Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért azt írják, vagy mondják,...

Miért azt írják, vagy mondják, hogy szoktam VOLT mondani?

Figyelt kérdés
Miért nem lehet csak simán: azt szoktam mondani?

2013. aug. 31. 21:19
 1/8 BringaManó ***** válasza:
86%
Ezt ugyebár akkor szokták így mondani, amikor azt akarja kifejezni a beszélő(/író), hogy korábban volt egy szokása, amely már nincsen. Mivel a "szoktam [csinálni valamit]" tulajdonképpen jelen idejű jelentésű (hiszen mostanában is "szokja" csinálni), ezért azzal a régies(?) ‘volt’-tal csinálnak belőle "még múltabb" múltidőt.
2013. aug. 31. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
88%
Először én is furcsáltam, erdélyi ismerőseimtől hallottam. Aztán szépen megszoktam, hogy náluk így mondják, szerintem simán így szokták meg. Lehet, hogy nekik meg más volt furcsa az én szintén magyar beszédemben.
2013. aug. 31. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 mustafa33 ***** válasza:

Mi van ezen furcsa?

Összetett igealak jelentő módban, végzett mult.

2013. szept. 2. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:

:-D

("jelentő mód", "végzett múlt"... – ez kész :-)


Na ne tessék álmeglepődni! :-)

Nem lehet, hogy azért furcsa neki, mert valóban alig használjuk (már) a régmúlt nevű igeidőt?...

(Vagy te rendszeresen találkozol vele, a "szoktam volt"-tól eltérő esetekben is?)


[link]

"... a 19. század folyamán tűnt el a köznyelvből, Arany és Vörösmarty műveiben még szép számmal előfordulnak; egyes nyelvjárásokban pedig ma is használják némelyiket. A régmúlt egyetlen alakban, a szoktam volt szerkezetben a köznyelvben is előfordul ..."

2013. szept. 2. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 mustafa33 ***** válasza:

Te meg furcsállod a kijelentő módot jelentő módnak nevezni és a régmúltat végzett multnak? Akkor nézz utána a grammatikai terminológiának úgy 100 ével ezelőtt ☺.

Elvégre régi(es) a téma ☺.

2013. szept. 2. 03:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:

Értem én (mint látszott), csak szerintem furcsa 100 évvel ezelőtti grammatikai terminológiát használni. Szerinted nem, OK.

(De egyébként feltételezem, hogy szerinted is, és csak bennem van a hiba, hogy elsőre nem láttam oda az odaképzelendő szmájlit. :-)

2013. szept. 2. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Így van, 2-es.. engem pl. az "igazándiból" szó nagyon idegesít :D Természetesebb az "igazából".
2013. szept. 2. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 mustafa33 ***** válasza:
Szándékos volt, és bocs az elfelejtett szmájliért. ☺
2013. szept. 2. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!