Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyesebb vadonatúj...

Melyik a helyesebb vadonatúj vagy újdonatúj?

Figyelt kérdés
Személy szerint a vadonatújat ismerem, az újdonatújat csak a Magyar helyesírás szabályaiban láttam először.

2013. szept. 2. 11:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Felejtsd el azt, hogy "helyesebb" vagy "kevésbé helyes".


Sajnos a magyarok nagy része úgy gondolja, hogy egyes szavak jobbak a többinél, mert a többi mondjuk "parasztos" vagy "régies".


A szó helyessége azonban nem függ ezektől. A helyesség olyan, mint a bit: vagy helyes, és akkor 100%-ig helyes, vagy nem. Félig helyes szó nincs.


Az egy más kérdés, hogy sokan összekeverik a stílusértéket a szó helyességével. A szar szó ugyanúgy helyes, mint a kaki vagy a széklet. Más kérdés, hogy mikor melyiket használjuk.


Az újdonatúj egy régies szó, ma már nemigen használjuk. ettől még helyes.

2013. szept. 2. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Én is a vadonatújat ismertem eddig. A másikról még csak nem is hallottam :)
2013. szept. 2. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
#2 Az 1950-es években lefordított Kipling-mesékben még ez szerepel. Vajda János (1827-1897) is használta. Lázár Ervin (ő 2006-ban halt meg) szintén használta. Mikszáthnál is előfordul, sőt, még ma is meg lehet találni néhol.
2013. szept. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 BringaManó ***** válasza:

Igen, a nemzeti szövegtárban is van jónéhány.


Amellett, hogy tetszik a válasz, és csak alátámasztani tudom, a dolog "érdemi" részét, szeretnék rákérdezni az alábbi "elvarratlan szálra":

"A szó helyessége azonban nem függ ezektől. A helyesség olyan, mint a bit: vagy helyes, és akkor 100%-ig helyes, vagy nem. Félig helyes szó nincs."


Kérdésem:

...Hanem mitől függ?


(Zárójeles megjegyzés:

Egyébként én nem azért megengedőbb lennék: hadd lehessen néha olyat mondani, hogy pl. „A »szabadna« is helyes, hiszen bizonyos területeken, illetve nyelvhasználói közegekben minnapos használatú, de azért _helyesebb_, ha azt mondjuk: szabad lenne.”

OK, kicsit pongyola megfogalmazás, hisz mondhatnánk – azaz ‘helyesebb’ lenne azt mondani ;-) –, hogy szabatosabb, igényesebb, jobban megfelel a nyelvi sztenderdnek, stb., de hát nem mindig fogalmaz az ember precízen, nem is akar mindig.)

2013. szept. 2. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!