Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes mondat? 1....

Melyik a helyes mondat? 1. Ösztönzően hathat ránk a célok előre kijelölése. vagy 2. Ösztönzőleg hathat ránk a célok előre kijelölése.

Figyelt kérdés

Azzal tisztában vagyok, hogy

-egyhangúan mentem haza (unalmasan/unalmak közepette mentem haza).

-egyhangúlag megszavazták a törvényt (kivétel nélkül mindenki megszavazta a törvényt).


A fenti, ehhez hasonló végződésű mondatban melyik szót használjuk?



#helyes #ösztönzően #ösztönzőleg #egyhangúan #egyhangúlag
2013. febr. 9. 19:55
 1/6 anonim ***** válasza:
48%

Egyformának érzem a kettőt. Igaz, azt a kettőt is, hogy „egyhangúan megszavazták a törvényt”, illetve hogy „egyhangúlag megszavazták a törvényt”. Persze nem vagyok nyelvész, szóval ne az én véleményem legyen mérvadó.


(Ezt amúgy én úgy mondanám, hogy „Ösztönző lehet számunkra előre kijelölni a célokat.” Ahogy te írtad, az nekem fura.)

2013. febr. 9. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ági

Szerintem ösztönzően vagy ösztönzőleg, itt nincs olyan jelentésbeli különbség, mint az egyhangúlag és az egyhangúan között.


Lehet akár ösztönző erővel is.

Nekem ez jobban is tetszik, mint az általad leírt két példa. :)

Bár tudom, hogy nem ez volt a kérdés, bocs.

2013. febr. 9. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ági


Úgy látom, nem vagyok teljesen tisztában a két szó jelentésével.


"-egyhangúan mentem haza (unalmasan/unalmak közepette mentem haza).

-egyhangúlag megszavazták a törvényt (kivétel nélkül mindenki megszavazta a törvényt). "


Itt a kérdező jól különválasztotta a két szó jelentését.


De a szinonima szótár szerint egyhangúlag nincs, az egyhangúan pedig ezt jelenti:

egybehangzóan, egységesen, egyöntetűen


Tehát a szinonima szótár megint tévedett, mint a nesz esetében.

[link]


/Ezt azért írtam ide, hogy ne a szinonima szótárt tekintsük példának ebben az esetben./


Közben megtaláltam ezt az oldalt, ahol részletesen olvashatunk az egyhangú, egyhangúan és az egyhangúlag jelentésbeli különbségéről.


"A Magyar értelmező kéziszótár az egyhangú szó 3 jelentését különíti el. Mind a három összefügg egymással. Az 1. számú a szó alapjelentése, a 2. és a 3. jelentés ebből fejlődött, ebből az összefüggésből jött létre. A többjelentésű szavak másodlagos és további jelentései az alapjelentésből fejlődnek ki. Esetünkben az alapjelentés, a konkrét jelentés az, hogy 'egy hangból álló', ebből alakult ki jelentésfejlődéssel az átvitt értelem, a 2. jelentés: változatosság nélküli, unalmas, monoton. Harmadik jelentése: 'egyetértést tükröző, egységes, egyöntetű'. "


"Érdemes ezzel kapcsolatban megemlíteni azt is, hogy egyhangú szavunk -n és -lag / -leg határozóragos alakjához nem ugyanaz a jelentés társul. Az -n ragos alakhoz a 2. jelentés tapadt hozzá: unalmas, monoton, változatosság nélküli. Ezért beszélünk egyhangú, 'változatosság nélküli' táplálkozásról, egyhangú 'unalmas' munkáról, ennek a jelentésnek felel meg a monoton görög eredetű idegen szó. A -lag / -leg ragos alakhoz a 3. jelentés társult: egyöntetű, egységes, egyetértést tükröző, abból fakadó. Ezért mondjuk így: egyhangúlag szavaznak, egyhangúlag fogadnak el bizonyos határozatokat, egyhangúlag döntenek valamiről, egyhangúlag választanak meg valakit valamilyen pozíció betöltésére stb. Beszéd vagy írás közben az egyhangúlag szó több rokon értelmű kifejezése közül választhatunk: egységesen, egyöntetűen, egybehangzóan. Mondanivalónk megfogalmazása közben mindig a pontos, a tényeknek leginkább legmegfelelő szó vagy szóalak kiválasztására kell törekednünk. Az egységes szót akkor használjuk, ha valamilyen állásfoglalással kapcsolatban hangsúlyozzuk az összhangot, az egyöntetű szó jelentése azt tartalmazza, hogy a kérdéses dologban nincsenek ellentmondó részletek, az egybehangzó szóhoz az a jelentés tapad, hogy azonos vélemények alakulnak ki.


[link]


Itt pedig találunk néhány hasonló hangzású szavakat, ajánlom figyelmetekbe:


[link]

2013. febr. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
"vagytok" :)
2013. febr. 9. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Egyébként írtam a szinonima szótárba kiegészítést, remélem, kijavítják.
2013. febr. 12. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

De a szinonima szótár szerint egyhangúlag nincs, az egyhangúan pedig ezt jelenti:

egybehangzóan, egységesen, egyöntetűen


Ez a két szó most már helyesen van bent a szinonimaszótárban, kijavították a tévedésüket. Vagyis hát nem az ő tévedésüket javították ki, hanem annak az illetőnek a tévedését, aki beküldte az "egyhangúan szóra" a helytelen rokonértelmű szavakat. :)

2013. febr. 25. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!