Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szerintetek ez így helyes...

Szerintetek ez így helyes hogy "hallottam hogy villámlik" vagy csak úgy hogy "hallottam hogy dörög"?

Figyelt kérdés

2013. máj. 20. 02:06
 1/9 anonim ***** válasza:

Mivel a villám fényjelenség, ezért azt látod. A dörgés meg hangjelenség, tehát hallod.


Hallottam, hogy dörög vagy hallottam a vihart. Láttam, hogy villámlik.

2013. máj. 20. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A hallottam, hogy villámlik az szinesztézia.
2013. máj. 20. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
100%

"A villám nagy energiájú, természetes légköri elektromos kisülés." Ez fény és hanghatással is jár, így látni és hallani is lehet a villámot. Szerintem.

A hangját dörgésnek (is) hívjuk, tehát amikor a dörgést hallod, akkor a villám hangját hallod, vagyis a villámot hallod. Úgy is mondhatjuk, hogy hallod, hogy villámlik.


(A kakas kukorékol, tehát amikor a kukorákolást hallod, akkor a kakas hangját hallod, röviden: a kakast hallod.

Ha esetleg valaki szeretne filozófiai vitát szeretne nyitni arról, hogy a kakast nem lehet hallani, csak a hangját, akkor tegye, nem bánom. :-)

2013. máj. 20. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:

Szerintem a villámlikot a villámra érdemes visszavezetni, nem a villanra. Ezért szerintem helyes a "hallottam, hogy villámlik".


Viszont köznyelvben valóban csak a fényjelenségre szokták ezt mondani. Szerintem azárt, mert hasonlít a villan szóra.


Olyat is mondanak, hogy villámlik és mennydörög.

2013. máj. 20. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 mustafa33 ***** válasza:
Hát igen. Azért van az embernek füle, hogy lásson. (mert ha nem lenne, a sapka a szemére esne) ☺
2013. máj. 21. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Maradjunk abban, hogy így helyes: "Hallottam, hogy dörög." - A HOGY ELŐTT TEGYÉL VESSZŐŐŐŐŐŐŐŐŐŐT!
2013. máj. 24. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
Szerintem: "Hallottam, hogy csattog."
2013. máj. 25. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 mustafa33 ***** válasza:
Halhattad, hogy villámlik. Valakitől. ☺
2013. máj. 25. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 treffhetes ***** válasza:

látom, már nem új a kérdés, de azért válaszolok, ha már erre jártam: a köznyelvben szerintem azért válik el élesen a kettő, mert az esetek legnagyobb részében nem egyszerre tapasztalod, először látod, hogy villámlik, kicsivel (vagy kicsit többel) utána hallod, hogy dörög. A köznyelvben a villám(lás) csak a fényjelenséget jelenti. Az áramütés veszélyére is (valószínűleg) egy villám alakú jellel hívják fel a figyelmedet, márpedig valamilyen alakú csak az lehet, amit látsz (bár amint valaki rajzol nekem egy kakaskukorékolást, elismerem, hogy tévedtem).

A kakaskukorékolás azért egy egészen más probléma, mert elég jellegzetes ahhoz, hogy a hallott hang alapján egyből a kakas jut eszedbe, a villámlást viszont egy sima dörrenés kíséri, amihez hasonló hangok egyéb dolgoktól is eredhetnek, tehát egy dörrenésből nem feltétlen következtetsz egyből villámlásra is. Szóval a villámlás-dörgés kapcsolat valahogy "lazábbnak" tűnik nekem, mint a kakas meg a kukorékolás



"mustafa33 nevű felhasználó válasza:


Hát igen. Azért van az embernek füle, hogy lásson. (mert ha nem lenne, a sapka a szemére esne) ☺"


márpedig akkor ugye nem is hallana, az meg nagy szívás lenne:)

2014. szept. 6. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!