Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes, ha nevek elé névelőt...

Helyes, ha nevek elé névelőt tesznek?

Figyelt kérdés

Pl. A Zsuzsi elment aludni.

Valahol használják ezt.



2014. júl. 15. 15:11
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
77%

Nem helyes.

Ha "valahol" használják, roszul használják...

2014. júl. 15. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim válasza:
100%
Nem helyes. Általános iskolai magyar tanárom ezen ki volt akadva.
2014. júl. 15. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
53%

A névelő azért névelő, mert a nevek előtt áll. Szóval igék elé én nagyon nem a tenném, mert hülyén a néz ki. (Oké ez most nagyon vicces a volt.)


Amúgy nekem azt mondták, hogy személyi tulajdonnevek és országnevek elé nem szabad rakni, viszont így hirtelen város nevek előtt sem érzem jónak.


Bővebben a témáról: [link]

2014. júl. 15. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim válasza:
100%

nem helyes :)

pedig a barátok köztben is ez megy,legalábbis mikor mêg nêztem ez volt

2014. júl. 15. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Shai-Hulud ***** válasza:

Akkor lehet kitenni, ha ennek kifejezett szerepe van. Például:

- Nem a Pisti, hanem a Zsuzsi volt az, aki elment aludni.

(Nem tudom, hogy ez a helyesírási szabályok szerint tényleg helyes-e, csak azt tudom, hogy nekem ebben a mondatszerkezetben "nem báncsa" a fülemet.)

2014. júl. 15. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
95%

A nyelvtani szabályok szerint személynevek előtt nem helyes. (Csak megerősítésként.)


Az előző válaszhoz: Ebben a mondatban sincs "kifejezett szerepe" a névelőnek.

"Nem Pisti, hanem Zsuzsi volt az, aki elment aludni."

Ennyi, és nem több. :)

(És ennek semmi köze a helyesírási szabályokhoz.)


A személynevek előtt egyetlen esetben (azaz akkor és csakis akkor) áll kötelezően névelő, ha az a személynév utáni szóra (a következő névszóra) vonatkozik. Pl.: Kristóf ír. — De: A Kristóftól kért tollal írok.

2014. júl. 15. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
Nem helyes, de gyakran használt forma. Például itt, Budapesten szinte mindenki így beszél, sokszor olvasom ezen az oldalon is, hogy szidják emiatt a "pestieket". Hiába tudom, hogy nem helyes, én is többnyire névelővel mondom a neveket, mert ebben nőttem fel, így szoktam meg. Máshol más hibákkal beszélnek, ott meg azt érzik természetesnek.
2014. júl. 15. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim válasza:

A válasz az, hogy alapjáraton nem helytelen.

Régen az áltiban dupla hibának vették, de annyira elterjedt a használata, hogy végül elfogadottá vált. Nyelvtanilag kifogásolták, de ezer sebből vérzik a levezetés, és inkább írásban furcsa, de ugye ne vitatkozz tanárral, úgysem te nyersz, ha ő nem engedi, és hibának tartja.

Helyesnek helyes, csak nem mindig szép, de mivel a nyelv élő szövetként viselkedik, állandóan változik, mára már nem számít hibának (de nyilván nem mindegy a közeg, sok esetben nem fér bele a mondatba, érezhető, nem mondom pl. azt, hogy elmegyek a Shakespeare-hez, de mondhatom, hogy átugrom a Bélához, sőt, néha kötelező is: kimegyek az USÁ-ba, az Államokba, stb.).


Az is kezd változni szerencsére, hogy csak teljes egész mondatban, a kérdést gépiesen visszaismételve válaszolunk. Jesszusom, anélkül is lehet szépen felelni, hogy papagájt csináljunk a gyerekekből.

2014. júl. 15. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Igen, ez jogos. Bizonyos országok nevéhez hozzátartozik a névelő (például az Egyesült Királyság, vagy az Amerikai Egyesült Államok), de amelyekhez nem, azok elé nem szép kitenni. Szóval nem a Spanyolországba megyünk.


Városoknál, sőt, hogy itt is javítsam magam, településeknél meg általában még rosszabbul hangzik, hogy a Debrecenbe vagy a Szanticskába megyek.

2014. júl. 15. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

"de nyilván nem mindegy a közeg, sok esetben nem fér bele a mondatba, érezhető, nem mondom pl. azt, hogy elmegyek a Shakespeare-hez, de mondhatom, hogy átugrom a Bélához.."


Itt vérzik el a dolog többek között...miért tennénk az egyik elé névelőt, ha a másikhoz nem teszünk és fordítva...mivel priviligelizáltabb az egyik tulajdonnév egy másiknál?


Szóval a dolog teljességgel szabálytalan. Sokan vannak, akik megszólják emiatt az illetőt, vagy legalábbis magukban lenézik. Én ugyan nem tartozom ide, de ha valóban művelt embernek szeretnél látszani, kerüld.

2014. júl. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!