Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "Szeretném megkérdezni,...

Moonlit kérdése:

A "Szeretném megkérdezni, hogy" kezdetű mondat kérdő- vagy kijelentő?

Figyelt kérdés

A címet leírtam volna normálisan, de az oldal algoritmusai azt hitték így teszem fel a kérdést. Nem számít hogy fogalmaztam át, ezzel a három szóval nem engedte kiírni.

Szóval, e-mailekben gyakran teszek fel kérdést úgy, hogy a "Szeretném megkérdezni, hogy" trióval kezdem. Azonban amin mindig is gondolkoztam, hogy ez most kérdő vagy kijelentő mondat-e.

Tulajdonképpen felteszem ugyan a kérdést utána, de mivel a mondat kezdete ebben az esetben egy általam kifejezett igényt ír le, így helytelennek tűnik kérdőmondatnak tekinteni.

Példa: Szeretném megkérdezni, hogy hány éves? vs. Szeretném megkérdezni, hogy hány éves. Előbbi esetben mintha azt kérdezném, hogy szeretném-e feltenni a kérdést.

De nem feltétlenül ezt a logikát követi a nyelvtanunk, így muszáj megkérdeznem: Az ilyen kezdetű mondat kérdés vagy sem?



2014. ápr. 2. 16:51
 1/4 anonim ***** válasza:
12%

Ez egyértelműen kijelentő mondat, vagy esetleg óhajtó, szerintem bármelyik megállja a helyét.

És igen sajnos sokszor teszik fel így a kérdéseket, és erre az a legjobb válasz hogy, hát tedd. Miért válaszolnál az ilyen rizsával kezdődő mondatokra, hiszen valójában nem tette fel a kérdést csak szeretné, nem?

2014. ápr. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
95%
Az összetett mondatok mondatvégi írásjele mindig a főmondat modalitásának felel meg. Jelen esetben az alárendelő mellékmondat kérdő; a főmondat a "szeretném megkérdezni", ami egyértelműen kijelentő, tehát a mondat végére pontot írunk.
2014. ápr. 2. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 laji2 ***** válasza:
100%

Ellentmondanék az előzőnek. Idézek:

3.1. Összetett mondatok. 3.1.1 Mellérendelő összetett mondatok végére az utolsó tagmondat módjának (kijelentő, kérdő stb.) megfelelő írásjelet teszünk. 3.1.2. Alárendelő összetett mondatok végére olyan írásjelet kell tenni, amilyet a főmondat kíván. De a mellékmondatnak megfelelő írásjelet is alkalmazhatunk olyan alárendelő összetett mondat végén, amelynek főmondata csak mellékes tájékoztatásul, vagy a figyelem felkeltésére szolgál. (Kérdem, olyan nagy hibát követtem el?)

2016. febr. 22. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 laji2 ***** válasza:
Még annyit, már saját kútfőből: annak eldöntésére, hogy a főmondat csak a fentebb említett mellékes jellegű-e, így elsőre úgy tűnik, jó megoldás lehet a vesszőt kettősponttal helyettesíteni. "Kérdem: olyan nagy hibát követtem el?" Ha így is helyesnek érezzük, akkor valószínűleg mellékes a főmondat.
2018. dec. 30. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!