr.” rövidítéssel a PhD vagy a DLA fokozatú érdemesek üzenhetnek a világnak. Más jogosulti kört – egyéb szabály hiányában és ismételten a contrario – kizár az a törvényi megfogalmazás, hogy „a PhD fokozattal rendelkező személyek nevük mellett feltüntethetik a »PhD« vagy a »Dr.« rövidítést, a DLA fokozattal rendelkezők pedig a »DLA« vagy a »Dr.« rövidítést.”

------


Összegezve: A doktori cím viselését szabályozó törvény egyértelműen és konzekvensnen dr. rövidítésről beszél a diplomával szerzett doktorik, és Dr.-ről a PhD/DLA eljárásban szerzett doktorik esetén. Mivel a törvény nyilván különbséget tesz a kisbetűs és a nagybetűs írásmód között, pusztán azzal, hogy az egyik esetben az egyik viselésének jogával ruház fel embereket, a másik esetben pedig a másikkal, így – még ha esetleg ez nem is volt kimondottan a jogalkotó szándéka – ma Magyarországon különbség van a dr. és a Dr. között. Ennek a helyesírási szabályzat ellentmond.


Maga a teljes törvény:

[link]

2012. dec. 7. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Sziasztok! Igazán köszönöm a sok hozzászólást!!! Úgy látszik, tényleg nagy a káosz ezen a téren.
2012. dec. 7. 14:30
 18/18 Protonpumpa ***** válasza:
Hát pedig nem, nincs Dr. meg dr. Annyira, de annyira rohadtul mindegy, hogy PhD vagy dr. jur. stb. Mindig kisbetű, kivéve mondatkezdéskor vagy kiemelt helyzetben.
2014. szept. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!