Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van-e a magyar nyelvben olyan...

Van-e a magyar nyelvben olyan szó, mint a JÓSZÁG szó amelynek a többesszámú alakja ennyire eltérő és rendhagyó: JAVAK?

Figyelt kérdés

2013. jan. 24. 22:51
1 2
 1/14 GLadislaus ***** válasza:
87%

A 'katona' többesszáma a 'hadsereg'... :D


Szerintem a 'jószág' többes száma a 'jószágok', a 'javak' meg azon kevés magyar főnév egyike, amely csak többesszámban használatos.

2013. jan. 24. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
41%
A "jós" többesszáma a "jó sok". :D
2013. jan. 24. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
56%

Ja, a villamos többesszáma villák mosnak, a fasírté pedig fák sírtak. :D


Viccet félretéve: a javak többesszámú szó valóban a jószág szóból származik.


A jószág a „jóság” alakváltozata; jelentései: vagyon, vagyontárgy, személyes tulajdon.

Pl. akit jószágvesztésre ítéltek = teljes vagyonelkobzásra ítélték; lábas jószág = háziállatok; jelentett birtokot is.

(Forrás: Tótfalusi István: Vademecum)


Részletesebben:

[link]


A közgazdaságtan ma is használja a jószág szót ilyen formában.

2013. jan. 25. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Ez mind igaz.

Úgy látom, a kérdező tisztában volt a szó eredetével, csak mi nem.


De a kérdésre még mindig nem válaszoltunk.

Én speciel nem tudok olyan szót, bár lehet, hogy van.

2013. jan. 25. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Én is tisztában voltam; csak azért írtam le, hogy az előző válaszolókat is tisztába tegyem. :D


Viszont hasonló szót én sem tudok. :(

2013. jan. 25. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Ági

Őszintén megmondom, én nem voltam tisztában a szó eredeti jelentésével.

Bennem csak a háziállatok, a lábasjószág fogalmazódott meg a jószág szinonimájaként.

De rátaláltam a Wikipédiára, amely a jószág többes számának a javakat jelöli meg.

Ekkor ugrott be nekem, hogy régen az ingóságokat, és az ingatlanokat is jószágnak nevezték.


Szerintem a köztudatban inkább a háziállatok maradtak meg, mint a jószág jelentése.

2013. jan. 25. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 GLadislaus ***** válasza:

Ha megbántottam volna valakit is ezzel a rossz viccel, attól bocsánatot kérek. Nem állt szándékomban gúnyolódni a kérdésen.


Ugyanakkor továbbra is az a véleményem, hogy a hasonló, vagy akár azonos jelentés ellenére a javak szó, nem a jószág többesszáma, ha grammatikailag nézzük. természetesen az etimológiai összefüggést nem vonom kétségbe. Most nem tudok utánanézni, de azt feltételezem, hogy a jószág a jó szóból képzett szó, én azt -szág képzőt érzem benne, ami az ország szóban is van, és a -ság, -ség régies alakváltozata. A javak pedig épp ugyanennek a többesszáma, de egyes számban, főnévként ilyen értelemben nem használjuk.

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy a javak a jószágok (többesszám!) összességére használt gyűjtőfogalam.


Ha csak a hasonló jelentést nézzük, akkor miért ne lehetne a katona többes száma a hadsereg? :D


Szép napot mindenkinek!

2013. jan. 25. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 GLadislaus ***** válasza:

"A javak pedig épp ugyanennek a többesszáma..."


Úgy értettem, hogy a jó szónak a többesszáma.

2013. jan. 25. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"Úgy értettem, hogy a jó szónak a többesszáma."


Nem is olyan badarság, amit itt föltételezel!

Nézzük csak a hó-havak felállást, vessük össze a hó-hók (hónap-hónapok régies alakja) esetével.

Ha a hó-havak ma így is ejtendők, nem lehetetlen, hogy a jó-jók régen javakként volt használatos!


(Édes, ékes apanyelvünk már százszor is idézett példája alapján... Többek között.)

2013. jan. 26. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 GLadislaus ***** válasza:

Találtam egy érdekes cikket a nyest.hun, ami érinti a témát.

[link]

2013. jan. 26. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!