Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Módosultak a ragozási szabályo...

Módosultak a ragozási szabályok, vagy csak nem tudnak beszélni/írni?

Figyelt kérdés
Néhány éve lehagyják a -ban, -ben ragoknál az utolsó betűt. Nem csak a fiatalok, rengeteg idősebb, akár diplomás embernél is hallottam. Én vagyok lemaradva, vagy csak ilyen sok az igénytelen ember? Netán már helyes az a mondat, hogy "Itt vagyok a szobába."?

2013. okt. 15. 00:43
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
100%
Manapság én is észreveszek ilyeneket. A tv-ben, újságokban, netes híroldalakon is elég sok elírás vagy nyelvtani hiba szokott lenni.
2013. okt. 15. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
100%
Magasról fütyülnek a szabályokra.
2013. okt. 15. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
77%

Nem módosultak a szabályok. A "Hol?" kérdésre még mindig -ban/-ben ragos szóval válaszolunk.

Írásban szerintem azok szokták lehagyni az utolsó (n) betűt, akik szóban sem ejtik ki a hangot. Aki kimondja, az valószínűleg le is írja. (A "trehányak" között is vannak, akik azért az írásra odafigyelnek.)


Igen, szerintem is igénytelenség. De én "konzervatív" vagyok.

Majd esetleg jönnek "neológok", akik megpróbálják neked elmagyarázni, hogy miért is jó az úgy, ahogy van...

2013. okt. 15. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
96%

Nem csak néhány éve. Mindig is sokan keverték a -ba, -be és -ban, -ben ragokat tudatlanságból vagy trehányságból.


Nem helyes a példamondatod. Helytelen.

2013. okt. 15. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
Nem módosult semmi, csak lusták leírni/kimondani. Attól tartok ez ellen már semmit nem tehetünk. Talán lassan a szabályok is módosulnak, mert feleslegessé válik majd "a sok variálás". :/
2013. okt. 15. 03:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
26%
Érdekes, az alig zavart valakit, amikor előbb a közbeszédből, azután a nyelvtani szabályok közül eltűnt a helyragok egy része. Senki nincs már Pécsett, Győrött, Kaposvárott. Majd megszokjátok ezt is!
2013. okt. 15. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
100%

Nemrég reformálták meg a helyesírási szótárat. Ezt is figyelembe vették. Az eredményt nem tudom pontosan, de az rémlett, hogy leszavazták, hogy helyes lenne a kérdező példamondata, de figyelembe vették, hogy a nyelv ilyen módon változik. Valóban ez már generációk óta itt van a magyar nyelvBEN, bele ivódott a beszédBE.


"be conservative in what you send and liberal in what you accept" /TCP-IP/


Azaz: Legtöbbször megértem, ha más helytelenül beszél / ír. Ha kedves barátom(nak tekintem), akkor segíteni akarok rajta és négyszemközt, szolidan rákérdezek, miért használja ezt a kifejezést? Ha nem érti a kérdésem okát, elmondom, hogy miként tanultam én, és hogy ő vajon miért tudja másképp.


Ha azt mondom egy ismeretlennek, hogy "te hülye még magyarul sem tudsz". Lehet pont ráhibázok. Lehet, hogy épp egy külföldivel beszélek, akinek nehéz megtanulni a ragozást. Lehet, hogy csak elírta, lehet, hogy azt hiszi szleng, lehet, hogy nem tudja, mert így hallotta ő is. Nem mindenki teheti meg, hogy húszon-x éves koráig suliba járjon. Van, aki már kiskorúként is dolgozik. Mi van, ha pont egy ilyen kér segítséget és én csak a helyesírására figyelek a kérdés helyett?


Úgyhogy a TCP-IP-nek a jelmondatát érdemes megfontolni.

2013. okt. 15. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
44%

@ 6.:


Előbb gondolkodni kellene, és csak azután írni...


Honnan tudod, hogy "alig zavart valakit"?

Különös tekintettel arra, hogy kb. 200 évvel ezelőtt történt, a nyelvújítás korában.

Ráadásul nem tűnt el teljesen a -tt helyrag, hanem – pontosan az említett városok és még néhány másik – esetében megmaradt. A _köznyelvben_ is (nem a "közbeszédben"), és a nyelvtani szabályokban is. A jelenleg is érvényes szabályok szerint _mindkét_ forma helyes. (Pécsett/Pécsen, Győrött/Győrben, Kaposvárott/Kaposváron, Vácott/Vácon stb.)


Kapcsolódó kérdések, ha részletesebben érdekel valakit:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__101458..

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__61532-..


@ 7.:


"Nem mindenki teheti meg, hogy húszon-x éves koráig suliba járjon."


A -ba/-be és a -ban/-ben ragok helyes használata az általános iskolák 2. osztályának tananyaga nyelvtanból.

(No offense.)

2013. okt. 15. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 Wadmalac ***** válasza:
89%

A helyes szókincs, nyelvtan lényeges része: sokat olvasni. Mert ha az ember sokat olvas (nem csak fészbúk kommenteket, hanem könyveket, regényeket, bármit, ami irodalomnak minősül és épp ezért átment egy jobb-rosszabb helyesírási korrektúrán), akkor rögződik, belevésődik a helyes írásmód.

Manapság ez már nem "divat", az ifjúság maximum a neten olvas, nagyrészt trágyát (mármint nyelvhelyesség szempontjából). Ebből a szempontból nem csak az alacsony intelligenciájú, képzettségű rétegek érintettek. Van harmincéves, jól képzett, széles ismeretkörrel, átlag feletti intelligenciával, érettségivel, műszaki technikusival rendelkező ismerősöm, aki kijelentette, hogy egyáltalán nem olvas se könyvet, se újságot, "mert unalmas és megfájdul a feje tőle". Neten is csak azt olvassa, amire műszaki témában feltétlenül szüksége van, meg persze a faxbúkot.

Innentől a 12 év alatt megszerzett 8 általánostól mennyit várhatunk?

2013. okt. 15. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
51%

Csak nem tudnak írni/beszélni.

És még ez a legkisebb hiba, amit elkövetnek...

2013. okt. 15. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!