Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes az alábbi mondatszerkez...

Helyes az alábbi mondatszerkezet? Szerintem nem, de rengetegen használják.

Figyelt kérdés

"Azt kell mondjam, (hogy)....."


Szerintem csak ez a két forma helyes:

"Azt kell mondanom, (hogy)...."

"Az kell, hogy mondjam, (hogy)...."


A fenti alak valahogy a kettő összemosása lehet. Nekem azért tűnik helytelennek, mert szerintem egy összetett mondat "összekapása", amiből kiszedték a kötőszót.

Még vesszővel elválasztva is bántja a szememet:

"Azt kell, mondjam..."

Ha az utalószót szednénk ki, inkább tűnik helyesnek, viszont szörnyű erőltetett:

"Kell, hogy mondjam..." - Idekívánkozik egy igekötő valahogy, nem?


Ti mit gondoltok?


2013. jan. 6. 18:02
 1/5 anonim ***** válasza:

Ági

Látom, még nem válaszolt senki, leírom, én mit gondolok erről

Először is, gratulálok a kérdezőnek, erre a kvízjátékokban azt mondanák, hogy jó kérdés.


Nekem ezzel a mondatszerkezettel az a bajom, hogy miért van ott a "kell"?

Miért kell? Ki kötelez engem arra, hogy azt mondjam?

Én a kell helyett inkább az akarom, vagy a szeretném segédigéket, vagy simán csak a mondom igét használnám.


Azt akarom mondani, hogy...

Azt szeretném mondani, hogy...

Azt mondom, hogy...

2013. jan. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, Ági!:)

Egyébként tényleg, maga "kell" nem illik oda, de vannak olyan helyzetek szerintem, ahol azért megállja a helyét.

2013. jan. 6. 20:17
 3/5 anonim ***** válasza:

Ági

Ha elfogadjuk azt, hogy a kell helyesírásilag szabályos, akkor én az első verziót használnám.


Azt kell mondanom, hogy...

A másodikból pedig elhagynám a második hogy kötőszót.


Azt kell, hogy mondjam, ez a kirándulás jól sikerült.

Na, ebben a mondatban egész jól néz ki. :D

2013. jan. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Meeszaaros ***** válasza:
Szerintem helyes, de ha gondolod, kérdezd meg az E-nyelven.
2013. jan. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 torrent.neked ***** válasza:
100%

Ajjaj, gyerekek beletenyereltetek több dologba, pl. a "kell hogy" közé nem is kell mindig vessző (ráadásul bizonyos esetekben ingadozó, vagyis fakultatív a vesszőhasználat), az OH a 330.- oldalon külön bekezdést szentel a "kell hogy" szerkezet írásjelezésének.

A másik ingoványos talaj pedig, hogy most leíró nyelvészkedünk, és akkor nádasdyádámosan egyszerűen tudomásul vesszük, hogy ha így beszélnek az emberek (akár néha mink is :-), akkor az úgymond helyes, vagyis része a nyelvnek, vagy pedig szigorú, "logikázó" módon levezetünk, dacolva a veszéllyel, hogy a túlzott nyelvőrködés bűnébe esünk.

Egyiket sem fejtegetem hosszabban, inkább megyek aludni, de az utóbbi szemponthoz jó lenne rögzíteni, hogy miről beszélünk: arról, hogy hogy van a mai magyar köznyelvben,

vagy hogy hogy ajánlott használni szabatos megfogalmazásban (vö. "művelt köznyelv", sajtó, szakirodalom stb.),

esetleg hogy mi az, amit mi szeretnénk (tudva, hogy most nem afelé haladunk, de álmodozni jó :-) ,

esetleg hogy az ország mely tájain, illetve a nyelv mely rétegeiben, alkalmazási területein fogadható el az "azt kell mondjam", és hol nem.

Ha van olyan, ahol nem.


Üdv:

BM

2013. jan. 8. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!