Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez nyelvtanilag helyes?

Evelynxx kérdése:

Ez nyelvtanilag helyes?

Figyelt kérdés

"Ha nem etetted volna be velem, hogy elkísérsz..."

A barátom szerint az nem "be", hanem "meg", mivel az ételet sem be esszük, meg nem illik a szövegkörnyezetbe.. És most tök bolondnak néz..:)



2013. febr. 1. 13:38
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Helyes.

Itt nem ételről van szó.


Elmentünk horgászni, kukoricával beetettük a halakat.


Úgy mond elhúztuk előtte a mézesmadzagot, kissé átvertük az egyént, a halakat.

2013. febr. 1. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Meeszaaros ***** válasza:
100%
Szerintem "velem" helyett "engem" illene a mondatba.
2013. febr. 1. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm, én is így gondolom, az etetni szó egy konotativ jelentést kap, nem szó szerint kell értelmezni..

Csak felmérgelt a volt barátom, mert azt írja ezt így nem szoktuk használni és most jót nevetnek rajtam a kolléganőivel..

2013. febr. 1. 13:57
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

inkább: ... nem etetted volna MEG velem ...

esetleg: ... nem etetted volna be NEKEM ...

2013. febr. 1. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Élőbeszédben kicsit rugalmasabban lehet használni a merev szabályokat. Mindkét megoldás védhető, az ilyen vita meg kötekedésnek tűnik számomra.
2013. febr. 1. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Igen, az. Mivel nem ezen lett volna a hangsúly, de neki muszáj volt belekötnie, és ezen megy a vita egy ideje. De szerintem az már elég szemét dolog tőle, hogy ilyeneket ír, hogy a fél munkahelye rajtam röhög...
2013. febr. 1. 14:18
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

OFF Minek nekem ellenség, ha barátaim is vannak! :-)


Nem hinném, hogy akár melyik nyelvészünk megbotránkozna a megébredeken, s más efféléken. A beájulok is kezd polgárjogot nyerni. A beetettél azzal, hogy elkísérsz minden szempontból hibátlan, de a megetettél változatban sem találok kifogásolnivalót. Ugyanaz, mád megközelítésben.

2013. febr. 1. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen:)
2013. febr. 1. 14:37
 9/14 anonim ***** válasza:
51%

A "megetet (valakivel valamit)" nem csak szó szerinti, hanem átvitt értelemben is használatos kifejezés; jelentése: becsap valakit, elhitet valakivel egy valótlan dolgot. Ennek megfelelően az első tagmondat: "Ha nem etetted volna MEG velem".


A "beetet (valakit)" jelentése hasonló: becsap, átver, átvág stb. Ez a kifejezés az első tagmondatban: "Ha nem ETETTÉL volna be (engem)", vagy "Ha nem etettél volna be azzal, hogy..."


Aztán persze ez a két kifejezés keveredhetett is, így kialakulhatott a "beetetni valakivel valamit" forma is; tehát akár jó is lehet... :)


Megjegyzés: Ha tényleg becsapott, azaz szándékosan félrevezetett, mert esze ágában sem volt hazakísérni, akkor szerintem küldd el jó messzire... Hazugságnak nincs helye egy normális kapcsolatban.

Ha viszont tényleg haza akart kísérni, de ez rajta kívül álló okból meghiúsult, akkor bizonyára meg tudja indokolni a történteket; de normális ember még ilyenkor is elnézést kér.

 

2013. febr. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 BringaManó ***** válasza:

Bertában nem csalódtunk: ahol nem helyesírás a topik, ott helyesírással offol szét – ahol helyesírás, ott talál más témát ebből a célból...


;-) Csak húzlak!

2013. febr. 2. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!