Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez a mondat hátravetésnek...

Ez a mondat hátravetésnek számít? Vedd elő a könyvet meg a füzetet!

Figyelt kérdés

[link]

"Mit tehetünk, ha minden döntés ott születik, az igazságos döntés, meg az igazságtalan is?

A hátravetés elé szükséges a vessző (OH. 2005: 345)"


Ez alapján a "Vedd elő a könyvet meg a füzetet!" mondatba is kéne vessző, de én inkább felsorolásnak érzem, ahol nem kell vessző (pl. Kati és Józsi).



"Aztán elővette a bicskát, meg a kenyeret, meg a szalonnát, meg a zöldpaprikát, majd jóízűen falatozni kezdett.”, l. A magyar helyesírás szabályai, 247/e"

Itt én is tennék vesszőket, de a kérdésben szereplő mondat szerintem nem hátravetés.



2014. máj. 12. 22:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
73%
Valóban felsorolás, nem hátravetés.
2014. máj. 12. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszi, tehát nem kell vessző.

Ha egymás után áll két azonos mondatrész, az mindig felsorolás, vagy lehet hátravetés is?

2014. máj. 12. 23:37
 3/12 A kérdező kommentje:

"Mit tehetünk, ha minden döntés ott születik, az igazságos döntés, meg az igazságtalan is?

A hátravetés elé szükséges a vessző (OH. 2005: 345)"


Szerintem ez sem igazán hátravetés. Én nem tennék vesszőt, de lehet, hogy rosszul gondolom.

2014. máj. 12. 23:39
 4/12 savanyújóska ***** válasza:
Ha azt veszed eredeti mondatnak, hogy "Mit tehetünk, ha az igazságos és az igazságtalan döntés is ott születik?", majd ebbe kerül a minden, akkor az igazságos és az igazságtalan jelző hátravetetté válik. Persze én nem vagyok nyelvész, és nem is foglalkozom/foglalkoztam behatóbban a témával, de ez így logikus szerkezetnek tűnik.
2014. máj. 13. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"Vedd elő a könyvet meg a füzetet!"

Ha ebben hátravetés lenne, akkor pl. így nézne ki:

-Vedd elő a könyvet, az újat!

Amit írtál, az szerintem sima felsorolás.

2014. máj. 13. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Igen, szerintem akkor beszélünk hátravetésről, ha két azonos mondatrész közé kerül egy vagy több másik mondatrész.


Tegnap találkoztam Péterrel és a feleségével. (felsorolás)

Tegnap Péterrel találkoztam, és a feleségével. (hátravetés)


Aztán elővette a bicskát, meg a kenyeret, meg a szalonnát, meg a zöldpaprikát, majd jóízűen falatozni kezdett.

Ez így jónak tűnik, de ha csak annyi lenne a mondat, hogy "Aztán elővette a bicskát meg a kenyeret." szerintem nem kell vessző, mert ez felsorolás. Vagy a beszélő szándéka is számít? Azaz, ha hátravetésnek szánok valamit, akkor ki lehet tenni a vesszőt, akkor is, ha nyelvtanilag felsorolásról van szó?

"Aztán elővette a bicskát, meg a kenyeret."

nekem furcsa lenne vesszővel. Mit gondoltok?

2014. máj. 13. 17:54
 7/12 anonim ***** válasza:

"Tegnap Péterrel találkoztam, és a feleségével. (hátravetés)"


Szerintem ez is felsorolás.

2014. máj. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

#7 voltam. Bocsi, lehet, hogy rosszul mondtam. Ez talán mégis hátravetés.


[link]

2014. máj. 14. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

"Aztán elővette a bicskát, meg a kenyeret."


Szerintem(!) ez egy felsorolás, a tárgyak a szórend szerinti helyükön vannak, nem kell vessző.

Így lenne hátravetés, vesszővel:

"Aztán bicskát vett elő, meg kenyeret."

2014. máj. 14. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Szerintem is felsorolás. Sőt, én még ebbe a mondatba sem biztos, hogy tennék vesszőket:

Aztán elővette a bicskát meg a kenyeret meg a szalonnát meg a zöldpaprikát.

Ezek sem hátravetések, bár elég furcsán néz ki ez a mondat vesszők nélkül.

2014. máj. 14. 18:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!