Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Oldodtok, oldottok, vagy...

Oldodtok, oldottok, vagy oldtok? Hogy helyes?

Figyelt kérdés
Csak az oldtok-ot nem húzza alá.
2013. jan. 10. 20:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mármint feladatokat oldotok meg? Amúgy a kötőhangot sokszor el szabad hagyni, így az oldtok is jó (például rajongsz vagy rajongasz, mondasz vagy mondsz, régi magyartanárom mindig az utóbbit használta, furán is néztünk rá). A többit nem értem, talán múltidő akar lenni? Akkor oldottatok. Felszólító módban oldjatok, feltételesben oldanátok. De az oldodtok meg az oldottok az tuti hülyeség. Esetleg oldottak és oldatok…
2013. jan. 10. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hogy az órán érettségi feladatokat oldtok meg, kijelentő módban. Azt nem tudtam, hogy kel mondani helyesen.
2013. jan. 10. 21:14
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Akkor az oldotok vagy oldtok. Nekem az előbbi jobban tetszik…
2013. jan. 10. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
84%

Ki is lehet ám logikázni:


1. A szótő: old.

(Mindig a jelen idejű, kijelentő módú E / 3 alak a szótő.)


2. A mondatban használt ige mindenképp T / 2; állhat jelen vagy múlt időben.

A megfelelő igei személyragok használatával így múlt időben: oldottatok (old - szótő; ottatok - múlt idejű, T/2 igei személyrag); jelen időben: oldtok vagy oldotok.


3. Az általad felsoroltak alapján jelen időről van szó; de ezek közül az első kettő kiesik azért is, mert nem mondjuk és nem is írjuk hosszú t-vel a szót.


Szerintem az "oldotok" hangzik jobban, mert az "oldtok" magánhangzó-torlódása miatt a [d] hang kiesik, így a kiejtés [oltok].

2013. jan. 10. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Zárójelben megjegyezném, az, hogy mit húz alá a gép, semmit nem jelent.
2013. jan. 13. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!