Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi szabja meg, hogy a helységn...

Mi szabja meg, hogy a helységnevek után milyen helyhatározórag áll?

Figyelt kérdés

Angolban és németben az összes településnév előtt az 'in' szócskát használjuk helyhatározás kifejezésére. Más nyelvekben nem tudom hogy van, de gondolom ott is csak egyféle módon fejezik ki. Ezzel szemben a magyar nyelvben használjuk mind az on/en/ön ragot (Szegeden, Miskolcon, stb.), mind a ban/ben ragot (Debrecenben, Veszprémben stb.). A néhány kivételtől, mint Győrött, Pécsett most eltekintek.


Van valamiféle szabály arra nézve, hogy hol melyiket kell használni? Megfigyeltem például, hogy külföldi városok neve után mindig a ban/ben-t használjuk.



2013. aug. 29. 14:56
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ezen már én is gondolkodtam, de én nem fedeztem fel semmilyen jellegű szabályszerűséget. Hátha vannak itt jól képzett nyelvtantanárok.
2013. aug. 29. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
92%

Találtam egy érdekes bejegyzést.


A magyarban megfigyelhető, hogy egyes helységnevek külső (Budapest-en, Budapest-ről,

Budapest-re; Marosvásárhely-en, Marosvásárhely-ről, Marosvásárhely-re,), míg mások belső

helyhatározóragokkal (Párizs-ban, Párizs-ból, Párizs-ba; Győr-ben, Győr-ből, Győr-be) együtt

fordulnak elő. Az ezt szabályozó fő elv az, hogy az adott helység a régi nagy Magyarország

területén belül található-e: ekkor külső helyhatározórag használatos (pl. Szeged-en, Arad-on); vagy

azon kívül van: ebben az esetben belső helyhatározóragot kap a szó (pl. London-ban, Helsinki-ben).

Egy hangtani szabály is működik azonban az említetten kívül: ha a helység neve bizonyos hangokra

(pl. r, n, ny) végződik, akkor a nagy Magyarország területén belüli helységnevek is belső

helyhatározóragot kapnak (pl. Győr-ben, Harkány-ban, Debrecen-ben).

A finn nyelvben a magyarhoz hasonló szabályosságot figyelhetünk meg: a Finnország területén

kívül elhelyezkedő városok belső helyragot kapnak (pl. Lontoo-ssa ’London-ban’). De a magyarral

ellentétben a finnben a Finnország területén belül elhelyezkedő városok is (általában) belső

helyragokkal együtt fordulnak elő (pl. Helsingi-ssä ’Helsinki-ben’). Egy település akkor kap külső

helyragot, ha bizonyos földrajzi adottságokra utaló elem szerepel a nevükben: pl. niemi ’félsziget’ –

Rovanieme-llä ’Rovaniemi-n’ Rovaniemiben; järvi ’tó’ – Saarijärve-llä ’Saarijärvi-n’ Saarijärviben


A magyar és a finn többnyire ugyanott használ külső, illetve belső helyragokat (ház-ban – talo-ssa;

tér-en – tori-lla). Vannak azonban eltérések is: míg a magyarban a kép-en van valami, addig a

finnben a kép-ben (kuva-ssa) jelenik meg, akárcsak például az angolban (in the picture).


[link]


Nekem elég elfogadhatónak tűnik.

Pl. Eger-ben /mint ahogy írja, r-re végződik, akkor belső ragot kap./

2013. aug. 30. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi, ez hasznos válasz volt! Én is valami ilyesmire gondoltam, hogy a ragozásnál különbséget teszünk magyar és külföldi városok között. Viszont a nehézség ott van, hogy magyar városok azonos végződés esetén is más-más ragot kaphatnak. Például Győrben - Kaposváron. Úgyhogy erre nem tudok mit mondani, ahogy jobban hangzik úgy mondjuk. Nem irigylem a nyelvtanulókat :)
2013. aug. 30. 19:58
 4/6 anonim válasza:
40%
Bécsben... A régi nagy Magyarország területén belül van, és nem r, n, ny a vége... Akkor ez miért?
2015. aug. 7. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 ss88 válasza:

Bécs sose volt Magyarország része, (common misbelief) az Osztrák-Magyar Monarchia része volt..


btw: Szentpéterváron ;)

2018. jún. 17. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Sic2 válasza:
100%

Nemrég pont ugyanezt kérdezte tőlem egy külföldi ismerősöm, és örömmel osztottam meg vele az itt hallottakat. Ugyanakkor ma elgondolkodtam...

Eger r-re végződik, és Egerben, oké. De!

- Almáron, és nem Almárban

- Makláron, és nem Maklárban

Ha már Eger... ezek Eger melletti települések. :)

Legalábbis szerintem a "ban" hülyén hangzik...

2023. szept. 8. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!