Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "fellebezni" elváló igekötős?

A "fellebezni" elváló igekötős?

Figyelt kérdés

Egyszer azt hallottam az Álljuk meg szóra c. műsorban, hogy nem elváló igekötős, sőt, egyáltalán nem is igekötős, csak annak látszik.

De mindenhol azt olvasok, hallom, hogy "lebbez fel!". Elméletileg akkor "fellebbezz!" a felszólító alakja, nem?


(Ha jól tudom a "feljebbezni" az eredeti alakja, és tényleg milyen hülyén hangzik, hogy "jebbez fel!" :D

Mintha azt mondaná a tanár, hogy "ezt a verset emezzétek el!" :)


Ti mit tudtok erről?



2012. dec. 22. 17:25
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:

Elnézést kérek, az elírásért:

fellebbezz --> 2b, 2z.

2012. dec. 22. 17:26
 2/20 anonim ***** válasza:
Szerintem nem igekötés. pl. megfellebbeztem.
2012. dec. 22. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim válasza:
Fellebbez nem elváló igekötős, de még csak nem is igekötős. vagy te ismersz olyan szót, hogy lebbez? Mert én nem.
2012. dec. 22. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
86%

Én pontosan ugyanígy tudom, ahogy leírtad. Tehát NEM igekötős ige, ezért evidens, hogy nem is lehet szétválasztani.

Hasonló ehhez a "befolyásol" ige, ez is csak látszatra igekötős.


A felszólító módú alak elég furcsán hangzik, de ezzel sem áll egyedül ez a szó, ld. pl. a csuklik, siklik igéket.

Én biztosan megkerülném adott esetben, tehát pl. így: Nyújts be fellebbezést!


Nem néztem utána az eredeti alaknak és az etimológiának, de logikus, amit írsz: feljebbezni --> fellebbezni; régebben használták is a "fellebb" alakot a "feljebb" helyett. A jelentése pedig egyértelmű: egy magasabb fokú, azaz felsőbb / fentebb lévő / feljebb levő hatósághoz fordulni. Pl. az illetékes bíróságon lezárult peres eljárás esetén az első fokú bíróság ítélete ellen lehet fellebbezni - vagy fellebbezést benyújtani :D - az adott bíróságon, de a másod fokú bíróságnak címezve; a per ekkor a magasabb szintű bíróságon fog folytatódni.

[Jogászok ezt biztosan máshogy mondanák, de én laikusként csak így tudom.]


Üdv. :)

2012. dec. 22. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 rémuralom ***** válasza:
100%
Nem igazán van a magyar nyelvben olyan, hogy elváló igekötő meg nem elváló igekötő. Megvannak azok a helyzetek, amikor elválik meg amikor nem, de ezek minden igekötő esetében egységesek.
2012. dec. 22. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Ági

"De mindenhol azt olvasok, hallom, hogy "lebbez fel!".


Én még szerencsére nem találkoztam ilyennel.

Természetesen a fellebbezni nem elváló igekötős ige, nem is igekötős ige, de én azt hittem eddig, hogy ez egyértelmű.

Úgy látszik, tévedtem.

A nyelvművelő műsor címe pedig:

Álljunk megy egy szóra! /volt/.

2012. dec. 22. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

jav: Álljunk meg egy szóra!

/Nem tudom, hogyan került bele az a másik y! :D

2012. dec. 22. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A családi kapcsolatok topikban olvastam, hogy jogosan lebbez-e fel valaki. És valóban ilyen a "befolyásolni" is.

Ja, is igaza van annak is, aki azt írta, hogy nincs olyan a magyarban, hogy elváló igekötő rosszul fogalmaztam meg, bocsánat. Nem vagyok magyar, és néha helytelenül írok és fogalmazok. :)


Mindenkinek megy a zöld érintés. :)

2012. dec. 22. 21:15
 9/20 A kérdező kommentje:

Off:

A fentebb említett -lik végű igéket, hogy mondjuk felszólító alakban E/2 sz.-ben? (csuklik, siklik, vonaglik)

2012. dec. 22. 21:17
 10/20 anonim ***** válasza:
37%

@ Ági:


Nagyon meglepődsz, ha azt mondom, hogy én sejtem, hogy került bele a másik ly? :D


Először egy érdekesség, amit sajnos nem tudok teljesen pontosan leírni. A lényeg, hogy gyorsabban gondolkodunk, mint ahogyan beszélünk vagy írunk. Mindkét tevékenységet előre eltervezzük valamilyen szinten, még ha spontán műveljük is. A folyamatos írásban nem egyes betűket írunk, közöttük jókora időbeli szünetekkel; ez csak az írástanulás időszakának elején van így. Később a tevékenység automatizálódik, így már fejben megtervezve, előreugorva írunk. Az átlagos műveltségű / intelligenciájú emberek általában 4 karakterrel / betűvel járnak előrébb fejben, mint az írásban. Kukucs, számolunk:

"megy egy szóra"

Ez csak 3 karakter távolság; de érthető, hiszen a két g bekavar. Fejben már megvolt a következő szó végén a (g)y, és egy pillanatra összezavarva automatikusan írtad az első szónál a g után az y-t.


Persze ez csak tipp, tehát nem 100%. :)


-------


@ Kérdező:


Szófajként valóban nem létezik "elváló igekötő"; de ezt a szókapcsolatot szoktuk használni az igekötők helyesírásának szabályainál, amikoris az igekötő és igéje közé beékelődik egy szó. Pl. leírni --> le fogom / tudom /kell / szabad / lehet / akarom / bírom írni.

Gondolom, innen jött a kavarodás.


A kérdésedre: csukolj (továbbá csukoljon, csukoljunk, csukoljatok, csukoljanak); furcsasága miatt ritkán hallható.

A "sikolj" és társai még ritkábban, mivel ezt személyre nem igazán tudjuk alkalmazni; a vonattal stb.-vel meg normális ember nem beszélget. :P

A "vonaglik" igét már inkább használhatnánk személyekre, viszont azt egyszerűen nem tudom összerakni; a "vonagolj" már tényleg nagyon durván hangzik. :D


Üdv. :)

2012. dec. 22. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!