Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Valaki mondana valami értelmes...

Valaki mondana valami értelmes mondatot ezekre a kötőszókra? :ugyanis, vagy, hanem, tehát, de.

Figyelt kérdés
2013. ápr. 21. 14:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Elmentem a postára ugyanis kaptam egy értesítést, hogy ajánlott levelem érkezett.

Mit iszol, sört vagy bort?

Nem a kék felsőmet veszem fel, hanem a zöldet.

Gondolkodom, tehát vagyok.

Kétpofára eszed a főzeléket, de a múltkor azt mondtad, hogy nem szereted a zöldbabot.

2013. ápr. 21. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
köszi szépen,kedves tőled :)
2013. ápr. 21. 14:23
 3/14 BringaManó ***** válasza:
77%

Az elsőben az "ugyanis" elé vessző kéne,

az utolsóban meg kicsit furcsa a "de", jobb lenne a "pedig".

Fordított sorrendben jobban tetszene (nekem legalábbis):

"A múltkor azt mondtad, hogy nem szereted a zöldbabot, de most két pofára eszed a főzeléket."

2013. ápr. 21. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Első vagyok, teljesen jogos a 3-astól, zöld kéz:)
2013. ápr. 21. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
rendben köszönöm :))
2013. ápr. 21. 23:13
 6/14 BruderB válasza:
Nehéz feladat, ugyanis soha nem voltam jó nyelvtanból, vagy fogalmazásból, tehát nem vagyok egy nyelvész, hanem inkább a matekos vonalat erősítem, de mivel szeretem a kihívásokat csak megpróbálom.
2013. ápr. 23. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

@ BruderB:


Hatalmas like. :)

Kár, hogy nem lehet kétszer zöld pacsit adni. :(

Igaz, első olvasás után hirtelen be akartam írni, hogy akkor hajrá, próbáld már... De aztán leesett a tantusz. :D


Viszont mivel az első választ illetően BringaManó megelőzött, mire tegnap ideértem, mondanám, "elvette a kenyeremet" :D, hát most javítom a te hibáidat.


A "vagy" előtt nem kell vessző ("nyelvtanból vagy fogalmazásból").

(Szerintem jobb lenne az "és" kötőszó amúgy, de hát nem az volt a feladatban... :D)

A "kihívásokat" után viszont kell vessző, mert új tagmondat következik.

(Plusz nekem jól esne ott még egy "hát" is, de ez már az én egyéni szocproblémám. :D)


Ihletet nyervén pedig a következő megállapítást teszem:

Valószínűnek tartom, hogy a kérdező nem jól fogalmazta meg a kérdést, DE ha mégis, akkor BruderB megoldása a jó, UGYANIS a feladat nem az volt, hogy a felsorolt a kötőszavakkal több mondatot kell írni, amelyekben VAGY az egyik VAGY a másik szerepel, HANEM csak egyet, amelyikben mindegyik benne van, TEHÁT olyat, amelyik mind az ötöt tartalmazza.


Üdv. :)

2013. ápr. 23. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 BruderB válasza:

Kedves Berta!

Köszönöm szépen a javítást! Előre megmondtam...

Szép megoldás.

2013. ápr. 24. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 BringaManó ***** válasza:

Berta!


(hogy ne okozzak csalódást, és hogy ne érezd magad elhanyagolva, "belekötök" -- de csak ezért! ;-)


1) igen csodálkoznék, ha tényleg olyan feladat lenne, amelyben mindnek szerepelnie kell (nem életszerű, hogy iskolában ilyet adjanak, ha pedig csak egy agytornáztató feladvány, akkor nem hiszem, hogy valaki gyky-n kérne segítséget)


2) a páros kötőszók közé dukál a vessző:

"...amelyekben VAGY az egyik, VAGY a másik szerepel..."


a legjobbakat!

2013. ápr. 24. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

@ BikficMester:


1) És most mi a probléma, amikor teljesen egyetértünk? Idézem magam: "Valószínűnek tartom, hogy a kérdező nem jól fogalmazta meg a kérdést..."

(Gondolom, ha továbbra is kötözködni akarsz, akkor most azzal fogsz jönni, hogy ez nem elég konkrét... :D)


2) Jogos. Csak előtte - mint látható - pont a vagy elől (is) hiányoltam a vesszőt, és valahogy leragadhattam ennél, vagyis jól összezagyváltam, vagy mittudomén... (Az is lehet, hogy tudat alatt direkt azért írtam vessző nélkül, hogy valós okból is legyen mibe belekötnöd. :D


Neked is a legjobbakat. :)

2013. ápr. 25. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!