Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ti hova tennétek vesszőt...

Andreandi kérdése:

Ti hova tennétek vesszőt ezekben a mondatokban? Mindegyik "és" után kell vessző? :

Figyelt kérdés

Volt neve és szerette a munkáját amit végzett és most mégsem emlékezett egyikre sem.

A lepke berepült az ablakon és megcélozta a lámpát és nekirepült.

A képzelt fal összetört és az utolsó molylepke felé szállt és démoni arca volt.



2012. dec. 11. 08:33
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Volt neve, és szerette a munkáját, amit végzett, és most mégsem emlékezett egyikre sem.

A lepke berepült az ablakon, és megcélozta a lámpát, és nekirepült.

A képzelt fal összetört, és az utolsó molylepke felé szállt, és démoni arca volt.


Az és elé akkor kell vessző, ha az összetett mondat tagmondatatit választja el egymástól. A fenti példákban az összes "és" ilyen.


Ha az és azonos szerepű mondatrészeket választ el egymástól (Vettem egy almát és egy körtét) akkor nem kell elé vessző.


Ugyanez igaz a "vagy" kötőszóra is.

2012. dec. 11. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, én is így gondoltam, csak bizonytalan voltam benne. :-)
2012. dec. 11. 08:50
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

Szia, Andreandi :)


Először is leírom a vesszőhasználat szabályait:


1., Felsorolásban az és, a s, a meg és a vagy szavak elé nem teszünk vesszőt.

DE: Ha a felsorolásnál az és, a s, a meg, vagy kötőszó (beszédszünettel elválasztott) hátravetett mondatrészeket vezet be, akkor ki kell tenni a vesszőt eléjük.

Az Akh. példamondatai erre: A szüleire gondolt, és szegény nővérére. Aztán elővette a bicskát, meg a kenyeret, meg a szalonnát, meg a zöldpaprikát, majd jóízűen falatozni kezdett. Ernyőt hozzál magaddal a kirándulásra, vagy kabátot! )


b., Az összetett és többszörösen összetett mondatok tagmondatait bevezető és, s, meg, vagy kötőszó előtt is ki kell tenni a vesszőt. Sokszor meglehetősen nehéz eldönteni, hogy az és, s, meg, vagy kötőszóval kapcsolt rész önálló tagmondat-e: Bevágta az ajtót, és dühösen elrohant. De: Hirtelen fölugrott és elrohant. Ilyenkor az írásjelhasználat ingadozhat.


Tehát a példamondatokban az és kötőszó _elé_ kell vessző, minden esetben. DE: Ezek a mondatok ilyen formában nem hangzanak szépen; némelyik és teljesen felesleges. Továbbá az elsőt és a harmadikat fel is lehetne darabolni rövidebb mondatokra; és az utolsó mondatot kicsit át kellene fogalmazni.


Mutatom, én hogyan írnám:


Volt neve; szerette a munkáját, amit végzett; és most mégsem emlékezett egyikre sem.

Vagy: Volt neve. Szerette a munkáját, amit végzett. És most mégsem emlékezett egyikre sem.


A lepke berepült az ablakon, megcélozta a lámpát, és nekirepült.


A képzelt fal összetört; az utolsó molylepke felé szállt, és démoni arca volt.

Nem egyértelmű, hogy ki vagy mi felé szállt a molylepke. Ha ez a mondat egy szöveg része lenne, akkor ez az előző mondatból kiderülne, de így nem. (A fal felé? Egy személy felé?)

Kétséges továbbá, hogy kinek volt démoni arca; csak valószínűsíthető, hogy a molylepkének.

Talán így egyértelműbb lenne az egész:

A képzelt fal összetört. A démoni arcú utolsó molylepke xy felé szállt.


Üdv. :)

2012. dec. 11. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szia, Berta :-))


Köszönöm a válaszod, 100%-ban hasznos volt.

Ezeket a mondatokat én sem így írnám. Egy szöveget javítottam, és mivel aki írta, nagyon jó helyesíró, ezért elbizonytalanodtam. Kicsit változtattam a mondatain, csak az "és" kedvéért, ezért tűnhetett furcsának. :-)

2012. dec. 11. 09:35
 5/8 anonim ***** válasza:
0%
az "amit végzett" elé nehogy már vesszőt tegyél!
2012. dec. 11. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Az "amit" vonatkozó névmás ebben az esetben kötőszó, és alárendelt mondatrészt vezet be. Vagyis kell elé a vessző.
2012. dec. 11. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
72%

Szia, Andreandi :)


Így már értem a szitut.

A válaszokat pedig mindig szívesen írom; örülök, ha tudok segíteni. Ettől függetlenül külön élmény, ha valaki meg is köszöni. :)

2012. dec. 11. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kedves Berta!


Ezzel én is így vagyok, szeretek segíteni, ha tudok, és jó érzés, ha megköszönik. Amolyan botcsinálta korrektor vagyok egy oldalon, a címlapos cikkeket javítom. A hibákat egyből kiszúrom, de néha bizony nem vagyok biztos a dolgomban, ilyenkor segítséget kérek, ha a szótárakban, vagy máshol utánanézve még mindig nem érzem egyértelműnek a dolgot. Nem szégyen az, pláne, mivel még gyakorlatlan vagyok.

Köszönöm neked is, és mindenkinek, aki segített. :-)

2012. dec. 11. 13:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!