Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nyelvtanhoz, egyszerűsítés...

Nyelvtanhoz, egyszerűsítés elvéhez, hatodikos nyelvtanhoz ért valaki? (többi lent)

Figyelt kérdés

Nyelvtan leckémhez kellene (elég béna vagyok belőle). A feladat :

Írd le a következő szavak -val, -vel toldalékos alakjait! Húzd alá azokat a szavakat, amelyekben az egyszerűsítés elve is érvényesül!


Tóth, méh, Adrienn, bridzs, szék, sakk, Thelmann, Montágh, sah, Kiss, vágy, Kis


Addig eljutottam, hogy : Tóthtal, méhvel, Adriennel, briddzsel, székkel, sakkal, Thelmann-nal, sahhal, Kiss-sel, vággyal --> Montágh, Kis kimaradt, nem tudom hogy hogy írjam. :( és még ugye ott van az hogy húzzuk alá azokat, amelyekben az egyszerűsítés elve is érvényesül.


Ha valaki tudna segíteni nagyon hálás lennék, mert a nyelvtan egyáltalán nem az erősségem. :/



2013. szept. 13. 22:03
 1/7 anonim ***** válasza:

Kiss-sel, Kissel

A többjegyű betűk kettőzésekor egyszerűsítés elve. briddzsel, vággyal


Három azonos mássalhangzót jelölő betű találkozásakor használjuk az egyszerűsítés elvét.


Adriennel, sakkal


A "Montágh-ot" nem tudom, az biztos, hogy g-vel kell hozzákapcsolni a ragot, gal, csak azt nem tudom, kötőjellel-e vagy anélkül.

2013. szept. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Adriennel, sakkal. A bridzs-ben nem vagyok biztos.


Thelmann-nal, Kiss-sel: mert a hagyomány elve legyőzi az egyszerűsítés elvét.

2013. szept. 14. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
köszönöm. És azt megtudná mondani valaki hogy melyiket kell aláhúzni ? (egyszerűsítés elve)
2013. szept. 14. 16:56
 4/7 anonim ***** válasza:
Hát azokat, amelyeket most itt kiszedtük neked :D
2013. szept. 14. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ennyire azért nem lehet, hogy ne értsd a nyelvtant. :)


Első válaszomban megírtam, melyek azok a szavak.


Magadtól is rájössz, ha egy kicsit odafigyelsz rá.


sakk + kal

Adrienn + nel

vágy + gyal

bridzs + dzsel


Ezekben a szavakban három mássalhangzó van egymás után, illetve dupla mássalhangzó.

Itt alkalmazzuk az egyszerűsítés elvét.


De ha összetett szó határán van két azonos kétjegyű- vagy háromjegyű mássalhangzó, akkor nem alkalmazzuk.


kulcscsomó

jegygyűrű


Ha összetett szó határán három azonos mássalhangzó találkozik, akkor sem szabad elhagyni a mássalhangzót.


futball-labda

sakk-kör


Családnevek, pl. a te kérdésedben szereplő Kiss-sel esetén.

Itt kötőjel kell, és ki kell teni a harmadik s-t, mert különben nem tudjuk, mi volt az alapszó.


Kiss vagy Kis

2013. szept. 15. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Hú. Pedig nagyon homály számomra a nyelvtan. És nagyon nagyon köszönöm a segítséget. :D
2013. szept. 15. 17:14
 7/7 anonim ***** válasza:

Ági


Nagyon szívesen.

2013. szept. 15. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!