Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Manapság miért használják...

Manapság miért használják egyre gyakrabban az "ettől, attól" szavakat az "ennél annál" helyett, vagy a "tőlem" szót "nálam" helyett?

Figyelt kérdés

Például: "Peti idősebb tőlem 4 évvel."

Abszolút nem kötekedésből kérdezem, csak manapság többször olvasom ezeket a szavakat hasonló mondatokban, és nem tudom, hogy hogyan reagáljak. Mostanában ez vált elfogadottá, vagy valami nyelvújításon mentünk át amiről nem tudok?


2013. máj. 20. 17:36
1 2
 1/14 BringaManó ***** válasza:
64%

Szerintem meg nem gyakoribb most, mint régen.

(Legfeljebb ma többet olvasol olyan szövegeket, amelyek nem gondozott, irodalmi, szabatos szövegek – könyvből, újságból –, hanem pl. "a nép egyszerű gyermeke" begépelte a saját stílusában egy netes fórumra / csetablakba / emailbe / facebookra / GYK-ra...)

2013. máj. 20. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
5%

Mert bunkók!


Ugyanis ma már mindenki tanulhat... legalább általános iskolában.

Csak sokan ezt is elsunnyogják.

2013. máj. 20. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 beglerbég ***** válasza:
74%

Kedves/kedvetlen kérdező!


Régebben is használták ezeket a formákat. Valószínűleg a környezeted változott, s olyan beszélők kerültek köréd, vagy te kerültél közéjük, akik eltérnek a számodra eddig megszokottól. Az is lehet, hogy valami miatt érzékenyebb lettél az eltérésekre, és csak most veszel észre olyan dolgokat, amik korábban fel sem tűntek.


No, de rátérve a formákra. A szakszavak magyar megfelelőit nem feltétlenül tudom pontosan, de megpróbálom legjobb képességeim szerint kezelni a dolgokat.


Szerintem az "ettől, attól" és a "tőlem" esetében a beszélő a #narratív perspektívát# (linguistic viewpoint... hmm... legyen simán nézőpont) mozgatja, így a dolgokat nem egy fix belső kiindulópontból meséli el, hanem egy semlegesből. Így a nézőpontot egy 3. személyként kell elképzelni, mely az utalás tárgyától kiindulva (tőlem, ettől, attól) elindul valamely térbeli/időbeli/minőségbéli irányba.


A példamondatnál megmaradva.


"Peti idősebb nálam 4 évvel."

Itt a nézőpont lehetek én (beszélő) vagy lehet egy külső személy (befogadó).


"Peti idősebb tőlem 4 évvel."

Itt a nézőpont alapból egy fiktív, személytől független szemszögből indít, és onnan mozdul Peti felé (térben és korban).

2013. máj. 21. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%

"Itt a nézőpont alapból egy fiktív, személytől független szemszögből indít"

De ez nem ezt jelenti.

Az adott kifejezés itt azt jelenti, hogy "miattam".

Miattam lett idősebb.

2013. máj. 21. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

<Az adott kifejezés itt azt jelenti, hogy "miattam".

Miattam lett idősebb.>


???

Miért jelentené már azt? :O

A -tól, -től ragnak tudomásom szerint nincs ilyen jelentése... [tőlem: től + (e)m]


A kérdésre konkrétan: én mindkettőt használom.


Beglerbég válaszát egyszer már elolvastam, de nem értem, úgyhogy még feldolgozás alatt van. :D

2013. máj. 22. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
7%

"Miért jelentené már azt?"

Mert a magyar nyelv így működik.


A "tőlem" azt jelenti, hogy én vagyok az oka.

2013. máj. 22. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 BringaManó ***** válasza:
62%

Egy frászt.

Miért gondolod ezt? Mert így használod, így hallottad/tanultad a környezetedtől (a szüleidtől/nagyszüleidtől, tanáraidtól stb.)

Mások máshogy használják? Igen. Miért? Mert úgy hallották/tanulták a környezetüktől (a szüleiktől/nagyszüleiktől, tanáraiktól stb.)

A (magyar) nyelv _így_ működik.


---


Ha szeretnénk tudni, hogy ez a – szemmel láthatóan létező – nyelvi jelenség szerepel-e a szótárakban, akkor belenézünk egybe:

Magyar értelmező kéziszótár (2003)

"tőle (...)

9. <Vonzatként> Idegen tőle; fél tőle. | /táj/ <Hasonlításban:> nála. Nagyobb nála."

Tehát tájszó.


(Félreértés ne essék: ha nem lenne benne a szótárban, akkor sem helytelenként beszélnénk róla.

Ahogy az eredeti kérdésben sem merült föl, hogy "bunkóság", "tanulatlanság", egyszerűen azt kérdezte, hogy miért halla többször manapság, és erre szépen meg is próbáltunk neki válaszolni.)

2013. máj. 22. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 beglerbég ***** válasza:

Berta


A "deixis" menüpont alatt lehet ilyenekkel találkozni a nyelvészetben. Én is csak pár alkalommal futottam vele szembe az életem folyamán. Szóval, a legtöbb ember boldogan és békében le tudja élni az életét anélkül, hogy tudná, mi is az. :D


Talán úgy egyszerűbb elképzelni, hogy odabiggyesszük a "tőle(m)" után "viszonyítva" szócskát.


pl.:

Peti idősebb tőlem (viszonyítva) 4 évvel.

Béla magasabb tőle (viszonyítva) tíz centivel.

2013. jún. 2. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

"tőle (viszonyítva)"

Ilyen szókapcsolat nem létezik.

2013. jún. 2. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 BringaManó ***** válasza:
Hát, kedves beglerbég, ez szerintem sem visz senkit közelebb, sőt...
2013. jún. 3. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!