Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Minden páros szerv egyes...

Minden páros szerv egyes számban? (részletek lent)

Figyelt kérdés
Nekem annyira bután hangzik pl. az, hogy "karja közé vonta", "keze között gyűrögette", "szeme keresztben állt", de mégis ez a helyes formula?
2014. febr. 23. 10:06
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]

Ennek értelmében nyugodtan használhatod többesszámban is indokolt esetben.

2014. febr. 23. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi! Értem, elolvastam a hivatkozásokat is, de még mindig nem tudom, mi az "indokolt eset".
2014. febr. 23. 14:49
 3/6 anonim ***** válasza:

A magyar nyelvi gondolkodásmódot ne akard logikátlanságnak felfogni.

Éppen, hogy az ellenkezője.


A két karod, a két lábad, a két szemed együttesen tökéletes.

Ha az egyik hiányzik, akkor a cselekvőképességedben, az érzékelőképességedben fogyatkozol meg.


félkarú, félszemű, féllábú, féleszű


Ez a gondolkodásmód nem csak a testrészeinkre érvényes.


A férfi csak a feleséggel lehet egész.:-)

Mert ő a "másik fele", s az élete csak vele lehet teljes, vagyis egész.


Gyönyörű a magyar nyelv.

Ne kérd számon rajta azt, ami az egyik leglogikusabb, legszebb sajátja, jellemzője.

2014. febr. 24. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Bocs, az "indokolt eset" helyett inkább az "adott eset" lett volna helyes, azaz "amikor úgy gondolod". :)


A "feleség" szót illetően pedig nagyon szép az előző válaszoló leírása, és nincs is távol az igazságtól, de azért a valóság ennél némileg prózaibb:

[link]

2014. febr. 24. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

(Fú, hogy ezt az "adott esetben" divetot hogy utálom... :-/ nekem az nem ezt az általános, semmit sem jelentő töltelékkifejezést jelenti, hanem hogy "ebben/abban az adott esetben".

Sokkal jobb volt az "indokolt eset" az #1-ben, "adott eset"-tel semmit sem jelentene, sőt nem is érteném azt a mondatot... :-/ )

2014. febr. 25. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:

#2: "indokolt eset": többféle lehet, tényleg jó példák voltak eddig itt is, meg az e-nyelves linken is:

van, hogy fontos, hogy nem egyes sszám, hanem többes szám, pl. a balesetben eltörtem a térdeimet;

van, amikor kétfélét jelent a kettő;

ahogy írtad is, a szerkezet is indokolhatja (karjai közé, kezeim között);

de egyébként az is egy nagyon jó érv, hogy bután hangzik – ha neked bután hangzik, akkor ne úgy mondd! Komolyan.


(Egyébként nekem azzal nincs bajom, hogy "keresztben áll a szeme", ahogy azzal sem, hogy "keresztbe tette a lábát". De ez szubjektív dolog, ettől még neked hangozhat bután.)

2014. febr. 25. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!