Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fél világot bejárni, vagy a...

Fél világot bejárni, vagy a félvilágot?

Figyelt kérdés
A wikipédián azt olvastam, hogy valaki a félvilágot bejárta.
2013. szept. 4. 01:24
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
25%

Félvilág a helyes. Azt jelenti, hogy bejárja a világ felét.

A fél világot bejárni viszont azt, hogy lehetősége lenne sokfelé utazni, de fél az utazástól.

2013. szept. 4. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 BringaManó ***** válasza:
97%

Tévedés! (Vagyis csak _féligazság_ (se)! ;-)

Az, hogy különírva jelentheti azt is, hogy fél bejárni a világot, az igaz.

De a fél világ is különírandó!

(Csak olyan értelemben van egybe, hogy pl. ‘félvilági nő’.)


[Jelzem, hogy a szótár szerint is, úgyhogy nem nyitunk vitát. :-) Sokszor alkot összetételt is a fél-, ezeket most nem részletezem, de a fél világ az fél világ.]

2013. szept. 4. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
0%

A fél világ is azt jelenti, hogy a világ fele.

Viszont ez itt egy kifejezés, ezért egybeírandó. "félvilágot".


Olyan ez, mint a polgári jogban a "nemteljesítés", ami egy fogalom, szemben a "nem teljesítés"-sel, ami egy sima megállapítás.

2013. szept. 4. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 BringaManó ***** válasza:
92%

Nem.

Ismétlem: fél világ.

Lehet hozni rossz analógiákat, lehetne hozni jókat is, teljesen mindegy: a fél világ az különírandó (akkor is, ha nem szó szerint értendő, hogy bejárta a fél világot, és akkor is, ha ez egy gyakori fordulat, és ezért állandósul kifejezésnek tűnik).


A ‘félvilági alak’ pedig egybeírandó, ez valóban spéci kifejezés.


Uff.

2013. szept. 4. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
100%
Én mindenképp különírnám, és roppantmód csodálkoznék, ha kiderülne, hogy egybeírandó. Bejárja a fél világot.
2013. szept. 4. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Csak azért írják (és ejtik) sokan egybe, mert sok kifejezésben szerepelnek együtt, eléggé összekapcsolódtak, szinte saját jelentése lett a "fél világ"-nak. De ettől függetlenül ez egy szókapcsolat, nem egy szó.
2013. szept. 4. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
70%

Plusz két szavazat a különírásra:

1. Az enyém.

2. A szótáré:

[link]

:D


Szerintem az "alvilág" miatt keveredik a dolog egy kissé; de annak – összetett szó lévén – valóban van az alkotó tagoktól eltérő jelentése.

2013. szept. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 BringaManó ***** válasza:

A te szavazatod természetesen számít,

a szótáré is, de az nem plusz, mert már hivatkoztam rá én is :-),

az MTA-helyesírással pedig most is az a gond, mint oly sokszor: nagyon tudni kell használni, ugyanis ha a "Helyes-e így?"-be

[link]

beírod, hogy félvilág, akkor mit kapsz?:

"Ellenőrizendő szó:

„félvilág”: helyes"


:-/

2013. szept. 4. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 BringaManó ***** válasza:

Az alvilág pedig más téma (bár lehet, hogy tényleg kicsit bejátszik a tévesztésbe):

az al- egy előtag, tehát nem olyan "hagyományos" összetételről van szó, amelyben többletjelentés vagy jelentésmódosulás miatt tapad össze a két, amúgy önmagában is létező – és esetleg különírt kapcsolatban is előforduló – szó.

2013. szept. 4. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:

Jó, de te tényleg csak hivatkoztál, nem másoltad be a linket; meg különben sem lehetett tudni, hogy melyik szótárra gondolsz. :P

Lehetett volna a másik is:

[link]

[link]

Az egybeírtra nincs találat, a különírtra a legutolsó stimmt. :)

Úgyhogy még egy szavazat. :D


Az MTA-nál pedig "csodálatos módon" a külön- vagy egybeírás kérdéseiben a Külön vagy egybe? fület vagy mit kell használni, ennyi a "titok". :)


Az al- pedig szerintem az "alsó" szóból eredhet, de nem néztem utána, most nem érek rá.

2013. szept. 4. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!