Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ti, hogy nevezitek az "ly"...

Ti, hogy nevezitek az "ly" betűt? "ljé", "ejj", "li", vagy "láj"?

Figyelt kérdés
2012. dec. 22. 23:50
1 2 3 4
 1/39 Tejbegrízeskenyér RX ***** válasza:
80%
Ellipszilonosjé. De sosem hallgat rá, mindenhová oda kell rángatni a mocsokját.
2012. dec. 22. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/39 A kérdező kommentje:
Ja tényleg azt el is felejtettem
2012. dec. 22. 23:55
 3/39 anonim ***** válasza:
91%

A betű neve hivatalosan: ELIPSZILON, semmi más.

Ha az ábécét mondod, akkor "ej".


Régen használták az "elipszilonos jé" kifejezést; akik így tanulták, még ma is sokan így mondják. De ismétlem: elipszilon; tehát pl. a "lyuk" szót elipszilonnal írjuk, nem "elipszilonos jével".


Üdv. :)

2012. dec. 22. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/39 Tejbegrízeskenyér RX ***** válasza:
85%
Én már akkor réginek számítok?
2012. dec. 22. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/39 anonim ***** válasza:
100%

Az ábécében a betű neve "ej".

Betűzve "elipszilon".

2012. dec. 23. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/39 anonim ***** válasza:
97%
Ez a li meg láj elnevezés valami feltűnési viszketegségben szenvedő amcsib*zi divatmajom találmánya lehet...
2012. dec. 23. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/39 anonim ***** válasza:
89%
Ez az elipszilonos jé nem régimódi meg ilyesmi, csak megfogalmazás kérdése. Ha valaki azt kérdezi, hogy hányféle jé van, akkor azt mondod, hogy kétféle van, pontos és elipszilonos. A jé egy jelzője, ennyi. Olyan, mint a sárga és narancssárga, amit röviden úgy is mondunk, hogy narancs.
2012. dec. 23. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/39 anonim ***** válasza:
12%
Én nem tudom, hogy honnan szedtétek az ej ejtést, de hogy ilyen nem létezik az biztos. Elipszilonosjé-nek ejtjük magában, szóban pedig szimpla "j"-nek ejtjük a ly betűt. Ne kombinaljatok, nem vagytok ti neológusok.
2012. dec. 23. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/39 anonim ***** válasza:
100%
Nyugi, nekünk még úgy tanította a tanár, hogy jé meg ely, így gyorsabb volt kimondani mint az "elipszilonosjé"-t. Én a tanáromtól tanultam, és tanúsítom hogy létezik a megnevezés.
2012. dec. 23. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/39 anonim ***** válasza:
92%

@ Tejbegrízeskenyér RX:


Ha nem így tanultad, akkor igen. :D

Vagy a tanítód sem volt a topon; sajnos a mai magyar közoktatásban ez is egy valószínű lehetőség...


@ Pusztai Patrik:


Ugyan fogalmam sincs, egy neológus miért kombinálna; de megnyugtatásodra közlöm, hogy sem neológus nem vagyok, sem nem kombinálok. Viszont a nyelvtan - helyesírás egy kiemelkedő tantárgyam volt a főiskolán...


Tehát amit írtam, az a hivatalos, ha tetszik, ha nem. De ugyanezt írta az 5. válaszoló is.

Kiemelem a lényeget, ami elkerülte a figyelmedet: Az ÁBÉCÉBEN a betű neve "ej". Tehát amikor sorolod az ábécé betűit, akkor mondod így, nem a szavakban...

Egyébként pedig - megint ismétlés :D - a betű neve ELIPSZILON.


@ 7:


Javítanálak:

"Ha valaki azt kérdezi, hogy hányféle jé van, akkor NEM azt mondod, hogy kétféle van, pontos és elipszilonos."

Hanem azt, hogy kétféle: a pontos jé és az ELIPSZILON.


Pontosabb megfogalmazással - teljesen hivatalosan - ezt már az általános iskola 2. osztályában is úgy tanítják / tanulják: "A j hang kétféle jelölése".


Egyebekben lásd az eddig leírtakat.


-------


Tessék, két példa:


"A magyar nyelvben 39 beszédhangot ejtünk. A ,j’ hang megjelölésére két betűt használunk: a pontos jét (j) és az elipszilont (ly)."

Az oldal közepe felé, Az ábécé résznél:

[link]


Kodály esete az elipszilonnal:

[link]


Remélem, most már belenyugszotok. :D

2012. dec. 23. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!