Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a szófaja a következő...

Mi a szófaja a következő szavaknak: riadtan, forgolódva, tanácstalanul, megfesztített (pl izmok), kiszakítható?

Figyelt kérdés
A választ köszönöm előre is!!
2009. nov. 24. 19:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
melléknevek
2009. nov. 24. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%

Határozószó. Kérdése:hogyan?

(Míg a melléknév egyik kérdése a: milyen?)

2009. nov. 24. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
0%
Előző vagyok: elsőnek igaza van, de csak az általad említett 2 utolsó szó a melléknév,azok tényleg a "milyen" kérdésre válaszolnak. Ha csak "tanácstalan" lenne a szó, az még melléknév, de a "tanácstalanul" már egy képzett forma.
2009. nov. 24. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
vagy nem melléknévi igenevek? én is erre a 2-re gondoltam (határozószó, mn-i igenév)
2009. nov. 24. 20:32
 5/13 anonim ***** válasza:
84%

Riadtan, tanácstalanul: határozószó

forgolódva: határozói igenév

megfeszített: befejezett melléknévi igenév

kiszakítható: folyamatos melléknévi igenév

2009. nov. 24. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
76%
Utolsónál a pont, aki hülye/nem tudja/nem biztos, az ne böfögjön már be marhaságokat. Képzeljétek már el, hogy valakinek a jegye múlhat azon, hogy rossz választ adtok. Szerintem ez elég nagy felelőtlenség.
2009. nov. 25. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
71%
A riadtan és a tanácstalanul nem határozószó (attól még, hogy a mondatban határozók), hanem határozóragos melléknevek. A határozószók ilyen egyszerű szavak, mint itt, most, későn, arrébb. A többi stimmel.
2009. nov. 25. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

00:34-es: Aki hülye-ahogy te fogalmaztál-, és a jegye múlik rajta, akkor ne a gyakori kérdéseken keressen választ egy ilyen kérdésre, hanem mondjuk lapozzon bele a nyelvtan könyvébe, vagy kérdezze meg a tanárát. Ez nem az a hely, ahol 100% jó választ fog kapni.

Kedves kérdező, bocsánat, ha a 2., 3. válaszommal esetleg félreinformáltalak, nem állt szándékomban, és nincs baj a kérdéseddel, csak az a baj, hogy egy-két okostóni itt osztja az embert.

2009. dec. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
0%

Nos lássuk, elemezve:

1. Riad: ige

riadt: befejezett cselekvésű melléknévi igenév (milyen?)

riadtan: határozói igenév (hogyan?)

2. Forgolódik: ige

forgolódva: határozói igenév (hogyan?)

3. Tanács: főnév

tanácstalan: főnévből képzett melléknév,-talan fosztóképzővel képezve (milyen?)

tanácstalanul: határozói igenév (hogyan?)

4. Megfeszít: ige

megfeszített: befejezett cselekvésű melléknévi igenév (milyen?)

5. Kiszakít:ige

Kiszakíthat: un. ható ige, amikor a cselekvés lehetősége fennáll, de még nem történik meg.

kiszakítható: feltételes melléknévi igenév (milyen?)

Mi legalábbis így tanultuk a gimiben. (1962-66)

2010. ápr. 13. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

Néni! (Esetleg bácsi)

Maga szerint a "riadtan" meg a "forgolódva" ugyanaz a szófaj? Tessék szíves lenni a pincéből előbányászni a nyelvtankönyvet, esetleg az unoka nyelvtankönyvét, ezt ugyanis biztosan nem így tetszett tanulni a gimnáziumban 1962-ben! Ja, meg még a 'tanácstalanul' is? Tessék mondani, ha ez egy igenév, ugyan hol van benne az ige?

És ilyen különös szófajokat tanítottak akkoriban a gimnáziumban, mint "feltételes melléknévi igenév"? Ó, de érdekes, hát én ilyen szófajról még nem is hallottam. Bizonyára változik a nyelvtudomány! De kár, hogy a "kiszakíthat'-nak köze nincs a feltételes módhoz!

Néni! A helyes válaszok közel öt hónapja megszülettek. Egy tompuló agy találgatásaira nincs szükség! Tessék inkább a nyelvtankönyvet forgatni nyugdíjas éveiben, különös tekintettel a határozói igenév képzőjére!

2010. ápr. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!