Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A következő kifejezésekben...

A következő kifejezésekben nagy vagy kis betű a föld?

Figyelt kérdés

1. gyermekeitek borítsák be a földet

2. nincs más e földön, mint erőszak

3. gonoszság lett úrrá a földön


2013. dec. 27. 23:30
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
A "Föld" csak mint csillagászati égitest nagybetű. Minden egyéb esetben kicsi, tehát a felsorolt 3 példában is. (MHSZ)
2013. dec. 27. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
18%

Ha az idézetekben a Föld mint bolygó, világ, mindenség, összesség értelemben szerepel, akkor nagy betűvel. Ha olyan értelemben értendő, mint talaj, anyag, terület, akkor kis betűvel kell írni.


Pl. a kettesnél, ha az egész bolygóra kiterjedő erőszakra gondol, akkor nagybetűvel, ha "ezen a területen" tomboló erőszakra, akkor kisbetűvel.

2013. dec. 27. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
0%

1: Lehet nagy betű is. Értelmezés kérdése. Ha azt akarod mondani ezzel, hogy a Világot a gyerekeinkkel bővítsük, lehet nagy F.

2-3: Itt a föld jelenthet kisebb területet: megyét, területi egységet; de jelentheti a bolygót is.

2013. dec. 28. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 BringaManó ***** válasza:

Az #1-essel értek egyet: mindháromban „az egész földről” van szó (nem terület, megye... – szerintem elég egyértelműek voltak a példák), de itt mindhárom kicsi.


(Vö.: [link] )

2013. dec. 28. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Én a tankönyvünkből szedtem ezeket, ott kicsivel van írva, de az egész bolygóra értik. A lényege, hogy Isten elpusztítja az egész földet, mert csak erőszakosság van már. Szóval nem értettem, hogyha az egész földre érti, az egész bolygóra, akkor miért kicsi.
2013. dec. 28. 11:54
 6/16 anonim ***** válasza:

Első vagyok. Azért kisbetű a könyvedben, mert nem csillagászati kifejezésként használják. Jól írták, nyugodj meg. :) De tény, hogy nem könnyű a helyesírás.


Ha azt mondom, hogy a Föld kering a Nap körül, akkor nagybetű, mert (csillagászati) égitestekről van szó. Ha azt mondom, hogy az égen süt a nap, akkor kisbetű. Pedig tulajdonképpen ugyanarról a napról van szó. Ugyanígy van a föld is.

2013. dec. 28. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Még csak annyit, hogy a 2. és 3. válaszoló téved, az általuk leírt esetekben a föld kisbetű. És a világ (világmindenség) MINDIG kisbetű, semmi nem indokolja, hogy naggyal írjuk.
2013. dec. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Mi indokolja a MINDIG kifejezés nagy betűsítését?
2013. dec. 28. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 BringaManó ***** válasza:
47%
@"MINDIG": A kiemelés, hangsúlyozás egy fajtája.
2013. dec. 28. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Értem, tehát helyesírásilag helyes kiemelés.

Akkor hogy lehet helyesen kiemeléssel jelezni azt, hogy föld?

"Nincs ilyen ember a Földön."

vagy

"Nincs ilyen ember a FÖLDÖN."

?

2013. dec. 28. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!