Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Azt, hogy: "neked, tiéd,...

Azt, hogy: "neked, tiéd, hozzád" és a személyes névmásokat (én, te, ő stb) nagy betűvel kell írni?

Figyelt kérdés
Csak mert sok helyen (általában fórumokon) nagy betűvel írják, hogy "Neked". De én erre nem emlékszem, hogy így tanultam volna...Hogy kell írni??
2010. jan. 14. 18:02
 1/7 anonim válasza:
90%
Kis betűvel kell írni de megadom Neked a tiszteletet azzal, hogy nagy betűvel írom, tehát kiemellek a szövegkörnyezetből.
2010. jan. 14. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
53%
Azért szokás (még ha nem is szabályos, nyelvtanilag nem helyes) nagy betüvel irni, mert a személynév helyett áll a szövegben és igy udvariasabb sokak számára.
2010. jan. 14. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
10%
A nyelvtanban igazából nincs helyes/helytelen. A nyelvtan leíró tudomány, nem előíró, mint az erkölcstan. Az erkölcstanban tényleg van helyes/helytelen fogalompár, a nyelvtanban ellenben nincs.
2010. jan. 14. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
86%
De nyelvtanilag helyes van: ez ugyanis a helyesírás alapja.
2010. jan. 14. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Levélben szokás nagybetűvel írni.
2010. jan. 15. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A nyelvtan... a nyelvtan meghatározza, hogy az ABC-ből milyen MONDATOK állíthatók elő, ABC alatt értsd az összes lehetséges magyar szót, minden képzőt, stb. Ergo ami nem áll elő a nyelvtani szabályokból, az nincs benne a nyelvben. Ezt szoktuk "helytelen" jelzővel illetni.
2010. jan. 15. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Visszatérve a kérdésre:


A személyes névmásokat elvileg levélben, mint udvariasság szokták nagybetűvel írni. Ez szokás, nem pedig nyelvtani szabály, mitöbb ellentmond annak a nyelvtani szabálynak, ami előírja/leírja (ebbe a vitába most nem megyek bele), hogy mely esetekben kell/lehet/szokás nagybetűket alkalmazni (tulajdonnevek, mondatkezdés, megszólítás, stb.)


Elméletileg és eredetileg az udvariassági nagy betűvel írás csak egyes számú magázó formára és csak ragozatlan formára terjed ki (azaz csak arra, hogy "Ön", de arra már nem hogy önnek, önök, stb.), ám egyre terjed a tegező és a többesszámú, (Te, Ti), és mostanában még a harmadik személyű (Ő, Ők), valamint mindezek ragozott alakja (Neked, Önhöz, Önöktől, Tőlük, Vele) esetén.


Ezek egy része érthető, hiszen ha az Ön nagy betű, akkor az Önhöz is érthető módon nagy betű. Főleg mert ezek ugye hivatalos levélben fordulnak elő, ahol nagyon kell udvariaskodni, és Gizike a titkár inkább mindent nagy betűvel gépel le, nehogy megsértődjön valaki.


Számomra nehezebben érthető a tegező formák nagy betűssé válása, hiszen a tegeződés eleve egy informális, baráti viszonyt feltételez, ami nem fér össze ez ilyen formális udvariaskodásokkal. Szerintem ez az egész annak tudható be, hogy a céges kommunikáció, a reklámok egyre inkább tegező formát használnak, és ezt próbálják kompenzálni egy ilyen udvariaskodó nagybetűzéssel, ami mint állandóan jelenlevő írott inger, befolyásolja a helyesírásunkat.


A harmadik személlyel való udvariaskodás szerintem teljesen értelmetlen, hiszen sem ahhoz nem szól, aki olvassa a levelet, valószínűleg senki nem sértődik meg, ha nem tesszük nagybetűbe azt, hogy pl "kaptam tőlük egy könvyet".

2010. jan. 15. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!