Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tesó vagy testvér? Melyik a...

Tesó vagy testvér? Melyik a helyesebb?

Figyelt kérdés
Én nem szeretem amikor tesózzák egymást a testvérek. Főleg azt tartom ellenszenvesnek amikor még a szülők is így hívják a gyerekeiket. Nekem sosem volt tesóm csak testvérem, vagy kishúgom. Ezek nem sokkal szebbek és nem jobban megtiszteljük vele egymást? Nem volt szokásban a mi családunkban a tesózás és ráadásul én még régi magyartanáromtól úgy tanultam,hogy ilyen magyar szó nincs. Na persze azóta változott a nyelv. De még is melyik a szebb a jobb forma?
2008. szept. 12. 17:39
 1/8 anonim ***** válasza:
83%
Nem helyes, mert tényleg nincs ilyen szó. De veheted úgy, hogy egy becézés...
2008. szept. 12. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
97%
A tesó valóban egyfajta becézés, rövidítés. Főleg a fiatalok használják. Szerintem nem számít tiszteletlenségnek ha valaki ezt használja.
2008. szept. 12. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
97%
Én becézem a tesómat,mert imádom,szeretem és közel áll hozzám. Nekem a testvér szó sokkal távolságtartóbb,tiszteletreméltóbb. Idegenek előtt szoktam használni, ha a testvéremről beszélek.
2008. szept. 12. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
95%

Már hogyne lenne olyan szó, hogy tesó? Mint nyelvész, azt kell mondanom, hogy ha egy szót minden környezetben használni tudunk, ragokkal, toldalékokkal láthatjuk el, akkor az egy teljesen önálló szó. Ilyen pl. a matek, az anyu, apu....stb. Kérlek, kedves kérdező, gondolkodj el ezeken a "rendhagyó" hasonló SZAVAKON!

Üdv: Csilla

2008. szept. 18. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Kedves Csilla!


Mint írtam nekem ezt magyar tanárom mondta. már mint,hogy ilyen szó nincs. S mint írtam a nyelv folyamatosan változó élő dolog, és ezért ez az állítása valószínű mára már nem él.

Nem is ez a kérdésem ha jól olvastad.


Én akkor sem szeretem a kisfiamnak is öcsikéje van, vagy testvére és Gergőnek hívják. Nekem a mai napig kishúgom van, aki már lassan túl van a 30-on és mindenki megmosolyog minket ezért, mert én meg neki a nővérkéje vagyok.

Csak azt akarom mondani ,hogy a tesó annyira jelen van a mai szlengben, hogy már arra is ezt mondjuk akihez vér szerint semmi közünk. Ezért nem szeretem. Mennyivel szebb szavaink vannak a testvéreinkre? Miért nem használjuk őket?

2008. szept. 18. 11:40
 6/8 bendzso ***** válasza:
100%
miért nem használjuk őket? mert ez egy jó rövid szó és a magyar nyelv is lustul. amúgy szerintem semmi gáz nincs a tesóval :) csak nem mindegy, h miylen környezetben használod és milyen gyakran. mert én is mondom a gyerekeknek h ne mássz a tesódra, de sokszor mondom ,h vigyázz a kistestvéredre. szóval abszolúth rajtad múlik, h a gyereked szókincsébe mennyire szervesen épül be, menynire alapszó vagy csak egy szó a testvér megnevezésére. amúgy, ha a hugomról beszélek, akkor nekem ő hugom, idegenek előtt és magunk között pedig a nevén szólítom. szóval abszolút szoktatás kérdése az egész,mert noha én mondom néha a gyerekeknek, h tesó így úgy, ők sem használják egymásnak, mert nem hallják tőlünk... még... aztán majd meglátjuk, h az ovi mit hoz ki belőlük... és melyik a szebb vagy jobb forma? társadalmi rétegtől és műveltségtől függ... sztem... bocsi, ha ezzel megsértek valakit...
2008. szept. 18. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Engem ugyan nem:)) Már mint nem sértettél meg:))
2008. szept. 18. 14:31
 8/8 anonim ***** válasza:
15%

A nyelv nem tud lustulni,mert nem létező absztrakt fogalom. A nyelvet nem kell ápolni, mert nem gyerek. Nem kell művelni, gondozni, mert nem kert.

Nem korcsosul, és nem romlik, mert SOHA nem volt tökéletes. Egyik szó pedig nem lehet szebb a másiknál, mert a nyelvet mint absztrakt fogalmat nem lehet szubjektív vélemény szerint megítélni! Hát erről ennyit! Akinek tetszik a tesó, használja és tanítsa a gyerekével, akinek nem tetszik, az ne használja és ne tanítsa meg ezt a szót a gyerekének!

2008. szept. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!