Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Fél világot bejárni, vagy a...

Fél világot bejárni, vagy a félvilágot?

Figyelt kérdés
A wikipédián azt olvastam, hogy valaki a félvilágot bejárta.
2013. szept. 4. 01:24
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. szept. 4. 11:15
 12/25 BringaManó ***** válasza:

"tényleg csak hivatkoztál, nem másoltad be a linket"

Linket? Az MTA-linket ne nevezzük szótárnak, ha kérhetem! :-) Még viccnek is rossz, LOL.

(Láttam az előző válaszban is, hogy azt írtad:

"A szótáré: [link] (...)",

ám akkor még efölött inkább nagyvonalúan átsiklottam, a régi jó kapcsolatra való tekintettel... De hát ha ennyire forszírozod a témát, "vadász, vadász"... .-)


A mostani linkjeid már jobbak. :-)


Én tudom a "titkot", de nem mindenki,

másrészt az a funkció sem mindig vezet jó eredményre (ezzel kapcsolatban születőben van egy hosszú válaszolm, csak még nem készült el, de maaaajd egyszer, meglátod...)

Szóval csak óvatosan – és minél kevésbé ért valaki a témához, annál óvatosabban...


Rokonok az alsóval, persze. Hogy mi miből, az más kérdés. :-)

2013. szept. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
Nem jártam be a fél világot, nem jártam az alvilágban, sem a túlvilágon - de ez a téma túl van ragozva. :-)
2013. szept. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

Az MTA oldalán -- ahogy írta is egyik válaszoló -- a Külön-egybe eszközt kell használni, ha az a kérdés, hogy külön- vagy egybe kell-e írni valamit. (Ne a Helyes-e így?-et használjátok, az nem erre való.)


Üdv,

egy fejlesztő


És hogy ne legyek OFF: igen, külön a jó: a fél világot bejárni. De: félvilági nő.

2013. szept. 27. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 BringaManó ***** válasza:

Először is éljen, hurrá, egy fejlesztő! :-)

(na, majd lehet, hogy írok priviben is)


Másrészt (bocs, én vissszamegyek offba):

azt gondolnám gyanútlan júzerként, hogy ha valami az egybe/külön szempontból egyértelműen külön van (lehetne kétféle is, pl. a hosszú/távú), akkor bizonyára a 'Helyes-e' rész sem gondolja azt, hogy az egybeírt "félvilág" (amely a 'kulegy' szerint nem is létezik) mégis helyes. Szóval hogy azzal azért nem tévedhetek nagyot, ha a 'suggest'-et kérdezem (még ha ez nem is "rendeltetésszerű használat").

Hol botlott meg a logikám? Más szóval mi a magyarázat erre a gubancra?


(És még sok fura dolgot találtam – szinte mindig van valami... –, ezeket időnként megírom ide, amikor valaki az mta-ra linkel, de talán te is találkoztál már vele(m).)

2013. szept. 27. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Részemről is éljen és hurrá a fejlesztőnek. :)


Pont ma használtam először a szótárat (csak juszt is, BM :P) "saját részre": szükségem volt egy kis megerősítésre, hogy a "mákosguba-adag" valóban így írandó-e. (Mostanában nagyon rákaptam a mákos gubára.)

Az a vicces (vagy inkább borzasztó?), hogy fogalmam sincs, miért, de az első reflexem az volt, hogy – bár nem szokásom, de – kiírok egy kérdést erről... :D

2013. szept. 28. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 BringaManó ***** válasza:

Tökre nem szótár, de mindegy.

A lényeg – és ezt tényleg ünnepeljük meg! –, hogy találtál végre egy példát, amelyben jól válaszolt az mta!... ;-)

2013. szept. 28. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

Eddig is többnyire jól válaszolt... :O

(És oké, tökre nem, de szavakat lehet ellenőrizni vele, úgyhogy valamennyire mégiscsak... :D)

2013. szept. 29. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 BringaManó ***** válasza:

Ma is elvérzett valakinél:

[link]

(Nem, nem(csak) a helyes-e szerint jó egybe is, hanem a kulegy is kiadja mindkét formában.)


OK, tudom, hogy "nem fair", mert a főnévi jelzős szerkezet ingoványos talaj. Hát, ez van, ingoványos nyelv a magyar.

2013. szept. 30. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 BringaManó ***** válasza:

> Eddig is többnyire jól válaszolt... :O


OK, persze függ attól, hogy ki miket kérdez.


Én azzal indítottam annak idején (még májusban), hogy megnéztem 10-15 közepesen fogós kérdéssel (nagyrészt az e-nyelv.hu terméséből választottam a kérdezett kifejezéseket), és hát, mit mondjak, nem brillírozott...

(A részletekkel nem terhellek Benneteket, csak ha nagyon akarjátok. :-)

Azóta az egy-két további próba sem győzött meg, mármint arról, hogy egy mezei júzernek érdemes bátran tanácsolni, hogy ott tegye fel a kérdését, ha elakad.


Persze ha nagyon sürgős, és nincs más kéznél, akkor megteszi, de a hatékonyságával már majdnem vetekszik a GYK-é, pedig az már "nagy szó"... :-)

2013. szept. 30. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!