Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A nyíregyházit miért nem...

Reptoid kérdése:

A nyíregyházit miért nem nyíregyházainak szokták mondani?

Figyelt kérdés
2014. máj. 29. 16:11
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert mi nyíregyiek vagyunk :)
2014. máj. 29. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 BringaManó ***** válasza:
2014. máj. 29. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Viszont lenne egy másik példám is, ami mondjuk pont ellenkező. Hajdúhadház települést sokszor hallom hajdúhadházai formában. Ez nekem nagyon furán cseng és gondolom butaság is.

2014. máj. 29. 19:41
 4/5 BringaManó ***** válasza:
89%
Igen, az persze a sok – valóban – -háza, -falva végű településnév hatására kapja meg a birtokos személyjelet (helytelenül), hasonló még Veresegyház is.
2014. máj. 29. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 mustafa33 ***** válasza:

Ha megengeditek én tovább kérdeznék. És hogy helyes az o-ra végződő településneveknél?

Példa: Jászó - jászói vagy jászai? Beszédben a jászóit használják, például - jászói csepkőbarlang, vagy a jászói premontrei apátsásg, de családnévként mindig Jászai, Jászay, (Jászi - ez nem tudom onnan ered-e?).

(ott a szomszéd falvakban jászi-t mondanak, de ugyanúgy kassit is kassai helyett, ez tájszólás változat.)

2014. máj. 31. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!