Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Honnan lehet eldönteni, hogy...

Honnan lehet eldönteni, hogy valami összetett (vagy többszörösen összetett) szó-e vagy sem? Mostanában mindent külön írnak, teljesen belezavarodtam.

Figyelt kérdés
Elsősorban birtokosjelzős, alárendelő szóösszetételekre gondolok, olyanokra, amiket ritkán használunk, pl. használtautó-vásárlás, ablaküveg-tisztítás, stb. Ezeket így írnám, de nem tudom, helyesen-e...

2013. júl. 28. 22:22
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Az általad említett két példa így helyes, ahogy leírtad. Azt, hogy az internetre a Budapest éjjelen meg hasonlóan magasszintű értelemmel bíró sorozatokon edződött új (de)generáció mit és hogyan irkál, azt szerintem inkább ne vedd figyelembe. Véleményem szerint semmi probléma sincs a helysírásoddal; ha csak minden második magyar ember tudna ilyen szinten helyesen írni, már nem ott tartana ez az ország, ahol tart...
2013. júl. 28. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Bemásolom neked a szabályt, amit ezzel kapcsolatban találtam:


"A többszörösen összetett szó kettőnél több szóból áll, tehát az előtagja, az utótagja vagy mindkettő önmagában is összetett szó (közvélemény + kutatás, tankönyv + kiadó).


Helyesírási szabályok:


A többszörösen összetett szavakat (ragok, jelek nélkül számolva) hat szótagig egybeírjuk: gépkocsijavítás, fényképelőhívás.


Ha a többszörösen összetett szó hatnál több szótagból áll, akkor az előtag és utótag határán kötőjellel tagoljuk: tornász-világbajnokság, játékfilm-bemutató, balettzene-vezénylés, ételmérgezés-vizsgálat.


Ha az eredetileg különírt szókapcsolathoz még egy elemet kapcsolunk, akkor az ún. mozgószabály értelmében az egésznek megváltozik a helyesírása:

házi feladat + értékelés helyett: házifeladat-értékelés.


Ha az összetétel előtagja anyagnév, akkor a kéttagú szót egybeírjuk: aranygyűrű, gyapjúpulóver, acélhuzal.


Ha az összetétel kettőnél több szóból áll, akkor az anyagnévi előtagot külön kell írni:

pamut pizsamanadrág, műanyag padlóburkolat, arany karikagyűrű.


A névmáshoz kapcsolt előtagot egybeírjuk a névmással: ugyanaz, énmiattam, senki.


A túlságosan hosszú összetett szavak írása, olvasása, értelmezése nehézséget okozhat. Érdemes ilyenkor más megoldást választani, összetett szó helyett szószerkezetet alkotni. Például: filmbemutató-előzetes helyett előzetes filmbemutató vagy ízelítő a filmbemutatóból."

2013. júl. 29. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Akh. 122.–128. pontok:

[link]

Az egész különírás/egybeírás témát a 95.–142. pontok tárgyalják.


A rengeteg hibás írás valóban nagyon zavaró hatású, néha én is teljesen össze tudok zavarodni. Igaz, a sok szabálytól is. Többször előfordult már, hogy egy-egy szót, amit ösztönösen jól szoktam írni, "külső hatásra" rosszul írtam le. :(

2013. júl. 29. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!