Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Foglalkozhatom vagy foglalkozh...

Foglalkozhatom vagy foglalkozhatok? Mindkét változat használható?

Figyelt kérdés
A kérdés feltevésére az egyik kommentem inspirált, amelyben az előbbi verziót használtam. Lehet, hogy helytelenül?
2013. máj. 19. 00:14
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
32%
Terjed az eszem, iszom, foglalkozom, főleg a magukat műveltnek tartók körében, de szerintem semmivel sem szabályosabb, mint az eszek, iszok, foglalkozok.
2013. máj. 19. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
46%

- Mit csinálsz az almával?

- Az almát ESZEM.


- Mit csinálsz?

- Almát ESZEK.


- Hova viszed az almát?

- Az almát haza VISZEM.


- Mit viszel haza?

- Almát VISZEK haza.


- Mivel foglalkozol?

- A gyerekekkel foglalkozhatom. (helytelen)

- A gyerekekkel foglalkozhatok. (helyes)



Nem tudom mennyire érted meg a példáimat, sokan nem használnak -ek/-ok/-ak-ot, de szerintem ez így lenne helyes.

2013. máj. 19. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Igen, minden érthető és világos. Köszönöm a hasznos válaszokat!
2013. máj. 19. 02:39
 4/15 BringaManó ***** válasza:
100%

[Kérem tisztelettel a kedves kérdezőt, hogy ha részletes és kimerítő választ szeretne, akkor várja meg, amíg valaki (pl. Berta?... :-) rendet tesz a kérdésben, mert a fenti válaszokkal komoly gondok vannak... Annyit mindenesetre előrebocsátok – kifejtés nélkül –, hogy: ]

az igeragozás eltérő az alábbiak szerint:


alapforma: eszik / foglalkozik

feltételes mód*: enne / foglalkozna

-hat/-het képzővel módosított ige: ehet / foglalkozhat


tárgyas vagy tárgyatlan ige:

eszik/enne/ehet valamit

foglalkozik/foglalkozna/foglalkozhat valamiVEL

(nem lehet "valamit foglalkozni")


A "foglalkozhat"-ról annyit, hogy a fenti szempontok alapján a "legmesszebb esik" a "sima" tárgyas ikes igéktől.

Maradjunk a "foglalkozhatok"-nál, a "foglalkozhatom" csak egy nyelvbotlás volt részedről, emeletes hiperkorrekció, véletlen "modorosság", elnézést kérsz érte, és többet ilyet nem írsz. :-)


Ettől még persze a "rendes" ikes igékre még áll, hogy "Almát eszem, ropog a fogam alatt..." – ahogy Magay Klementina énekelte anno... ;-)


* Bár a feltételes módról nem volt még szó a válaszokban, a teljes kifejtéshez majd az is hozzátartozhat. (Meg a felszólító módról is lehet regélni, de az már tényleg egy külön tanulmány lenne. :-)


Reméljük, egyszer hosszabban is kifejthetem, addig is további szép napot!

2013. máj. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim válasza:
100%
Az ikes igéknél van E/1. kijelentőben -m.
2013. máj. 19. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Berta ugyan nem tett rendet a kérdésben, kedves BringaManó, de azért köszönöm a válaszodat. Az utolsó hozzászólónak szintúgy hálás vagyok a segítőkész megjegyzésért.
2013. máj. 20. 17:59
 7/15 anonim ***** válasza:
Az ikes igéket ható képzővel régen ugyanúgy ragoztuk, mint a képző nélkül, ma viszont már iketlen igeként viselkednek. Nagyon régiesnek hangzik a foglalkozhatik, megbízhatik, ihatik stb. forma.
2013. máj. 31. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:
és ha valaki azt írja: "mivel unatkozok, versírással foglalkozok" ez így helyes?
2019. ápr. 14. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
0%
Nem helyes: unatkozom, foglalkozom a szabályos alak.
2019. ápr. 15. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 BringaManó ***** válasza:

#8: hogyhogy "helyes"? mihez képest?

(magyarul van, sokan beszélnek így, szerintem kicsit műveletlen benyomást kelt,

de persze az nem biztos, hogy baj, hiszen pl. egy műveletlen embernek miért kéne másmilyen benyomást keltenie?... meg hát amúgy is tűnik az ikes ragozás elfelé, én már öreg vagyok... :-/ )


#9: hogyhogy "szabályos"? mihez képest?

(az ikes ragozásban eleve pont az a pláne, hogy nem szabályos, hanem rendhagyó... pl. a "tudnék"-ban is pont az az érdekes, hogy nem szabályos, hanem szabálytalan...)

2019. ápr. 15. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!