Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mitől függ az, hogyan használj...

Mitől függ az, hogyan használjuk a helységnevek helyhatározó ragjait? Miért SzolnokON és miért DebrecenBEN?

Figyelt kérdés

Egyes helységnevek helyhatározó ragját úgy használjuk, mintha rajta lennénk (-on, -en, -ön) másokat pedig úgy, mintha benne lennénk (-ban, -ben).

Példák: 1.) Budapesten, Szegeden, Rákóczifalván, Szolnokon, Kecskeméten, Szombathelyen

2.) Sopronban, Győrben, Helsinkiben, New York-ban



2014. jún. 4. 15:18
 1/9 anonim ***** válasza:
Egyszerűen így van, nincs rá szabály. Győrben helyett Győrött is hallható.
2014. jún. 4. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
90%

Ez az úgynevezett kül- és belviszonyrag. A magyar nyelvterületen lévő települések túlnyomó többsége a külviszonyragoshoz tartozik, vagyis "rájuk" megyünk, de nem kevés azoknak a településeknek sem a száma, amelyek az utóbbihoz tartoznak, viszont elég hülyeség lenne azt mondani, hogy ezekbe "beléjük" megyünk.


Az m, n, ny és i betűkre végződő településeknél én úgy tudom, hogy rendszerint mindig a ban/ben-t kéne mondani, viszont én kizárólag Orgoványon-t (Bács-Kiskun m.) hallok, olyat hogy Orgoványban nem. Oroszlánynál úgyszintén a külviszonyos gyakoribb szerintem. Lehet hogy köze van annak is, hogy a település hol, melyik tájon van, ugyanis én nem tudok egyetlen olyan bács-kiskuni és csongrádi települést, amelyre a -ban/ben menne. Tehát mondhatjuk azt is, hogy Dél-Alföldön csak -on, -ön, -en megy, -ban/ben nem, de lehet hogy nincs igazam erről.


Az r-re végződők a legérdekesebbek, itt nem tudnám, hogy lenne-e bármilyen magyarázat is arra, hogy mikor mely megy, mind az első, mind a második előfordul. (Győrben, Egerben, Mezőtúron, Kolozsváron). (Én amúgy a Győrön alakot sokkal logikusabbnak gondolom, nem tudom mi lehet a győriek véleménye erről.) Mindenesetre a tendenciákat kell követni, hogy hogyan jelenik meg a médiában.


Bővebben itt olvashatsz:

e-nyelvmagazin.hu/feltoltes/2010/02/28.Haiti.pdf

2014. jún. 7. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A magyar nyelvben sok furcsaság van, ez tény. Sokszor a nyelvészek válasza is csak annyi: így alakult.
2014. jún. 8. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Az a tapasztalatom, hogy a külföldi városoknál mindig a -ban-ben, ba-be ragot használjuk. (Párizsban, Berlinben, Los Angelesben, Kijevben stb. vagyok, Rigába, New-Yorkba, Bratiszlavába, Le Havre-ba, Yaoundébe stb. megyek.

A magyar városneveknél hallottam már a "Győrött, Pécsett, Kolozsvárott" formákat is. Ahogy előttem is írták, valószínűleg az adott hely tájnyelve határozta meg, hogy Budapestre, Szolnokra, Hódmezővásárhelyre, Győrbe vagy Debrecenbe kéne-e menni...

2014. jún. 8. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Hát nem éppen. Itt Baranyában Harkány és Siklós pár km. Mégis Harkányba és Siklósra.
2014. jún. 8. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Igazad van, de egy előző hozzászóló elmagyarázta az -n-ny betűkre végződő városok-falvak különbségét. Harkány pontosan ebbe a kategóriába tartozik, de biztos, hogy ezekben is vannak kivételek. Az is valószínű, hogy idővel ezek is változnak. Ld. Jósika Miklós: A csehek MagyarországBAN-t! :)
2014. jún. 8. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A 2. válaszoló vagyok, elfelejtettem leírni még azt is, hogy valamerre olvastam azt is, hogy a -vár-ra végződő helységek rendszerint -on, -ön, -en-t kapnak (Mosonmagyaróváron), míg a -város vagy -falu-ra végződők -ban, -ben-t (Balmazújvárosban, Berettyóújfaluban). Valószínűleg azért, mert úgy mondanánk, megyek (föl) a várra, ill. megyek a faluba/városba (bár a megyek a falura nekem egyáltalán nem furcsa, biztos sokan így is mondják).
2014. jún. 11. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Szeged mellett lakom egy kis faluban (25 km). Mindenki, aki itt "őslakos", azt mondja "megyünk Dócba", vagy "itt vagyunk Dócban"... Nekem kezdetektől fogva hülyén és nevetségesen hangzott, számomra mindig is egyértelmű volt, hogy "Dócra" és "Dócon". Mondjuk az is igaz, hogy én az életem első 15 évében Szegeden laktam.
2014. jún. 11. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
0%
Azért mert azon a hejen vagy abban a városban, ez általában a szó összetételétöl fűgg.
2014. jún. 23. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!