Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Francia? Szavak?

Francia? Szavak?

Figyelt kérdés
Tudnátok nekem olyan francia szavakat mondani , vagyis írni, ahol a "C"-t "K"-nak ejtik?

2014. szept. 13. 09:25
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A -c-betűt mindig -k-nak ejti a francia, ha utána mély magánhangzó vagy egy másik mássalhangzó van. (Classe, chrome, camembert, couleur, macaroni, microphone, écorcher, picorer, crocodile etc. Kivételek azok a szavak, amelyekben a -c betű kap egy kis farkincát (cédille). Pl. garçon, maçon, ça etc.

A magas magánhangzók előtt -c "szé"-nek ejtendő. A magyaros -c-betűt a franciák (általában) "tz"-val írják, esetleg "ts"-el. (tzigane, tsar, matzot etc.)

2014. szept. 13. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Koszonom szepen :)

Sokat segitettel :)

Es ilyen szavakat hol talalok? Szotaram sajna nincs. Se konyvem

2014. szept. 13. 17:19
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát ebben nemigen tudok segíteni, azért mégsem írhatom ide az összes -c betűt tartalmazó szót!

Adok egy-két példát, a saját kútfejembőé, amik hirtelen eszembe jutnak:


cabale

cabane

câble

cacao

cancre

conjugaison

confession

commission

coopératif

cubain

culte

culture

crainte

clé

concocter

commando

claustrophobe

clément

croire

accumuler

accréditer

écouler

icone

troc

tronc

rock

écosystème

accumulateur

compagnon

croc

claudiquer

écorcher

encorner

calamité


Mennyi ilyen kell???

2014. szept. 13. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :) <3
2014. szept. 13. 17:51
 5/10 A kérdező kommentje:

2 db A4-es oldalnyi :)

de így már tudok gyűjtögetni, köszönöm

2014. szept. 13. 17:59
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Na, ha már itt vagyok, folytassuk... :D


camarade

chlorophylle

coordination

clairvoyance

occulte

sarbacane

marocaine

marcassin

nécrologue

crapaud

cauchemar

colosse

combinaison

corps

coeur

cornichon

microbiologie

accorder

carmagnole

campagne

compagne

sycomore

compter

raconter

conte

anicroche

octobre

costaud

incarner

oncle

oncologie

cribler


Ha ez sem elég... :-(

2014. szept. 13. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 BringaManó ***** válasza:

...Ha ez sem elég, akkor összeszedtem 61855 szót, ezek másfeles betűvel két A4-es oldalt tesznek ki:

DOC: [link]

PDF: [link]

:-)

Lehet, hogy nem mindegyik jó, de azért talán tudsz belőle válogatni magadnak. :-)


Julianna majd megmondja – ha nagyon ráér –, hogy melyik lóg ki, esetleg még ki is egyeli őket a doc-ból... :-)

(Őszintén szólva én nem néztem át – de hiába is tettem volna, mert nem tudok franciául... :-)

2014. szept. 14. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Édes BuciMaci,

Julianna ugyan namigen ér rá ma, de szívesen kiválogatná a francia szavakat, ha ezekben a linkekben csak egyet is látna...

De nem töltök le egy egész oldalt ezért, mert már úgyis olyan tele van a gépem egy csomó "haszontalan" bigyulával, hogy alig győzőm kidobálni őket...

Ha a kérdezőnek nem elég az eddig küldött lista, van mág annyi, mint égen a csillag!

Még az éjjel is ezekkel álmodtam, nem vicc! :D


Még haragudtam is magamra, mert nem mondtam el például, hogy bár a franciában a "ch" -s-nek ejtendő, vannak olyan szavak, amelyekben a "ch"-t is -k-nak mondjuk!

Chrome, charismatique, manichéen et cie...

Aztán van egy rakás olyan példa is, amelyekben két-három -k-nak ejtendő -c is található:

Concombre, cucurbitacées caucasien, cacao, cacophonie, cocorico etc.


Egy szó mint száz, kérdező, ha nem elég hosszú a lista, csak szólj! :)

Te pedig, mon cher BackMan, magyarázd el "lécci" (csak hogy dühöngj is egy kicsit ezen a szép vasárnap reggelen! :D), miként lehet megnézni az általad küldött linkeket letöltés nélkül!


Belle journée à tous!

2014. szept. 14. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:

Jó, hát akkor tessék: [link]

Az eredetileg alkalmazott betűrend helyett megrandomizáltam kicsit a sorrendet, hogy ne legyen olyan uncsi. :-) Válogassatok belőle kedvetekre!

(Ismétlem: biztos nem mind jó, és biztos vannak benne elgépelt szavak is, meg csomó olyan, ami amúgy nagybetűvel lenne, csak nálam most minden kicsi. Ja, és persze tolalékolt formák is vannak benne dögivel, mert nem szótárból van csinálva, hanem szólistafájlból, amely innen származik: [link] )

2014. szept. 14. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

nagyon szépen köszönöm minedenkinek :) <3

Kedvesek vagytok :)

ZÖLD PACSI MINDENKINEEEK :)

2014. szept. 14. 17:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!