Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Irreverzibilis vagy irreverzíb...

Irreverzibilis vagy irreverzíbilis?

Figyelt kérdés
Korrekt, tudományos könyvekben is mindenütt másik alakja szerepel.Melyik a helyes?

2013. febr. 12. 21:22
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
én úgy tudom, hogy az első
2013. febr. 12. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
82%

Végig rövid i-vel: irreverzibilis.


[link]


Talán a régebbi szabályok szerint lehetett a hosszú í-s a helyes változat, mert az egyik régi lexikonban is így szerepel; de persze ott is tévedhetnek.

Én arra gyanakszom, hogy mivel a latinból került a magyarba (is), ezért a latin szóhangsúly miatt kezdetben nálunk is hosszú í-vel mondták és talán írták is.

2013. febr. 12. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
A „kompatibilis” is régen hosszú í-s lehetett, a Word legalábbis arra szeretné javítani a helyes változatot.
2013. febr. 13. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A latin eredetű szavak hosszú í-vel való írását amolyan hamis, mindenáron magyarosítani akaró álnyelvújításnak érzem, hiszen magát a szót nem fordították magyarra, holott lehetett volna. Mondjuk "visszafordíthatatlan"-nak, például. Persze nyilván van más szinonimája is.

Úgyhogy ha már lúd, legyen kövér, nem?

2013. febr. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Nekem is röviddel szimpibb.Lehet benne valami, amit mondassz:)
2013. febr. 18. 15:41
 6/7 gungasam ***** válasza:
Idegen szavakat (főképpen szakkifejezéseket!!!) idegen helyesírással kell írni, a latin, görög,angol,német helyesírás nem ismer hosszú í-t. Legalábbis ezekből származnak az idegen szakkifejezések főképpen.
2013. febr. 26. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Sok biológus, vegyész, orvos ezek szerint nem tud helyesen írni...Nekem is a rövid tűnt korrektnek, ezért is kérdeztem meg.
2013. febr. 26. 15:31

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!