Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A keresztény vagy a keresztyén...

A keresztény vagy a keresztyén a helyes forma?

Figyelt kérdés

2013. aug. 31. 21:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
94%
Mindkettő helyes. Az elsőt régebben a katolikusok használták, a másodikat a protestánsok; ez a különbség még ma is megvan, de nem annyira éles, inkább a "keresztény" alak terjedt el.
2013. aug. 31. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 BringaManó ***** válasza:
46%

OFF:


"Berta Wooster válasza:

(...)

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik."


Ilyen is ritkán van – fényképezzük le, mentsétek el!... ;-)

2013. aug. 31. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 BringaManó ***** válasza:
36%
...Már el is múlt szegénynek. :-( Emlékezetünkben megőrizzük. Mármint azt az állapotot.
2013. aug. 31. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
51%

Nem kell ilyenkor felhívni a figyelmet. :)


Én is találtam egy nem régi kérdésnél, magamban örültem neki, de nem vertem nagydobra, nehogy felhívjam a rosszindulatú lepontozó figyelmét. :)


Bocsi Bringa Manó!


De azért ez nagyon durva, hogy már néhány perc után le is pontozták. Véletlenül elkerülte az illető figyelmét?

2013. szept. 1. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 BringaManó ***** válasza:
35%
Ja?, olyasmi fel sem merült bennem, hogy az az állapot úgy marad, biztos voltam benne, hogy eléri a végzet, úgyhogy amiatt szerintem nem lett volna értelme hallgatni, akkor már inkább felhívtam a különleges tüneményre a kedves látogatók figyelmét. :-)
2013. szept. 1. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
45%

Ági


Van még egy különleges tünemény, már néhány nap óta tartja magát.

Különben, mióta elkezdtünk írni erre az oldalra, emelkednek a pontok, észrevetted? :)

2013. szept. 1. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
83%

De jól elvagytok itt... :D


Csak december óta ritkaság, ha megmarad a 100%-om egy-egy válaszra; azelőtt azért gyakrabban volt.

Szerintem egyébként nem gond a "figyelemfelhívás", nem amiatt húzta le valaki. Ha az a nemnormális volt, aki december óta garázdálkodik, neki teljesen mindegy, hiszen nick alapján pirosít. Esetleg lehet egy újabb "versenyző" is, aki nem bírja a fejemet. A többi rosszindulatúnak meg, akik mindenkit lehúznak, szintén nem számít semmi.

Hogy idézzek valakit: ez legyen a legnagyobb örömük.


Az itteni százalék meg valószínűleg azért emelkedik, mert ti zöldítettétek; vagy erre jártak mások a szimpatizánsok táborából; esetleg még az is előfordulhat, hogy vannak felhasználók, akik _tényleg_ a tartalom alapján értékelnek. :D

2013. szept. 1. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim válasza:
100%

Voltaképpen olyan mindegy. Én protestáns vagyok, de nem használom a "tyén-t", mert hülyeségnek tartom. Azért találták ki, mert a katolikusok már a bemerítésre is azt mondják, hogy keresztelés (és ez is terjedt el), és annyiból áll, hogy a baba fejét leöntik "keresztelő-vízzel" meg krizmával kennek a homlokára egy keresztet. Ezért "keresztelés". Szerintem ezért találták ki, hogy "tyén" legyen, mert az ÉN-en van a hangsúly, nem a kereszten. Vagyis a krisztusi öntudaton.


Amúgy meg, a "keresztény" jobb, mert jobban hasonlít a görög christianus szóra, ahogy az antiókhiaiak kezdték nevezni Jézus követőjét. Szóval a "krisztusi" lenne a leghelyesebb. Annál is inkább, mert akkor a nem-keresztényi dolgokat cselekvőket (pl. Hitler) nem neveznék krisztusinak a legkevésbé sem. Mert nem azok és kész.

2013. szept. 5. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 BringaManó ***** válasza:
100%

Ööö... Azt hiszem, tévedsz: előbb volt nyelvünkben a keresztyén, utána lett belőle keresztény (és megmaradt a keresztyén is, mint tudjuk).

Olvasd el ezeket:


[link]

[link]

2013. szept. 5. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
100%
Szóval a keresztyén a régies. Hát nem hiába kellett a nyelvújítás.
2013. szept. 5. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!