Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi segít abban, hogy a mondatb...

Mi segít abban, hogy a mondatban hová tegyük a vesszőt/vesszőket?

Figyelt kérdés

A középiskolás fiamnak van gondja vele. Én úgy gondolom érzem, hová kívánkozik vessző, de elmagyarázni nem tudom.

Kérlek, segítsetek!


2013. jan. 17. 13:17
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
2013. jan. 17. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
80%

A szabályok segítenek. :)


Az alapok:


1. Összetett mondatban a tagmondatok (különálló gondolatok) közé mindig vesszőt teszünk.


2. Felsorolás tagjai közé mindig vesszőt teszünk, kivéve: és, s, meg, vagy elé; pl. alany, állítmány, tárgy, határozó és jelző.


3. Mindig vesszőt teszünk a vonatkozó névmások (aki, ahol, amely, ami stb.) elé, mert tagmondatokat választanak el.


4. Megszólítás elé és után vesszőt teszünk. Pl. Figyelj, Rudi, mondok valamit!

Köszönéskor szintén: Szia, Barbi! Helló, Nati! stb.


5. Értelmező elé vesszőt teszünk. [Az értelmező ugyanazt jelenti és ugyanabban az esetben áll, mint az előző szó. Pl. Gyakran hallgatom a kedvenc dalomat, a Take Five-ot. Tegnap társasjátékot játszottam a testvéremmel, Kristóffal. stb.]


Bővebb tájékozódás céljából ajánlom figyelmedbe ezt az oldalt a benne hivatkozott Akh. pontokkal együtt:


[link]


[link]


Üdv. :)


Még egy: "Én úgy gondolom, érzem, hová..." :)

2013. jan. 17. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
100%
Vannak a konkrét szabályok, például a mint, a hogy, a felsorolás, ezeket meg kell tanulni. Ha nem érzi, mondd neki, hogy gondolja végig szóban elmondva a mondatot. Az emberek általában akaratlanul is fel viszik a hangsúlyt a vessző előtt, vagy ott állnak meg levegőt venni. Egy idő után neki is automatikus lesz így, és elhagyhatja a végiggondolást.
2013. jan. 17. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Hallod-e Berta, a második linked nagyszerűűűűű! Biztos vagyok benne, hogy tízből négyet-ötöt eltévesztettem volna, és valószínáleg nem vagyok ezzel egyedül!


Kérdező, neked is köszönet a kérdés feltevéséért; kapóra jött!

2013. jan. 17. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
68%

Köszönöm, Julianna, kedves tőled. :)

[Megszólítás előtt és után is vessző van.]


Azért a link mellett kiemelten figyelmedbe ajánlom a válaszom 4. pontjában említett két esetet: a megszólítást és a köszönést. ;)

És persze mindenki figyelmébe, mert ezeket nagyon sokan elrontják.

[A tagmondatok határán, a kötőszó előtt vessző van. Itt pedig a magyarázat előtt. :D]


És ha már ismét itt vagyok, belinkelem az Akh.-t is:

[A tagmondatok határán vessző van; utalószót nem tettem a mondatba, pedig lehetne: akkor.]


[link]


Tehát a 96., 100., 243., 247-255., 260-261. és a 274. a vonatkozó pontok. :)


Viszlát, Juli. :)

[A köszönés után vessző van.]

2013. jan. 17. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
53%
Beszélek már zöldségeket: nem magyarázat, hanem értelmezés... Bocsánat.
2013. jan. 17. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!