Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mocskosul zavar, hogy sok éve...

Mocskosul zavar, hogy sok éve elkezdték gagyi módon használni az igekötőket. Vélemény?

Figyelt kérdés
Besértődik, bealszik, bevállal stb. Úgy tudtam, hogy lehet megsértődni, elaludni, el- vagy felvállalni. Szerintem ez nem a nyelv fejlődése, hanem pongyolásodása.
2014. márc. 16. 07:39
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
29%

Na igen.

És a pestiek szövege: "add oda nekem". Add oda neki, add IDE nekem. A másik kedvenc: "kostold meg". Told meg te a kost, én inkább megkóstolom.

És még mennyi mindent használnak hibásan reklámokban, híradókban, filmekben.

2014. márc. 16. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
67%

Engem meg az zavar, hogy úgy 20 éve elkezdték az eredetitől eltérő jelentésben használni a "gagyi" szót. Ezt alkalmaztad most te is...

(Cigány eredetű szó, jelentései: nem eredeti, hamis, rossz minőségű, hiteltelen.)


De a nyelv már csak ilyen: tőlünk függetlenül változik. Az mindenkinek a "maga baja", hogy a változások tetszenek-e neki vagy sem.

2014. márc. 16. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Bocs a gagyi szóért okoska! Az meg a te bajod, ha tudsz bealudni, besértődni vagy bevállalni! Csak nehogy beájulj! Úgy látszik neked is tetszik ez a sok fültörő.
2014. márc. 16. 10:23
 4/17 A kérdező kommentje:
Mindent azért ne intézzünk el a nyelv változásával. Magad írtad, hogy mit jelent a gagyi. Ezeknél a szavaknál akkor stimmel, mert az eredeti szót megváltoztatták. Ha úgy tetszik hamissá tették!
2014. márc. 16. 10:38
 5/17 anonim ***** válasza:
90%

Először is: a haverjaiddal beszélj ilyen stílusban, kisbunkó.

Ha már bárki is veszi a fáradságot, hogy válaszol a kérdésedre, akkor az a minimum, hogy megköszönöd, nemhogy még neked áll feljebb.

Másodszor: Teljesen mindegy, hogy stimmel-e a jelentés vagy nem, nekem egyszerűen nem tetszik maga a szó. Ugyanúgy, ahogy neked meg a többi nem tetszik. Ízlés kérdése. Majd ha idáig eljutsz agyilag, akkor nem fogsz h.lye kérdéseket kiírni.

2014. márc. 16. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Ha figyelmesen elolvasod kettőnk hozzászólását, rájössz ki is a bunkó! Persze ez is ízlés kérdése.
2014. márc. 16. 14:47
 7/17 anonim ***** válasza:
96%

Látom, az a fajta vagy, aki ritkán szokott tükörbe nézni...

Nekem nem kell visszaolvasnom a kommenteket, anélkül is tudom: Írtam egy abszolút semleges, nem személyeskedő választ, erre te lekezelő, undok stílusban reagáltál. Ez bőven kimeríti a bunkóság fogalmát, ízléstől függetlenül.

Lehet lepontozni megint, nem érdekel.

2014. márc. 16. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
95%

Kedves Kérdező:


A "bevállal" teljesen más jelentésű, mint az "elvállal" vagy a "felvállal". Inkább azt jelenti: "mer", de sok más jelentése is van. A "besértődik" is más árnyalatú, kicsit többet tartalmaz, mint a "megsértődik, kicsit aktívabb ige, nem csak a sértettség állapotára utal, hanem a sértődést követő viselkedésre is. A "bealszik" megint mást jelent, mint az "elalszik". Általában olyankor használjuk, amikor valaki úgy alszik el, hogy nem akar vagy nem kéne ("Bealudt az órán"). De nem nagyon használják normál, szándékos alvással kapcsolatban. ("Általában tizenegykor szoktam bealudni").


Szóval ezek a szavak teljesen létjogosultak, mert árnyalják, gazdagítják a nyelvet.


A "bunkó" és a primitív" szavak jelentése közt is van különbség, de a kettő használható együtt is. Mint például a te esetedben.

2014. márc. 16. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
38%

Szerintem

"Bele sértődik a másik dologba"

"Bele alszik az unalomba"

"Bele megy a dolog elvállalásába"

még a belevág jutott az eszembe, na szerintem kb ezek ilyenek:) Ezeknek a rövidített változatai lehetnek, gondolom:):) Idézőjelben, mert érdekesek:)

2014. márc. 17. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
A bevág és a bele vág teljesen más! Engem csak annyi zavar,hogy nem is olyan régen még világos volt, hogy mi a megsértődés. Most azt akarják megmagyarázni nekem, hogy a besértődés mást jelent, mint a megsértődés. Holott a besértődést teljesen behelyettesítették a megsértődésre. Mindegy. Másokkal ellentétben én elfogadom, hogy vannak nálam okosabbak is.
2014. márc. 18. 17:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!